VW Amarok: Новият Фордсваген

Пикапът вече ползва техниката на Ford Ranger, но я облича в униформата на VW

Всъщност заглавието не е шега. Второто поколение на Volkswagen Amarok е един преоблечен Ford Ranger, без абсолютно никаква разлика в техническо отношение. Но от VW изобщо не се и опитват да крият това, тъй като Ranger получи безброй награди за най-добрия пикап в света. Както и от Ford не се опитват да крият, че новото Tourneo Connect е VW Caddy. Двете компании отдавна си партнират в лекотоварните гами, използвайки силните страни една на друга.

Какво е различното при Amarok? Ами погледнете го – ако не знаете за общите гени с Ford, бихте ли разбрали изобщо? Двата автомобила си приличат единствено по това, че са пикапи.

 

Европейски дизайн

 

От VW казват, че задачата им е била да пригодят дизайна на Amarok към европейския вкус. Резултатът е типичен VW екстериор с ясни прави линии, изчистени геометрични форми и не по-малко авторитетно присъствие от американския му събрат с неговия по-камионджийски облик.

Дължината е нараснала до 5350 мм, което е с 96 мм повече от предшественика. У нас ще се предлага във версия само с двойна кабина, а благодарение на междуосието от цели от 3270 мм (със 173 мм повече от преди) на втория ред седалки получавате завиден простор. А най-важното отделение за един пикап – „легенът“ отзад – вече побира две европалета с дължината си от 1544 мм и широчина от 1224 мм. Предишният Amarok събираше само едно. Можете да товарите до 1,16 тона, задната врата поема маса от 350 кг, а капацитетът за теглене е 3.5 тона.

 

Премиум

 

От VW наричат Amarok премиум пикап. До голяма степен основание за това им дава интериорът. Използваните материали също отговарят на европейския вкус, изчистените външни форми са пренесени и вътре, а на централната конзола грее огромният отвесен екран (12 инча), който вече видяхме в Ranger Raptor. Откакто Ford хвърлиха ръкавица на Tesla на полето на електромобилността, дигиталните технологии на борда направиха гигантски скок като удобство и качество. А като стана дума за качество, аудио системата на Harman/Kardon предлага наистина премиум звук.

Във високите нива получавате кожен салон и така отвътре няма никаква разлика с едно луксозно SUV, например.

 

Способности

 

Но словосъчетанието „премиум пикап“ започна да добива някакъв смисъл през последните години, когато от работни коне, пикапите започнаха да се превръщат в хоби инструменти. Затова да видим какви способности предлага този Фордсваген. Трилитров дизелов V6 с 241 к.с. и 600 Нм, 10-степенен автоматик, перманентно задвижване на четирите колела с възможност за избор – само задно, автоматично 4х4, 4х4 бързи и 4х4 бавни, блокаж на задния диференциал, асистент за спускане по наклон, дълбочина на газене от цели 800 мм. Разполагате и с няколко режима – еко и нормален за пътя, за хлъзгави терени, скали, пясък или дълбок сняг когато сте на офроуд.

За да изпитаме способностите му отскочихме до морето и поехме по офроуд трасето до Маслен нос. Нямаше нито едно препятствие по пътя, с което Amarok да не се справи с абсолютна насмешка. Вярно препятствията не бяха особено сериозни и нямаше настилки с много ниско сцепление, но пикапът вдъхва увереност, че не би срещнал трудности и с тях. Особено в най-офроуд ориентираната версия PanAmericana с рошави гуми. Накрая поглеждам към контролера на централната конзола – изобщо не съм се сетил да ползвам някакви режими – цялото трасе е преминато изцяло на задно предаване.

 

Комфортно возене

 

До морето пък стигнахме основно по магистралата и нормални пътища (доколкото в България има такива) където Amarok нито друса, нито клати.

За неравностите буквално забравяте – нещо се случва някъде отдолу, а окачването не позволява то да притесни пасажерите в кабината. Единствено на легналите полицаи подскачате повече, тъй като задното окачване е на ресьори. Динамиката с този мотор е напълно достатъчна. До 100 км/ч вдигате за 8.8 сек., а благодарение на обилния въртящ момент и адекватният 10-степенен автоматик, изпреварванията са сигурни и надеждни. Amarok разполага с над 20 асистиращи системи за водача, които правят дългите пътувания по-приятни. Разходът на гориво е около 10 л на 100 км, който на магистралата скача до 13 л.

Но най-съществената разлика между Amarok и Ranger я оставям за десерт. За първи път от както се помня VW е по-евтин от Ford. Стартовата цена на Amarok започва от 81 хил. лв., а на Ranger от 83 600, тъй като в момента има промоционални оферти (стандартно е от 89 хил.). Но тук говорим за версиите с двулитрови дизелови мотори, каквито до момента няма поръчани в България. Трилитровият при VW започва от 95 600 лв., а при Ford – от 119 хил. на промоция (126 500 стандартно).

 

Под капака

Двигател – дизелов V6

Брой цилиндри – 6

Задвижване на колелата – 4х4

Работен обем – 2993 куб.см.

Мощност в к.с. – 241 к.с. (при 3250 об./мин.)

Въртящ момент – 600 Нм (при 1750 об./мин.)

Ускорение (0 – 100 км/ч) – 8.8 сек.

Максимална скорост – 180 км/ч

Консумация на гориво

Смесен цикъл – 10.3 л/100км

Емисии на CO2 – 270 г/км

Резервоар – 80 л

Маса – 2348 кг

Цена – от 81 000 лв. с ДДС

Цена на тестовата версия – от 95 600 лв. с ДДС

 

Снимки: Авторът

(Visited 2 220 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *