Toyota Land Cruiser 150: Могъщото ретро (ВИДЕО)

Минава навсякъде с класическа рама и 4х4 с бавни и блокажи

Днес караме най-новата версия на легендата Toyota Land Cruiser. И макар тя да се води модел 2018 г., всъщност е втори фейслифт на поколението от вече далечната 2009 г. Което има както своите минуси, така и плюсове.

Но първо да изброим промените. Най-видими са те отпред, където ви гледат нови по-тесни светодиодни фарове, подчертани от дневни светлини. Решетката също е обновена, с по-модерна и изразителна форма. Макар и да се вози на същата платформа като преди, всъдеходът е с увеличена дължина от 6 см (4840 мм), което се дължи на новата предна броня. От Toyota казват, че въпреки това маневреността на модела е подобрена, благодарение на отстраняване на заоблените форми.

Иначе междуосието си е същото (2790 мм), широчината е 1885 мм, а височината 1835 мм. Въпреки промените, Land Cruiser запазва грубата си осанка и могъщ облик, които създават авторитет на пътя.

Другата съществена новост е комплектът системи за сигурност, обединени в пакета Safety Sense. Те включват предупреждения за сблъсък, включително с разпознаване на пешеходци, адаптивен темпомат, разпознаване на пътни знаци, следене на пътната лента, асистент за дългите светлини и др.

Дух

Духът на модела си е останал същият. Което е супер, защото той въплъщава в себе си 65-годишната славна история на Land Cruiser, превърнал се в легенда и предпочитано превозно средство в по-голямата част от Африка и други страни с проблемна инфраструктура. Автомобилът запазва конструкцията си със здрава носеща рама и отделно купе върху нея, характерна за истинските всъдеходи от близкото минало.

Системата за 4х4 задвижване разчита на Torsen диференциал с повишено триене, понижаваща предавка и блокаж на централния диференциал. Амортисьорите са пневматични и предлагат автоматичен контрол на височината според терена, като същевременно повишават стабилността на пътя, а минималният пътен просвет е 215 мм. Те се допълват от система, контролираща степента на разгъване на пружините. Отделно има кинетично динамично окачване с два акумулатора и хидравлични цилиндри на двата моста, което редуцира заклащането на каросерията на пътя и подобрява контакта на колелата с настилката при офроуд.

Разбира се, имате задължителните асистенти за изкачване на наклон и за контрол на сцеплението (който прилага спирачно усилие към приплъзващите колела и насочва въртящ момент към останалите). Но може би най-ценният помощник на водача извън пътя е т.нар. система Crawl Control. Тя поддържа постоянна ниска скорост при офроуд, като отменя водача в регулирането на темпото с газта и намалява вероятността от приплъзване при по-грубо боравене с педала. Освен това скоростта се настройва в 5 степени от едно кранче на централната конзола.

Не по-малко важен извън пътя е и изгледът от птичи поглед около колата, прожектиран от камери, който работи съвместно с дисплей, изобразяващ ъгъла на завиване на колелата.

Понякога се случва при офроуд водачът да вижда единствено небето над себе си и да не знае къде гази, затова тази система е особено важна на трудни терени. Не бива да се подминава и ъгълът на преден заход към препятствие от 31 градуса, заден отход от 25 градуса, междуосов ъгъл от 22 градуса, максимални ъгли на изкачване и на страничен наклон от 42 градуса, както и дълбочината на газене във водни препятствия от 70 см. Пробвахме Lend Cruiser на трева, кал, скали и пясък и въпреки че беше с обикновени шосейни гуми не срещна трудности дори и за секунда. А усещането за могъщество зад волана е наистина приятно.

На пътя

Моделът се предлага у нас единствено с 2.8-литров, 4-цилиндров дизелов двигател. Той има мощност от 177 к.с. и 450 Нм въртящ момент, а в тестовата кола бе съчетан с 6-степенен автоматик. Или казано с други думи, за подобна като размер кола тази задвижваща конфигурация идва малко мудна и тромава. Land Cruiser изглежда като недвижимо имущество заради огромните си габарити и се държи по подобен начин на пътя. Ускорението до 100 км/ч отнема цели 12.7 сек., а максималната скорост е едва 175 км/ч. Разходът на гориво също не е завиден. По време на теста бордовият компютър отчете 13.8 л на 100 км, което много чувствително се различава от обещаваните от Toyota 7.4 л в комбиниран цикъл на шофиране.

Въпреки кинетичното динамично окачване и контрола на пружините, клатене в завоите изобщо не липсва, макар да е по-малко отколкото очаквате. „Благодарение“ на задния мост, който представлява твърда греда, също и друса подобаващо. Точно както истински способните всъдеходи от близкото минало, но пък това малко не съответства на премиум претенциите на модела и високата му цена.

Лукс за 7 на борда

Макар да е истински „суров“ всъдеход, Land Cruiser глези с истински лукс пасажерите на борда. Във високите нива на оборудване седалките са много удобни и с качествена кожена тапицерия, воланът съчетава дърво и кожа, а сензорният екран на централната конзола е с увеличен размер от 8 инча. В подлакътника пък ви очаква малък хладилник, в който да изстудите напитките си за излета сред природата. Колата се предлага във версии с 5 и 7 места, като последните две се изваждат автоматично със задържане на бутон от багажника. Когато са сгънати товарният обем е 640 л, а при сгъване на облегалките от втория ред, литрите нарастват до 1150. Пасажерите отзад могат да гледат филми на специален екран, спускащ се от тавана.

Под капака

Двигател дизелов

Брой цилиндри 4

Задвижване на колелата 4х4

Работен обем 2755 куб.см.

Мощност в к.с. 177 к.с. (при 3400 об.)

Въртящ момент 450 Нм (при 1600 об.)

Ускорение (0 – 100 км/ч) 12.7 сек.

Максимална скорост 175 км/ч

Консумация на гориво

  • Градско 9.2 л/100км
  • Извънградско 6.3 л/100км
  • Смесен цикъл 7.4 л/100км

Емисии на CO2 194 г/км

Резервоар 87 л

Маса 2385 кг

Цена от 94 900 лв. с ДДС

Цена на тестовата версия от 138 900 лв. с ДДС

Източник: в. „Телеграф“, 23.03.2019 г.

Снимки и видео: Авторът

(Visited 3 361 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *