Dacia Jogger: 3 в 1
Съчетава чертите на комби, миниван и SUV. Има и 7 места.
Комби, миниван или SUV? Какво точно представлява изцяло новият модел на Dacia – Jogger?
Jogger се явява наследник на спрения от производство 7-местен Lodgy. Предлага се с 5 и 7 места, а от следващата година към гамата ще бъде добавен хибрид с технология E-Tech на Renault, който ще бъде с автоматична скоростна кутия.
Всъщност Dacia Jogger създава нов клас, в който към момента няма преки конкуренти. Вози се на платформата CMF-B, заедно с Logan и Sandero, но не е позиционирана като тях в B сегмента, а в C. С дължина от малко над 4.5 м, това е най-голямата Dacia, предлагана някога. Не е нито типично комби, нито типичен миниван или пък SUV, но има достатъчен пътен просвет от 200 мм да излезе извън пътя. Има и пластмасови протектори, на които се дължи лекият SUV облик. Задвижването е предно, но ако няма кални коловози или настилки с ниско сцепление можете да си карате извън пътя на воля. Интересен и функционален елемент е хитрата система от релси на покрива, които се завъртат перпендикулярно, с помощта на шестограм, за да не се налага да купувате допълнителни при поставяне на багажна кутия или ски. В предните светлини откриваме заемки от Lamborghini, а задните много напомнят за „широките рамене“ на Volvo. Като цяло обаче Jogger има типична идентичност за Dacia. Трудно ще я сбъркате с Lambo или Volvo 😉
Място
В салона има огромно пространство. Колесната база е почти 2.9 м и дори на третия ред седалки може да седнат двама възрастни, при това с ръст от 190 см. Седалките се конфигурират бързо и лесно.
А във високите нива на оборудване предните предлагат и подгряване. Ако извадите седалките пък получавате товарен обем от цели 1819 л. Вътрешното пространство може да се моделира в 60 различни комбинации.
Приятна изненада е интериорът, който вече не изглежда спартански и евтин. Е, поне не колкото беше преди. Базовите версии имат оригинално „чекмедже“ на централната конзола, където да поставите смартфона си и да го ползвате за навигация и други базови функции. Dacia нарича това Media Control, а по-скъпите версии имат MEDIA DISPLAY И MEDIA NAV, които използват 8-инчов сензорен дисплей. Има Android Auto и Apple CarPlay, ако ползвате кабел, както и връзка с Bluetooth. USB портовете за зареждане са умно разположени до екрана, а има и три 12-волтови контакта.
3 цилиндъра
Тестовата версия бе с изцяло новия еднолитров, 3-цилиндров бензинов двигател със 110 к.с. Освен него се има и двугорвен на пропан-бутан със 100 к.с. Дизел обаче не чакайте.
Двигателят с турбокомпресор и директно впръскване на горивото не е сред най-мощните, но е напълно достатъчен за това, което очаквате от Dacia. Въртящият момент е 200 Нм от 2900 об./мин., което осигурява нелоша еластичност при нормално шофиране. Вдигнете ли оборотите ще усетите изненадваща енергичност за едва еднолитров мотор, но тогава в купето става малко шумно. Разходът е около 6-7 л/100 км при спокойно каране.
Грамотно
Заради голямото междуосие колата стои стабилно на пътя и изобщо не вози зле. Дори отработва неравностите грамотно. Разбира се, заклаща се в завоите, но не ви кара да се чувствате несигурни. За това може би трябва да благодарим и на изключително ниското тегло на фона на габаритите от едва 1200 кг.
Dacia може да е бюджетен бранд, но има модерни системи за сигурност като активен спирачен асистент и система за подпомагане при тръгване от наклон. Въпреки това получи само една звезда на тестовете за безопасност EuroNCAP. Интересното е, че базовите версии са тези с фабрична газова уредба и са по-евтини от бензиновите със 110 к.с.
Под капака
Двигател – бензинов
Брой цилиндри – 3
Задвижване на колелата – предно
Работен обем – 999 куб.см.
Мощност в к.с. – 110 к.с. (при 5000 об./мин.)
Въртящ момент – 200 Нм (при 2900 об./мин.)
Ускорение (0 – 100 км/ч) – 10.5 сек.
Максимална скорост – 183 км/ч
Консумация на гориво
Смесен цикъл – 5.6-5.7 л/100км
Емисии на CO2 – 127-128 г/км
Резервоар – 50 л
Маса – 1176 кг
Цена – от 29 090 лв. с ДДС
Цена на тестовата версия – от 36 090 лв. с ДДС
Снимки: Авторът, Dacia България