VW Multivan T7 Bulli Edition: Жажда за живот

Най-адекватното задвижване – дизеловото, дойде последно, но впечатлява с икономичност

„Човекът е човек тогава, когато е на път!” е казал поетът Пеньо Пенев. Не знаем дали във Волфсбург са запознати с творчеството му, но с новия Multivan T7 са се погрижили човекът да пътува в максимално човешки условия. Един от онези автомобили, с които приключението не ви очаква на дестинацията, към която сте тръгнали, а самото пътуване е приключението.

И затова независимо, че лятото се изтъркулваше измежду пожълтелите листа на дърветата, жаждата за живот и приключения ни накара да се насладим на последните слънчеви лъчи от морския бряг.

 

Лайфстайл

 

Потегляме с Т7 в най-шикозната му версия Bulli Edition.

Тя е толкова готина, че прави от практичния бус един лайфстайл спътник. Имате двуцветен екстериор – в случая бяло купе, черно остъкляване и покрив от черен лак, декоративни надписи Edition и плочки Bulli над предните калници – за да е още по-ясно, че това е наследникът на легендарното хипарско бусче от 60-те години. По принцип дизайнът е едно от последните неща, от които се вълнуват клиентите на бусове, но тук случаят е по-особен, тъй като имате симпатично и леко усмихнато излъчване, комбинирано с лайфстайл-легандарно-иконичната осанка, към която моделът се опитва да се завърне.

Симпатичните форми са изцяло подчинени на функцията и е постигнат рекордният в сегмента аеродинамичен коефициент от 0.30, което се отразява чудесно на тишината в салона при по-висока скорост. Височината на купето е намалена с 4 см, за да може да влиза без проблеми в подземни паркинги. В града пък ще оцените високо изключителната му маневреност и радиус на завой от едва 12.1 м (колкото на компактен хечбек). Традиционно има две дължини на каросерията – къса (4973 мм) и дълга база (5173 мм).

 

Посреща всяка потребност

 

Благодарение на новата платформа, пасажерите отвътре разполагат с малко повече пространство, въпреки намалената височина. Караме късата база в 7-местна версия. Достъпът до салона е изключително улеснен благодарение на плъзгащите се врати с електронен механизъм и от двете страни.

Всеки пасажер се шири на индивидуално кресло с безупречен комфорт и приятна на допир тапицерия. Като опция те могат да се завъртат на обратно, за да гледат към задните. Традиционната за Multivan сгъваема масичка вече се придвижва на релси по дължина през цялото купе и може да изпълнява ролята на централна конзола за шофьора или маса, на която пътниците отзад да „ударят“ едни карти, например. А опционалният панорамен покрив облива целия салон в естествена светлина. При изваждането на седалките пък получавате товарен обем от 3670 л (4000 л за дългата база).

 

Разбира се, че трябва да е дизел

 

Парадоксално за сегмента, но изцяло в тон с глуповатата посока, в която автомобилната индустрия пое – най-адекватната версия за Т7 – с дизелов двигател, бе представена последна.

Досега бусът се предлагаше с бензинови 1.5 или 2-литрови мотори или във версия plug-in хибрид, която вече сме ви представяли (виж ТУК). Дизелът е само в една версия – двулитров със 150 к.с. и 360 Нм максимален въртящ момент. И пасва като ръкавица на модернизирания бус. Динамиката е съвсем прилична за подобен автомобил. Спринтът до 100 км/ч се случва за 9.4 сек., максималната скорост е 190 км/ч, но благодарение на високия въртящ момент и прекрасно настроения 7-степенен автоматик с двоен съединител, винаги усещате отзивчивост в педала на газта и изпреварвате с лекота. „Няма ли да зареждаме вече“, ме питат спътниците ми след 600 км зад волана. „Още не, имаме за още 150 км“, е отговорът. Макар това да е бус, резервоарът му не е голям – 60 л, но на извънградско харчи под 8 л на 100 км, без изобщо да съм го карал икономично, а на магистрала с максимално позволената скорост – под 9 л. Какво по-важно за един автомобил, създаден за пътешествия и приключения?

 

Лекота

 

През цялото време зад волана на новия VW Multivan T7 имах усещането, че управлявам лек автомобил.

Пъргав, комфортен, маневрен и тих. Когато се разрових в информацията за него ми стана ясно защо – той се вози на платформата на Golf! Всъщност модулната платформа MQB е в основата на още цели 18 модела на VW Group, но те са все леки коли или SUV. И това е причината Multivan да е станал толкова различен от своите предшественици, които ползваха шасито на товарния Transporter. Реално това е и първият наистина нов Multivan от две десетилетия насам, тъй като поколенията Т5 и Т6 имаха една и съща база. А това се е отразило чудесно на комфорта на возене. С риск да се повторя – и той е като в лек автомобил. Само легнали полицаи и неравности отработва малко по-твърдо, тъй като окачването има задачата да държи стабилно тези два тона собствено тегло. Пътният просвет пък е 15.2 см, което също е важно, тъй като често с подобни машини имате желание да продължите и извън асфалтовите пътища, макар Т7 да не предлага опцията за 4х4.

Нивото на технологиите е аналогично с това в леките автомобили – т.е. дигитализацията е превзела всичко на борда. Повечето функции се управляват сензорно, което не е особено удобно в движение, или от физически бутони на волана. Има и опция за гласови команди. Асистентите за водача също са от най-модерните, като колата може да се движи практически сама в лентата си, съобразявайки се с останалия трафик, стига да държите ръцете си на волана.

 

Под капака

Двигател – дизелов

Брой цилиндри – 4

Задвижване на колелата – предно

Работен обем – 1968 куб.см.

Мощност в к.с. – 150 к.с. (при 3000 об./мин.)

Въртящ момент – 360 Нм (при 1600 об./мин.)

Ускорение (0 – 100 км/ч) – 9.4 сек.

Максимална скорост – 190 км/ч

Консумация на гориво

Смесен цикъл – 8.0 л/100км

Емисии на CO2 – 169 г/км

Резервоар – 60 л

Маса – 2043 кг

Цена – от 73 529/88 235 лв. без ДДС/с ДДС

Цена на тестовата версия – 118 561 лв. с ДДС

 

Снимки: Авторът

 

Visited 2 293 times, 1 visit(s) today

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *