Skoda Fabia стана Кола на годината у нас за 2022 г.

Директорът на „Еуратек“ Иван Тодоров с колата на 2022 г. Skoda Fabia.

Skoda Fabia бе избрана за „Автомобил на годината в България 2022“.

Отличието на специализираните журналисти от „Прес Авто Клуб България“ бе връчено на официална церемония в столичния бизнес център „Кепитъл Форт“.

Конкурсът се проведе за 25-ти път и за пета поредна година бе излъчен един абсолютен победител измежду шампионите в шестте нови категории, променени през тази година съобразно тенденциите в бранша – лек автомобил, кросоувър, електромобил, премиум, градски и високопроходим автомобил.

Skoda Fabia бе избрана с 12 гласа пред Nissan Qashqai с 8, BMW iX с 3, Range Rover и Skoda Enyaq с по един глас във финалното гласуване.

Fabia победи в надпреварата за „Лек автомобил на годината“ със 104 точки пред Peugeot 308 (98.5 т.), BMW i4 (85 т.), Mercedes C-Class (61.5 т.) и Hyundai i20 (41 т.). Предишното поколение на Fabia пък грабна приза през 2015 г.

В категорията „Кросоувър на годината“ за победител бе избран единственият представител предлагащ и 4х4 задвижване Nissan Qashqai с 99.5 точки. Второ остана SUV купето Renault Arkana с 83.5 т. След тях се наредиха Volkswagen Taigo (78 т.), Opel Mokka (77 т.) и DS 4 Crossback (52 т.).

Призът в новата категория „Електромобил на годината“, с най-голяма конкуренция, бе спечелен от Skoda Enyaq със 101.5 т. На второ място след нея остана „брат й“ от гамата на Volkswagen – ID.4 с 82.5 т. След тях се подредиха BMW iX (81 т.), Hyundai Ioniq 5 (65.5 т.) и Dacia Spring (59.5 т.).

Fabia повтори успеха си в категорията „Градски автомобил на годината“, където спечели със 108 точки. Тя изпревари Dacia Spring, която остана втора с 97.5 т. Следват Honda e (73 т.), Hyundai i20 (58 т.) и Fiat 500 Electric (53.5 т.).

В най-лъскавата категория „Премиум автомобил на годината“ победител е визионерският модел на BMW – iX с 89.5 т. След него останаха Range Rover (88 т.), Mercedes EQS (85.5 т.), BMW M3/M4 (72.5 т.) и Audi Q4 e-tron (54.5 т.).

В другата нова категория „Високопроходим автомобил на годината“ наградата отиде при новото поколение на Range Rover със 115.5 т. Втори е Ford Explorer с 94, трети – Subaru Outback с 81.5, Jeep New Compass с 59 т. и RAM 1500 с 40 т.

Журито оценяваше колите по шест показателя – дизайн, задвижване, функционалност, пътно поведение, безопасност и цена/предлагане. От общия брой от над 40 претенденти, бяха класирани финалните петици, от които се излъчиха крайните победители.

Тази година в провеждането на конкурса се включиха редица партньори: UniCredit Leasing, фирма „Лазурит 94“, която предлага най-добрите авторепарационни услуги и бои и др.

Носител на наградата Кола на годината 2021 на България стана Skoda Octavia.

За сравнение – за „Автомобил на годината в Европа“ тази година бе избрана Kia EV6, а трите финалиста за „Световен автомобил на годината“ са Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5 и Kia EV6.

Снимки: ПАК, Нисан България