Suzuki GSX-S 1000 GX: Вълшебното килимче (ВИДЕО)
Първото за марката електронно адаптивно окачване върши работата си просто съвършено
Suzuki го наричат „луксозен кросоувър“. Ние пък бихме казали на японците – добре дошли в 21 век. Причината е, че изцяло новият им модел GSX-S 1000 GX, наричан за краткост просто GX, е първият за марката с електронно адаптивно окачване. Това като цяло е супер, но е екстра, която конкурентите предлагат от повече от десетилетие.
И какво от това? Инженерите на Suzuki са успели да го настроят така, че да се чувствате като на вълшебно килимче. Гладък асфалт и спортно каране, неравности и по-спокойно „круизване“, дори черни пътища – адаптивното окачване върши работата си толкова перфектно, че се наслаждавате на всяка настилка, а не се борите с нея.
Ръчно или автоматично
За всеки терен, брой хора и товар на борда (в смисъл – сам ездач или с пасажер, с багаж или без) може да изберете ръчно най-подходящите настройки.
Но изобщо не ни се занимаваше с подобни „разцъквания“ – сложихме автоматичен режим и оставихме мотоциклетът сам да се оправя. А той се представи дори по-добре отколкото сме очаквали от окачването с дълъг ход (по 150 мм на предните вилки и на задното колело). Имаме предвид страхотен комфорт при спокойно каране и необходимата стегнатост и директност (без твърдост) при спортна езда. Окачването работи „в комбина“ с адаптивната стабилизация на мотоциклета и сензорите за скорост, които позволяват неусетно превключване между настройките за по-бързи реакции при каране по нормална пътна настилка, както и за по-нежна возия по паваж и други неравни трасета. Наистина както може да очаквате от един луксозен кросоувър, независимо дали говорим за автомобили или мотоциклети.
Мощ
В общи линии, перфектно настроеното окачване ви позволява да извлечете максимума от 1000-кубиковия двигател, заимстван от спортната гама на Suzuki.
Той е 4-тактов, с 4 цилиндъра, достигащ мощност от 152 к.с. и 106 Нм максимален въртящ момент. На пазара има и много по-мощни, но мислите ли, че тези силови ресурси са малко или недостатъчни? Напротив, точно толкова са, че да хармонизират с перфектното окачване – без недостиг, без излишна драма, без позьорщина… Направо перфектен баланс. Разбира се и двигателят има различни динамични настройки в три степени, наречени просто А, В и С, като А е най-острата, В е нормалната, а С е подходяща за дъжд и хлъзгаво. Усилието, което прилагате върху ръкохватката на газта не се предава чрез жило, а чрез електронни импулси, което позволява много по-прецизно дозиране. Предавките на 6-степенната механична трансмисия пък могат да бъдат сменяни без съединител както в низходящ, така и във възходящ ред. Имате и система, подпомагаща потеглянето по наклон. За да не мислите за нищо друго освен за удоволствието от ездата.
Ако пък съвсем забравите да мислите, има електроника и за това – спирачките са Brembo и освен, че могат да ви заковат брилянтно, ABS-ът им работи заедно със сензорите за наклон, балансирайки спирачното усилие между предното и задното колело, за да ви стабилизира, ако се наложи да спирате в завоите.
GSX-S 1000 GX не е лек (232 кг), но не се усеща тежък. Конструкцията и балансът са му такива, че все едно вече сте му свикнали, макар да се качвате на него за пръв път. Седалката е с височина от 84.5 см, което прави спортния турър удобен и за не чак толкова дългокраки мотоциклетисти. Ръкохватките са широки, позицията на езда – естествена, така че имате всички предпоставки да „ядете километри за закуска“.
Агресия
Дизайнът е точно отражение на характера на GSX-S 1000 GX – предимно спортен, с „адвенчър“ загатвания. Ако го гледате изправен отпред може да ви се стори леко странен с това малко фарче в средата, сякаш поставено на края на фуния.
Поглеждайки под ъгъл отдолу обаче ще видите, че фаровете всъщност са два и са подчертани отстрани от две продълговати дневни светлини, които внасят агресия в големи дози в излъчването му. Така спортното гърне с карбонов накрайник и логото на „бащата на супербайка“ Попс Йошимура, си изглежда съвсем на място. Може би единствената ни забележка е тук – макар и опционална, изпускателната система не впечатлява със звук.
Но пък на кой ли нов мотоциклет, осакатен от европейските еконорми, го прави в днешно време? „Приключенските“ елементи откриваме в дългата златиста предна вилка, широките ръкохватки с протектори и разбира се опционалните куфари за багаж, с каквито беше снабден тестовият мотоциклет.
Ясно
Специално внимание заслужава и новият 6,5-инчов цветен TFT LCD екран, който е с антирефлексно покритие, така че остава перфектно четим и при ярко слънце. Освен това е и устойчив на надраскване.
Той предлага свързаност с мобилния ви телефон чрез безплатно приложение и в общи линии няма да бъде пресилено, ако кажем, че е най-сполучливият мотоциклетен дисплей, който сме виждали до момента.
В заключение – GSX-S 1000 GX е чисто и просто най-доброто от Suzuki. Един мотоциклет, който по нищо не отстъпва на доста по-скъпи конкуренти нито в технологично, нито в динамично, нито в каквото и да било друго отношение. А новото му окачване е истинско вълшебство.
Под резервоара
Двигател – 4-цилиндров, 4-тактов, редови
Охлаждане – течно
Обем на двигателя – 999 куб.см
Мощност – 152 к.с. (при 11 -00 об.)
Въртящ момент – 102 Нм (при 9250 об.)
Разход на гориво – 6.2 л/100 км
ЦО2 емисии – 144 г/км
Резервоар – 19 л
Размери (д, ш, в) – 2140 x 8250 x 1215 мм
Височина седалка – 845 мм
Маса – 232 кг (мокро)
Цена – от 33 990 лв. с ДДС
Снимки и видео: Авторът