Citroen DS5: Haute couture
С уникалния си стил и пропорции е наистина различен
Георги Колев
Уникален стил, висококачествени материали, внимание към всеки детайл, усещане за престиж и ръчна поръчкова изработка. Несъмнено Citroen DS5 отговаря на всички подточки в определението за висша мода, или както още е известна haute couture (от френски).
Като цяло DS линията на Citroen има идеята да възроди бутиковия имидж на марката, който легендарният екстравагантен Citroen DS наложи през жизнения си цикъл от 1955 го 1975 г. с дизайна си на акула. Не, това не означава, че DS5, подобно на много други производители с мераци към бутиковия сегмент, залага на модерното в момента ретро. Дизайнът му е изключително футуристичен. Това обаче не означава и, че моделът не е уважил корените си (всъщност оригиналният DS не е бил по-малко футуристичен за времето си). Погледнете снимката и направете една мислена линия от горния край на хромираната лайсна, започваща от страничното стъкло до водача. Проследете я до края на фара, после спуснете окото си надолу по извитата рамка на бронята до халогена и я продължете от хромирания край на предната броня назад към металните прагове. Какво виждате? Точно така, зяпнала атакуваща акула. Което подсказва, че както във висшата мода, така и в тази кола няма нищо случайно, а прецизността на детайла има ключова роля.
Себе си
Разбира се, не можем да класифицираме висшата мода по общоприети норми за сегменти. Затова е много трудно да се определи DS5 какво точно представлява – дали е лимузина или кросоувър, дали е комби или хечбек. Той просто е това, което е. В силуета му се пресичат линиите и на кросоувър, и на хечбек, и на комби, и на купе. Размерите му с разминават от тези на лимузините в D-сегмента – дължината от 4530 мм е по-малка, широчината от 1871 е сходна, но височината от 1506 е по-голяма. Междуосието е сериозно – 2727 мм, като така получавате изключително добро вътрешно пространство, приличен багажник с обем от 465 л и функционалността на петата врата като при комби и хечбек автомобилите. Високият таван и панорамният покрив, с който разполагат пътниците и на двата реда седалки, правят чувството за простор още по-осезаемо.
Интериорът е не по-малко футуристичен от външния дизайн. Таблото и централната конзола имат направо космически облик, а цветните циферблати са с интересно и нестандартно оформление. Във всичкия този модернизъм дизайнерите са успели да вплетат и един класически аналогов часовник. Най-интересен от всичко обаче е салонът, който освен, че е изработен от качествени материали (кафява кожа в тестовия автомобил), е с нетипично оформление. Спортните седалки, с функции за масаж и отопление, са тапицирани на квадрати, което създава бутиков облик. Малко контрастират на общия фон по-обикновената пластмаса в зоната на аудиосистемата и не особено луксозната гума, с която е покрито арматурното табло.
На пътя
Тестовата кола бе оборудвана с двулитров дизелов двигател с мощност от 163 конски сили и максимален въртящ момент от 340 Нм, в комбинация с 6-степенна автоматична трансмисия. С този мотор дизайнерският автомобил няма спринтьорски претенции, но спокойно може да бъде наречен пъргав. Ускорението до 100 км/ч става за 10.1 сек., а максималната скорост е 212 км/ч. Тъй като максимумът на въртящия момент ви е наличен още от 2000 оборота, а максималните 163 к.с. при 3750 оборота, винаги можете да разчитате на добра тяга, ако ви се наложи по-бързо изпреварване. В настройките на скоростната кутия също не са търсени спортни резултати, затова тя сменя предавките малко по-плавно, но ако това ви дразни разполагате със спортен режим, който ускорява процеса и превключва при по-високи обороти. Разходът след теста бе 7.6 л на 100 км, а производителят обещава, че можете да го свалите до 6.1 л.
Окачването на автомобила е не по-малко странно от самия него. Едновременно клати като лодка, но поема твърдо неравностите. На равна настилка се държи стабилно и влиза смело в завоите. Проблемът обаче са българските пътища, които не съответстват на елегантния му характер. Всяка неравност първо удря твърдо, след което следва продължително заклащане на купето, което създава дискомфорт както у пътниците, така и у водача, който ако шофира по-бързо може да му настръхне косата. На хубав път обаче DS5 осигурява комфортна и приятна возия.
Идва и като дизелов хибрид
Citroen DS5 се предлага и с първата в света дизелово-хибридна технология Hybrid4, разработка на концерна Peugeot-Citroen PSA. Тя съчетава дизелов и електрически двигател, и предлага 4х4 задвижване. „Гръбнакът” в сложния хибриден организъм е същият 2-литров HDI двигател с мощност от 163 конски сили, който задвижва само предните колела. Електромотор с мощност от 37 к.с. пък задвижва задните. Чрез съвместната работа на двата мотора на практика се осигурява и 4х4 задвижването, а сумарната мощност нараства на 200 к.с. Водачът разполага с четири режима на движение, като може да избере и изцяло електрически режим, при който може да шофира до 4 км с максимална скорост от 70 км/ч.
Под капака
Двигател дизелов
Брой цилиндри 4
Задвижване на колелата предно
Работен обем 1997 куб.см.
Мощност в к.с. 163 к.с. (при 3750 об.)
Въртящ момент 340 Нм (при 2000 об.)
Ускорение (0 – 100 км/ч) 10.1 сек.
Максимална скорост 212 км/ч
Консумация на гориво
- Градско 7.9 л/100км
- Извънградско 5.1 л/100км
- Смесен цикъл 6.1 л/100км
Емисии на CO2 158 г/км
Маса 1615 кг
Резервоар 60 л
Цена от 51 764 лв. с ДДС