Yamaha MT-09 SP: Порив на вятъра (тест драйв)
Най-отзивчивите 115 коня и изострено окачване
Конските сили ритат, а въртящият момент ви издухва. Това е личното ми усещане и със сигурност съвсем неточно разговорно обяснение на въпроса каква е разликата между мощността и въртящия момент.
Разбира се, те не са независими една от друга стойности, а се допълват и носят общото усещане за „вървене“. По-високият въртящ момент, наличен от по-ниски обороти, е обяснението защо едно превозно средство оставя усещането, че върви осезателно по-добре от друго със същата мощност, измерена в конски сили.
Вероятно точно за това, карайки новата Yamaha MT-09, чиято гама за 2108-а година е допълнена от спортната SP версия, имах чувството, че се нося над пътя с лекотата на вятъра.
Двигателят на МТ-09 SP не е нов. Той е познатият от няколко години насам 847-кубиков, 3-цилиндров мотор с течно охлаждане, който достига мощност от 115 конски сили и 87.5 Нм максимален въртящ момент.
Линейно
Най-важното при него е, че въртящият момент се разгръща линейно – т. е. разполагате с над 80% от ресурса му в огромния диапазон между 3000 и 11 000 оборота, а максимумът идва при 8500 об./мин. (абревиатурата МТ от името на модела идва от Master Torque). Точно това прави двигателя много отзивчив, дори експлозивен, защото разполагате с впечатляваща тяга от ниски обороти. Така всяко подаване на газ е като порив на ураганен вятър и води до незабавно ускорение. Което (лично за мен) е основният смисъл на мотоциклетизма.
Силовите ресурси са напълно достатъчни, за да предизвикат желание за по-сериозно обуздаване. Точно затова от Yamaha са решили да тунинговат хипер нейкид машината си със спортно окачване, на което дължим добавката SP към моделното именуване. Подобно на по-големия си и лют събрат МТ-10 SP, японците залагат на напълно дистанционно регулируеми задни амортисьори на шведските гурута в мотоспорта Öhlins. За разлика от „десетката“ тук предното окачване не е състезателно, а се разчита на регулируема вилка. Тя позволява по-прецизно настройване на свиването и отпускането спрямо теглото на водача и пътните условия. Ефектът от целия тунинг е невероятна острота на управлението и усещане за изключителен контрол щом наклоните машината в завоя. Все едно забивате един бръснач в асфалта и рисувате дъги с каквато траектория решите. Идеално допълнение към алуминиевата рама и лекотата, с която МТ-09 се кара.
Асистенти
Друг елемент, подобряващ динамичното ви представяне на пътя е системата за бързо превключване на предавките без съединител. Тук тя работи само във възходящ ред, което ви позволява да се възползвате напълно от разгръщането на въртящия момент при ускорение, без да го накъсвате с намесата на съединител. За смяната на скорости в низходящ ред също има помощник. Това е специален темпоматен изпреварващ A&S съединител, не позволяващ блокиране на задното колело при рязко връщане на предавка, което най-често се случва преди влизане в завой. Така може да сте спокойни, че ще влизате в кривите плавно, стабилно и безопасно.
Спирачките с двоен хидравличен диск отпред (298 мм диаметър) и единичен отзад (250 мм диаметър) вършат страхотно работата си, а по-стегнатото окачване намалява ефекта на гмуркане при спиране.
Дизайнът на МТ-09 SP е много сходен с този на „десетката“. Изключително агресивна „трансформърс“ физиономия със злобно гледащи светодиодни фарове. Цветовата гама е вдъхновена от състезателните машини на Yamaha – сиво, синьо и карбон. Като казах карбон, не мога да подмина и опционалния ауспух Akrapovic с титаниев заглушител (срещу близо 2400 лв.) и карбонов завършек, който изглежда изключително маниашки с трите си тръби за всеки цилиндър. Силата му обаче не е във вида, а в звука, който е още по-маниашки. Но спокойно, ако се оборудва с допълнителен катализатор, отговаря на изискванията за движение по пътищата.
Три динамични режима
Водачът е подпомаган от три динамични режима и усъвършенстван тракшън контрол (контрол на сцеплението), като последният може да бъде изключен от бутон на информационното табло. Стандартният режим (STD) предлага доста настоятелно разгръщане на тягата, но предвидимо и без нервност. Ако искате агресия и по-остри реакции, разполагате със спортен режим, наречен просто А. При него всичко започва да се случва по-бързо и директно, а ускорението става наистина вълнуващо. Режим В пък е за дъжд. Тук моторът „набира“ по-плавно, намесата на тракшън контрола идва по-бързо, а мощността се „скопява“ до 95 конски сили. Превключването на режимите става от бутон на дясната ръкохватка, като може да го правите и в движение, но трябва да отпуснете газта.
Под резервоара
Двигател 3-цилиндров
Охлаждане течно
Обем на двигателя 847 куб.см
Мощност 115 к.с. (при 10 000 об.)
Въртящ момент 87.5 Нм (при 8500 об.)
Разход на гориво
- Смесен цикъл 5.5 л/100км
Резервоар 14 л
Размери (д, ш, в) 2075 x 815 x 1120 мм
Междуосие 1440 мм
Височина седалка 820 мм
Пътен просвет 135 мм
Маса 193 кг
Цена 19 850 лв. с ДДС
Източник: в. „Телеграф“, 28.04.2018 г.
Снимки: Авторът