Volkswagen Passat №9: Здравей и сбогом?

Само комби и изграден на базата на Skoda Superb, дали това е последният Passat?

Признавам си – в заглавието търсих драматизъм. Може би разковничето е във въпросителната. Новината, че Volkswagen планира да преустанови производството на изключително успешния си модел Passat, с над 50-годишна история и близо 35 млн. продажби, всъщност дойде повече от година преди от концерна да представят деветото му поколение. Причината – SUV инвазията, електрификацията, екорегулациите и всичките останали недомислици, които властват в автомобилния свят. Дали наистина това е последният Passat? Вероятно дори и във Волфсбург все още не знаят.

Допълнително масло в огъня на слуховете налива фактът, че моделът вече ще се предлага само в комби версия в Европа и няма да се произвежда в завода в немския град Емден, а в Братислава, заедно със Skoda Superb. Всъщност новият Passat вече е базиран на Superb, а не обратното както беше досега. Всичко това обаче не бива да отклонява вниманието от качествата на новото, девето поред поколение на модела, които определено заслужават внимание.

 

Огромен

 

С дължината си от близо 5 метра (4917 мм), това е най-големият Passat до момента, надскачайки предшественика си с повече от 14 см. Растежът се е отразил разточително на вътрешното пространство (плюс 50 мм междуосие до 2841 мм) и най-вече на обема на багажника от цели 690 л (плюс 40 л). С други думи – едно семейно комби, което може да откаже всеки трезво мислещ клиент от SUV модата.

Силуетът му отвън е претърпял по-скоро еволюционни промени, но и с просто око се вижда силното влияние от „електрическия Passat” ID.7. Правилни форми, чисти линии, но и повече извивки, отколкото сме свикнали в последните години от моделите на марката. Именно в тях се крие основният коз на дизайна – аеродинамиката. Коефициентът на челно въздушно съпротивление е намален от 0.31 до едва 0.25 Cd в новото поколение, а това са стойности, които сме свикнали да виждаме на територията на електрическата мобилност. И такива, които правят салона по-тих от националната библиотека.

 

Дигитализация

 

Като казахме салона, подобно на ID.7 и при Passat всичко в колата се командва от един огромен сензорен екран на централната конзола с 12.9 или 15-инчов диагонал.

Декоративните детайли пред пасажера отпред пък включват широка лайсна от пиано лак със светлинни диоди, светещи в различни цветове в зависимост от избраната тема на амбиентното осветление, наподобяващи модерно изкуство. Скоростният лост е изнесен отдясно на волана, което отваря огромно място на централната конзола. Седалките са изключително удобни, а тези във високите нива на оборудване предлагат фантастичен точков масаж с различни режими. В комбинация с разточителния простор, новият Passat е един наистина удобен автомобил за безкрайни пътешествия без умора.

 

Този „лош“ дизел

 

Задвижването на тестовата кола напълно подкрепя горното твърдение. Караме най-икономичната версия – двулитров дизел със 150 к.с. и 7-степенен автоматик с двоен съединител. Колко е икономична ли? От София до Велинград, малко разходки в региона, връщане през Юндола и Белмекен, много газ по магистралата, а показателят за горивото показваше, че сме изразходили едва една четвърт от резервоара! Според бордовия компютър това се равнява на 6.4 л на 100 км. Немците пък обещават смесена консумация между 5 и 5.4 л. Ако колата се кара нормално и като се поразработи, сме убедени, че тази цифра би отговаряла на реалността.

Динамиката е напълно задоволителна. Спринтът до 100 км/ч отнема 9.3 сек., максималната скорост е 223 км/ч, а автоматикът работи толкова добре, че винаги разполагате с тяга при променливо темпо. Тук принос има и обилният въртящ момент от 360 Нм.

Въпросният двигател се предлага още във варианти на мощност от 122 и 193 к.с. Бензиновите предложения са три – 1,5 еTSI с 48-волтова мека хибридна система и 150 к.с., както и 2,0-литров с 204 или 265 к.с. Най-мощните бензинови и дизелови версии имат и модификации с 4х4. На върха на гамата пък са два plug-in хибрида с 204 или 272 к.с. и чист електрически пробег около 100 км. Гама, за която при повечето съвременни производители можем само да мечтаем, а в бъдещето ще я споменаваме като „доброто старо време“.

 

Комфорт

 

VW много се гордеят с новата адаптивна система на окачването DCC Pro. Тя е с двуклапанни амортисьори, които осигуряват отделно управление на степента на компресия и декомпресия, както правят лимузините от премиум марките. Освен подобрен комфорт на возене, тя гарантира и по-приятно изживяване зад волана, ако решите да се позабавлявате по завоите.

Нашата тестова кола обаче е с базовия класически MacPherson на предния мост и усъвършенствано четиризвенно окачване отзад. А той работи така, че нито ни липсва комфорт на дълъг път, нито ни кара да искаме по-спортно представяне от 5-метровото комби по завоите. Прецизно и ненатрапчиво по немски.

Всъщност това е и точното определение за самата кола (което би паснало на всичките й предишни поколения). Разликата е, че тук може да добавите и малко истински лукс. Отново ненатрапчиво и без да биете на очи.

 

Под капака

Двигател – дизелов

Брой цилиндри – 4

Задвижване на колелата – предно

Работен обем – 1968 куб.см.

Мощност в к.с. – 150 к.с. (при 3000 об./мин.)

Въртящ момент – 360 Нм (при 1600 об./мин.)

Ускорение (0 – 100 км/ч) – 9.3 сек.

Максимална скорост – 223 км/ч

Консумация на гориво

Смесен цикъл – 5.0-5.4 л/100км

Емисии на CO2 – 131-142 г/км

Резервоар – 66 л

Маса – 1687 кг

Цена – от 73 174 лв. с ДДС

Цена на тестовата версия – от 81 012 лв. с ДДС

 

Снимки: Авторът

 

(Visited 2 614 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *