Toyota Yaris Cross: Не лъже

Един от малкото с опция за 4х4 в сегмента

Направо не мога да повярвам, че един от най-големите автомобилни производители в света, какъвто е Toyota, „проспа“ толкова време преди да навлезе в изключително популярния сегмент на най-малките SUV модели. Но гледайки изцяло новия Yaris Cross съвсем нямам усещането, че японците са спали. Та това наистина може да бъде едно способно малко всъдеходче, а не просто декоративна играчка за хора, които изобщо нямат отношение към автомобилите.

Само го вижте – има наперен вид, нали? Арките на калниците са толкова големи, че напомнят на истински коравите офроудъри на марката. Пластмасовите им протектори и солидните прагове засилват това впечатление. Вярно, пътният просвет от 17 см няма да ви закара на някой хималайски връх, но съвсем не е за подценяване в градската джунгла, където Yaris Cross ще се вихри най-често. Става и за леки забежки извън пътя със сигурност. Формата на решетката и фаровете ми напомнят на хладното изражение на акула, отворила паст, за да изяде жертвата си, а отвесните дневни светлини, издърпани възможно най-външно в калниците, правят мъника да изглежда много по-широк, отколкото е всъщност (1765 мм). Задницата също създава усещане за широки рамене, но и заимства в известна степен SUV купе профила на „извънземния“ C-HR. В общи линии, ако до преди няколко години бях твърдо убеден, че е крайно време главният дизайнер на Toyota да си направи харакири, то вече съм склонен да мисля, че наистина го е направил и хора с далеч по-добър усет за естетика са заели неговото място.

Ред

Интериорът е подреден и много удобен за употреба. Има дигитални екрани, но има и копчета, така че да може да ги ползвате в движение, без да рискувате живота си всеки път като искате да смените менюто на радиото с това на навигацията, например. Като казах радио – звукът се усилва и намалява с класическо колелце – алилуя, сетиха се, че в „ретрото“ всъщност е залегнала ергономия. А климатикът е изнесен в съвсем отделен блок и също се командва с копчета и „въртели“. Надявам се, да ме разбирате, че в момента иронизирам масовата дигитализация, „сензоризация“ и „таблетизация“, превземаща автомобилните интериори, която е всичко друго, но не и удобна за употреба от шофьора. Дори намирам тази тенденция за опасна. Иначе материалите и сглобката са на добро ниво за сегмента, макар и да са една стъпка под добрите образци на Toyota.

Пространството вътре е изненадващо за размера на колата. Външните габарити чувствително превъзхождат тези на обикновения Yaris (4180 мм спрямо 3940 мм), но пък междуосието си е същото (2560 мм). Въпреки това усещането вътре е за значително повече пространство, благодарение на височината на автомобила (1595 мм), а тестовата кола беше и с панорамен покрив. Багажникът също има с какво да се похвали – 320 л в хибридната версия, а в тази без батерия – цели 397 л, което „бие“ VW Golf. Само меката „кора“, разделяща багажника от задното стъкло буди леко недоумение, но пък е много лесна за сваляне и сгъване в някой от джобовете на товарния отсек.

4х4

Козът на Yaris Cross е в задвижването и най-вече във възможността да го поръчате с 4х4, което е голяма рядкост в сегмента. Защото какъв смисъл има колата ви да прилича на „джип“ и да закъса в първата кална локва на пътя? Като цяло предлаганите двигатели са два – обикновен атмосферен 1.5-литров бензин със 125 к.с. и хибрида, който тестваме с обща системна мощност от 116 к.с. Опцията за 4х4 е налична и за двата мотора.

В нашия случай 4х4 системата е наречена AWD-i. Добавката подсказва, че за задвижването на задния мост се разчита на електромотор. В случая той е доста скромен, с мощност от едва 5 к.с. и 52 Нм въртящ момент, но е достатъчен да ви извади от въпросната кална локва. Имате дори и режим Trail (пътека), който да ви даде по-голяма увереност извън асфалта.

Отпред хибридният организъм комбинира атмосферна 1.5-литорва, 3-цилиндрова бензинка, работеща по цикъла на Аткинсън, с мощност от 92 к.с. и 120 Нм и електромотор с 80 коня и 141 Нм. Много често при хибридите 2+2 не е равно на 4 и затова общата мощност тук е 116 к.с., а въртящият момент 260 Нм. Единственият проблем е безстепенната CVT автоматична трансмисия, която колкото и да я развиват японците, все още се чуди какво да прави като се вдигнат малко оборотите. А двигателят започва да звучи като оса, захлюпена в чаша. При спокойно каране обаче изобщо не усещате присъствието й, т.е. се справя добре.

Разход

Както всеки хибрид и Yaris Cross е по-икономичен в града, отколкото на извънградско. Взех колата с показание на бордовия компютър от 5.6 л на 100 км (при обещавани от японците 4.7-5.1 л на 100 км). Докато си карах из града, където в повечето време електромотрът отменяше бензиновия, всичко беше наред с разхода. В момента, в който поех по магистралата (със законна скорост) обаче нещата рязко се промениха. След пътуване от София до Сандански, където освен магистрала немалка част от пътя е двупосочно извънградско с интензивен трафик и мудна скорост, резервоарът почти свърши, а бордовият компютър показа 8.1 л на 100 км. Вярно, обемът му е едва 36 л, но все пак подобен разход за малка кола с ниска мощност е меко казано неприятна изненада. За динамично шофиране и дума не може да става, защото просто Yaris Cross не го предполага (от 0 до 100 км/ за 11.8 сек.).

Иначе по завоите в Кресненското дефиле си пролича друг плюс на мъника – макар и с повдигнат клиренс, той се държи много повече като хечбек в завоите, отколкото като SUV. Комфортът на возене не е впечатляващ, което е нормално за кола от малкия клас, но в никакъв случай не дразни с особено твърди удари при неравности на настилката.

Като цяло в Yaris Cross открих повече плюсове, отколкото минуси, особено като се има предвид, че макар и повдигнат е предназначен основно за града. Там ще се наслаждавате на компактни габарити, но и достатъчно място отвътре, комбинирани с висока шофьорска позиция, безпроблемно катерене на бордюри, нисък разход и не на последно място – привлекателна визия. Уикендите също може да разчитате на надеждно поведение, дори и да имате малко по-авантюристични хобита. Определено това е модел, който ще намери своето място под слънцето в морето от себеподобни. Малко по-скромната динамика, в комбинация с по-висок разход се преглъщат за ден-два.

Под капака

Двигател – бензинов + 2 електрически

Брой цилиндри – 3

Задвижване на колелата – 4х4

Работен обем – 1490 куб.см.

Мощност в к.с. (обща) – 116 к.с.

Въртящ момент – 260 Нм

Ускорение (0 – 100 км/ч) – 11.8 сек.

Максимална скорост – 170 км/ч

Консумация на гориво (WLTP)

Смесен цикъл – 4.7-5.1 л/100км

Емисии на CO2 – 107-116 г/км

Резервоар – 36 л

Маса – 1170 кг

Цена – от 34 490 лв. с ДДС

Цена на тестовата версия – 52 990 лв. с ДДС

Снимки: Авторът

(Visited 4 963 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *