Toyota направи 5 робота за Олимпиадата
Toyota в качеството си на партньор на Олимпийските и Параолимпийските игри ще представи свои роботи, които ще бъдат използвани за подпомагане на мобилността на хората на различни места и събития. Toyota смята, че подпомагайки хората да се чувстват съпричастни и да изживяват своите надежди и мечти, ще може да даде своя принос за вълнуващата атмосфера и успеха на Игрите в Токио 2020.
Робот талисман на Олимпийските игри Toкио 2020 Miraitowa / Someity
За да направят Олимпийските игри Токио 2020 най-иновативните и напреднали в технологично отношение Игри в историята, Токио 2020 и Тоyota работят съвместно върху разработката на робот талисман на Игрите. В допълнение към функцията за посрещане на спортисти и гости на официалните събития в рамките на Игрите, в момента Тоyota обмисля и нови възможности, които да позволят на децата в Япония да се насладят на Олимпийските игри с помощта на робота талисман. Роботът талисман ще позволи както изразяването на жестове с движение на ръцете с помощта на робот за дистанционен контакт, така и предаване на усещането за общуване чрез реалистична симулация (force feedback) на обратна връзка. Чрез видеокамерата, монтирана в главата на робота, той може да разпознава хората наблизо и след успешно разпознаване да използва очите си, за да реагира съответно, показвайки различни изражения и мимики. Оборудването на робота с миниатюрни съединения по цялото тяло, роботът е в състояние да извършва гъвкави движения при дистанционно управление, а потребителите могат да го контролират в условия на пълна безопасност и с отлични функционални възможности.
T-HR3 (хуманоиден робот)
Toyota ще осигури уникална възможност за останалите гости, които се намират в изолирани и/или отдалечени места и поради това не могат да присъстват физически на Игрите, да общуват с участващите атлети с помощта на робота T-HR3 и робота талисман. Роботите T-HR3 в частност ще могат да възпроизвеждат дистанционно движенията на робота талисман на изолирани и/или отдалечени места в почти реално време. Освен възможността за предаване на изображения и звук от отдалеченото място, където се намират, чрез робота потребителите ще могат да почувстват контакта и движенията чрез реалистична симулация (force feedback) на обратна връзка, позволявайки им да общуват и да поздравяват спортистите с „дай пет” и с други жестове, чувствайки се така, сякаш наистина са на мястото на събитията.
T-TR1 (робот за общуване от разстояние)
T-TR1 е робот за виртуална мобилност/ телеприсъствие, разработен от специалистите в изследователския институт на Toyota в САЩ (Toyota Research Institute). Той е оборудван с камера, разположена върху голям дисплей с размери почти като на човешки ръст. Показвайки изображението на намиращия се на отдалечено място потребител върху своя голям екран, роботът ще даде на този човек възможността да се почувства по-близо физически и да усети по-реално присъствието си на мястото, където се намира роботът. С помощта на T-TR1, Toyota ще даде възможност на хората, които физически не могат да присъстват на значими събития като Олимпийските игри, да присъстват там виртуално с изображението си на екрана, способно да общува, провеждайки разговор от разстояние.
HSR (Human Support Robot) – робот личен асистент / DSR (Delivery Support Robot) – робот-асистент в обслужването
Роботът личен асистент Toyota HSR (Human Support Robot) ще насочва гостите към техните места в част от трибуните на Олимпийския стадион и ще предлага закуски, различни стоки и други, давайки възможност на зрителите да се наслаждават пълноценно и без прекъсване на спортните надпревари. Освен това, специално разработеният за Токио 2020 робот-асистент в обслужването DSR (Deliver Support Robot) на Toyota ще може да предложи на зрителите напитки и други стоки, които те са поръчали предварително чрез специален таблет. Очаква се на около 500 места по трибуните на Олимпийските игри и на още 500 на Параолимпийските игри (всяка секция ще има 16 реда с 32 места)., роботите да обслужат над 1000 зрители, които се нуждаят от някаква форма на подкрепа по отношение на мобилността.
FSR Field Support Robot – робот-асистент на открито (Field Event Support Robot – робот асистент за събития на открито)
Роботите със специализирано предназначение и автономни функции ще бъдат неразделна част от състезанията по хвърляне (например на копие) на Олимпийския стадион. Определяйки своя оптимален маршрут за движение по игрището, роботът FSR ще следва служебния персонал по траектория, която избягва препятствията в процеса на връщане и пренасяне на хвърлените спортни уреди. Основната цел на използването на FSR е съкращаване на времето, необходимо за връщане на хвърлените спортни уреди, както и намаляване броя на необходимия човешки персонал за съответните събития. Toyota и организаторите на Toкио 2020 ще работят в сътрудничество със специалисти от Международната асоциация на федерациите по лека атлетика (IAAF) при разработката на робота FSR за Олимпийските игри в Токио през 2020 г.
Снимки: Toyota