Mercedes-Benz C-Class: Не крещи, но всички го слушат

Брилянтно съчетание на елегантност и комфорт със спортна тръпка

Иска ми се да избягам от клишето, което съпътства C-Class на Mercedes-Benz от предишното поколение насам – „Малката S-класа. Но е много трудно, тъй като дизайн, интериор, а вече дори и технологии силно напомнят на флагмана на най-стария автомобилен производител в света.

Затова започвам от най-очевидното. Макар в профил и особено отзад дизайнът да е почти идентичен с този на S-Class, то отпред „цедката“ изглежда различно и за моя вкус – много по-добре. Тук няма изхвърляния с огромни решетки, а една прецизно дозирана „спортна злоба“, която да не контрастира на цялостния елегантен и дори изтънчен облик на автомобила. Има и нещо много важно, от което сякаш голямата лимузина малко отстъпи в последното си поколение – характер и присъствие. Определям C-Class като един от най-добре изглеждащите мерцедеси в момента (дори съм склонен да го сложа в компанията на AMG GT) и може би най-красивият сред конкурентите си в сегмента. Едно успокоение, че емблематичният производител все още може да прави красиви автомобили. Съмнение, което бе породено от електрическата EQ гама.

 

„Говорещи“ светлини

 

Но и отпред се откриват прилики с S-Class – като опция може да поръчате фаровете DIGITAL LIGHT, които имат вгpaдeн мoдyл c тpи мoщни cвeтoдиoдa във вceĸи фap, чиятo cвeтлинa e пpeчyпeнa и нacoчeнa oт 1,3 милиoнa миĸpo oглeдaлa. Taĸa peзoлюциятa e пoвeчe oт 2,6 милиoнa пиĸceлa, ĸoeтo cпoмaгa зa yмнo aдaптиpaнe нa ocвeтeнocттa пpeд aвтoмoбилa cпpямo пpeминaвaщитe пpeвoзни cpeдcтвa и пeшexoдци. А една от функциите на системата позволява прожектиране на предупредителни символи върху пътя отпред.

 

Дигитален свят

 

Приликите с S-Class се умножават с бързи темпове щом отворите вратата. Интериорното оформление е абсолютно идентично с това в лимузината.

Огромният LCD екран на централната конзола е този, който приковава пръв погледите, но си струва да откъснете очи от него, защото ще видите стилни детайли като вентилационни отвори в самолетен стил, кожена обшивка на горната част на таблото, естетични декоративни повърхности от карбон или различни видове дървесина, пияно лак, лайстни от истински метал… Много високо качество на материали и сглобка. Чак малко ме хваща яд, че всичко това остава на заден план зад „телевизора“ на централната конзола, който не е най-удобното решение за комуникиране с автомобила, особено в движение. Добре, че е гласовият асистент и системата с изкуствен интелект Mercedes-Benz User Experience (MBUX) от последно поколение (между другото, създадена в България), който спестява „сърфирането“ из менютата. Другото, за което ме хваща яд е, че от Mercedes-Benz продължават да искат над 300 лв. допълнително за приложение, което да ви интегрира екрана на телефона със системите на автомобила. Все едно не ви измъкват достатъчно пари със самата кола и всичкото допълнително оборудване, което ви предлагат, че трябва да се изръсите и за това просто нещо, което вече и в Dacia ви се предлага без допълнително заплащане. На най-стария автомобилен производител в света би му отивало да е малко по-широко скроен.

 

По-голяма

 

Иначе благодарение на нарасналите габарити и най-вече междуосие на автомобила, пространството отвътре е увеличено и задните седалки са станали по-приятни за употреба от възрастни пасажери с нормален ръст (дължина +65 мм до 4751 мм, широчина + 10 мм до 1820 мм и междуосие +25 мм до 2865 мм). Седалките са прекрасни като форма, тапицерия, комфорт, възможности за настройка и всичко, което бихте искали, а облегалките на предните са така конструирани, че да осигурят повече място за коленете на пасажерите отзад. Багажникът предлага нелош обем от 455 л.

 

Комфортно прецизен

 

Настанили се веднъж удобно в комфортния салон, потегляте на път с особено приятно чувство. Окачването се грижи то да остане такова и по време на движение.

Като опция може да поръчате многоточковото въздушно окачване, с което дори и комфортът на возене да се доближи до този на S-Class. Но даже и в комфортен режим, усещането при управление е за един спортен седан. Воланът не само изглежда спортен, но е и настроен прецизно и директно. Задните колела пък завиват с 2.5 градуса, което макар да е 4 пъти по-малко, отколкото при S-Class, изиграва своята роля както по отношение на маневреността (радиусът на завой е намален с 43 см до 10,64 м), така и за фантастичния контрол, ако решите да покарате динамично. В спортен режим всичко по автомобила се стяга осезателно и той няма нищо против да премери сили по пъргавина на управление със смятаната за мерило в това отношение Серия 3 на BMW.

 

300=200

 

Тестваме версията С300, но не се подвеждайте по цифрите – под капака не ръмжи 3-литров „шестак“, а мърка 2-литров, 4-цилиндров бензинов турбодвигател с 258 к.с., 400 Нм и мека хибридна технология, добавяща 20 к.с. и 200 Нм в пикови моменти. За трилитрови мотори забравете в този модел, дори и AMG версиите разчитат на двулитрови. Но пък този мотор предлага съвсем не лошо динамично изживяване – до 100 км/ч ви ускорява за 6 сек., а благодарение на електромотра, интегриран в 9-степенния автоматик, не трябва да чакате да се разгърнат оборотите на бензиновия двигател, за да имате отзивчивост под десния педал. Ако приемем, че малкият мотор има и някакъв плюс, то той е в консумацията на гориво – немците обещават 7-7.9 л на 100, а бордовият компютър отчете малко над 9 л, което за 258 к.с. си е добро постижение. Особено като имаме предвид, че тягата се прехвърляше към четирите колела, но разбира се с акцент върху задния мост, което вдъхваше още повече увереност по отсечките със завои.

В заключение – просто фантастична кола във всяко едно отношение. Съчетава брилянтно изтънченост, елегантност и комфорт със спортната тръпка както визуално, така и зад волана. Липсата на 3-литров мотор определено е недостатък за премиум производител, но целият автомобилен свят се побърка в този аспект. И все пак по нещо трябва да се различава от S-Class, нали?

 

Под капака

Двигател – бензинов, мек хибрид

Брой цилиндри – 4

Задвижване на колелата – 4х4

Работен обем – 1999 куб.см.

Мощност в к.с. – 258 к.с. (при 5800 об.)

Въртящ момент – 400 Нм (при 2000 об.)

Електромотор, интегриран в трансмисията – 20 к.с. и 200 Нм

Ускорение (0 – 100 км/ч) – 6 сек.

Максимална скорост – 250 км/ч

Консумация на гориво

Смесен цикъл – 7-7.9 л/100км

Емисии на CO2 – 160-180 г/км

Маса – 1655 кг

Резервоар – 50 л

Цена – от 94 200 лв. с ДДС

Цена на тестовата кола – от 102 150 лв. с ДДС

 

Снимки: Авторът

(Visited 2 437 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *