Новото BMW X3: Модерно изкуство

Дизайнерските провокации не помрачават инженерното съвършенство

Модерен прочит на вече станалото традиционно. Така видяхме новото, четвърто поред поколение на BMW X3. Едновременно различно и познато.

Различно като дизайнерски провокации и интериорно оформление, познато като пропорции и функционалност (още от началото на модела през 2003 г.). Но най-вече като удоволствие от автомобила в неговата класическа конструкция, макар и поднесена в практична форма.

 

Приемственост

 

Като го видите отдалеч нямате никакво съмнение, че това е Х3. Общата осанка и пропорции на модела с издължения капак на мотора са запазени, макар на дължина да е нараснал с 34 мм до 4755 мм, а на широчина с 29 мм до 1920 мм.

Изглежда обаче някак по-мускулест. Причините са, че височината е намалена с 25 мм до 1660 мм, следата на гумите е разширена, а арките на задните калници са по-широко изпъкнали. Отпред получавате „загладени“ матрични LED фарове с двоен L-образен светлинен подпис, станалите вече задължителни големи бъбреци, очертани от светещ контур и спортна „престилка“ с Т-образно оформление. Отзад единствено топверсията М50, която ние караме, има видими ауспуси, при това страхотни 4 спортни накрайника. На всички останали модификации тръбите са скрити под задната броня. Срамота.

 

Странен

 

Интериорът е странна комбинация от прословутата баварска ергономичност и „космически“ декорации.

Хем се чувствате удобно и интуитивно като в BMW, хем лайстните с наподобяващо кристал покритие, които си сменят цветовете на подсветката постоянно, малко пресоляват манджата. Особено като вече заемат и чувствителната част от вратите. В един осветен триъгълник на предните врати са поместени дръжките, вентилационните отвори, включително сензорни регулатори за тях, и разни други сензорни бутони. Кому беше нужно? Текстилното покритие на таблото, заменящо досегашното кожено обаче не изглежда никак зле.

Пространството отвътре е добро, а вместимостта на багажника може да се увеличава от 570 до 1700 л, при спускане на задните облегалки.

 

Удоволствието

 

Двигателната гама започва с двулитрови бензинови и дизелови предложения с мощност от съответно 208 и 197 к.с. Голямата новост в задвижващите системи е plug-in хибриден агрегат във версията BMW X3 30e. Той комбинира 2,0-литров бензинов двигател с 4 цилиндъра и електромотор, интегриран в осемстепенната трансмисия Steptronic. Съвкупната мощност е 299 к.с., а електрическият пробег до 90 км.

Както стана дума обаче ние караме топверсията М50, задвижванa от най-мощния редови шестцилиндров двигател, монтиран някога в M Performance автомобил (не M GmbH, a M Performance). Това е 3,0-литровият M TwinPower Turbo, който е комбиниран с 48-волтова технология „мек“ хибрид, добавяща 18 к.с. и 200 Нм. Максималната мощност е увеличена до 398 к.с. (преди беше 374 к.с.), а въртящият момент до 580 Нм, които се предават чрез осемстепенна трансмисия Steptronic Sport към четирите задвижващи колела. Така 2-тонният всъдеход се изстрелва до 100 км/ч за едва 4.6 сек. и достига максимална скорост от 250 км/ч. А ако не бързате много може да очаквате разход на бензин под 10 л на 100 км.

 

Юзди

 

Моторът има предостатъчно сила, за да ви вкара в беля, но инженерите на BMW са се погрижили тя да е винаги под ваш контрол.

М50 модификацията е доста различна от стандартната, тъй като М подразделението е пипнало почти всички компоненти, свързани с управлението – спортно окачване, променливо кормилно управление, спирачна система, спортен диференциал, адаптивни амортисьори… Първото впечатление е, че автомобилът вози една идея по-твърдо, отколкото очаквате от SUV, но тръгнете ли да карате сериозно – това само може да ви радва. Много осезателна е и смяната на характера на автомобила, в зависимост от избраните режими на шофиране. За съжаление не можем да ги изброим, тъй като освен стандартните Спорт и Еко има и много нови с разни шантави имена, които май са насочени повече към промяна на атмосферата в салона и амбиентното осветление, отколкото към поведението на Х3. Но въпреки това, ако търсите по-прецизен за каране автомобил в сегмента… Ви пожелаваме успех!

 

Под капака

Двигател – бензинов mild hybrid

Брой цилиндри – 6

Задвижване на колелата – 4х4

Работен обем – 2993 куб.см.

Мощност в к.с. – 398 к.с.

Въртящ момент – 580 Нм

Ускорение (0 – 100 км/ч) – 4.6 сек.

Максимална скорост – 250 км/ч

Консумация на гориво

Смесен цикъл – 7.7-8.3/100 км

Емисии на CO2 – 175-189 г/км

Резервоар – 65 л

Маса – 1980 кг

Цена – от 110 100 лв. с ДДС

Цена на тестовата версия – от 156 500 лв. с ДДС

 

Снимки: Авторът

(Visited 1 289 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *