Peugeot 408: Скъпо удоволствие

Страхотен дизайн, завидна практичност и добро задвижване, но на цена на BMW

Бяхме решили, че Peugeot са се отказали от моделите си започващи с числото 400, след като спряха производството на 407 през 2011 г. и година по-късно това на купе модификацията му. А и в съвременния свят седаните не се радват на особена популярност. Но годината е 2023-а и французите ни представят това нещо, което реално е много трудно да бъде поставено в някакъв сегмент.

Бихме определили новото Peugeot 408 като някаква смесица между повдигнат хечбек или shooting brake комби със силно изразени SUV заемки и още по-силно изразена купе линия на покрива в задната част. Чак толкова, че дава основание на дизайнерите да твърдят, че в автомобила е вплетена и елегантността на седана. Нещо, с което определено бихме поспорили, макар да има и фастбек излъчване освен всичко изброено до тук. Но реално това е съвсем без значение, защото 408 определено изглежда впечатляващо. Французите се изкушават да кажат, че е без аналог, но вече го казаха за излезлия година по-рано Citroen C5X, който реално е абсолютно същата кола.

 

Голям

 

408 е впечатляващ и като габарити, тъй като с дължината си от почти 4.7 м би бил поместен в D сегмента, ако можеше да бъде определен. Типичните вече дизайнерски акценти на Peugeot като „кучешките“ зъби на лъва (казано на шега), разсичащи предната броня и одраскванията от нокти, служещи като стоп светлини, са вплетени умело в тези форми, без да изглеждат кичозно. Имате и едни „котешки уши“ над багажната врата, които се явяват своеобразни тунели за главите на пасажерите отзад, за да не им опират в тавана. Джантите са основно 19-инчови, само за базовото ниво са 17-ки. Най-интересни обаче са 20-инчовите за GT нивото на оборудване на плъг-ин хибридните версии, които имат хипнотизиращ ефект при въртене. Но за него след малко.

 

3D табло

 

Отвътре ви посреща познатият обновен i-Cocpit от 308. В дигитално отношение той е доста впечатляващ. В по-луксозните нива на таблото пред водача грее, създаденият в България от американската фирма Visteon, екран с „живи“ 3D графики. От компанията твърдят, че те подобряват времето за реакция с половин секунда, тъй като му привличат по-настоятелно вниманието, което при движение със 100 км/ч се равнява на 15 метра. В по-ниските нива таблото е с нормалните 2D графики. Екранът на централната конзола също е нов и предлага страхотни резолюция и контраст. Диагоналът му е 10-инча, разбира се е сензорен, но най-интересни са изнесените под него виртуални бутони, наречени i-toggle. Те са за бърз достъп до основните функции и може сами да избирате какво и къде да сложите на тях. Макар и сензорни, са доста удобни за употреба. Под тях пък са запазени истински физически бутони за климатика и вентилацията, аварийките, достъп до основните асистенти на автомобила и за радост – колелце за усилване и намаляване на музиката, която в най-високото ниво на оборудване GT Pack идва от френския премиум производител Focal.

 

Простор

 

Но най-големият коз е вътрешното пространство, особено на втория ред.

Там пасажерите получават цели 188 мм място за коленете. Не вадете рулетката – това означава, че двама едри мъже без проблеми седят един зад друг. Споменатите котешки уши на тавана осигуряват и достатъчно място за главите. Само трябва да внимавате при влизане и излизане от автомобила заради скосената линия на прозорците, слизаща доста по-ниско от нивото на главата ви. В този смисъл един полицай, който да ви натиска главата като на арестант при влизане и излизане от автомобила може да ви спести някоя цицина. Багажникът е с вместимост 536 л или 471 л за плъг-ин хибридните версии.

 

Мотори

 

Задвижващите конфигурации са общо три към момента – базовата е с познатия от почти всички модели на французите от близо 10 г. 1.2-литров, 3-цилиндров бензинов мотор. Макар тук той да е в по-мощната си версия със 130 к.с., не подхожда на кола с такива габарити. Има и две плъг-ин хибридни версии, комбиниращи 1.6-литров, 4-цилиндров двигател, познат от повече от 10 г. (използван също и от BMW), във версии на мощност от 150 или 180 к.с., комбиниран с електромтор със 110 к.с. Общата изходна мощност на по-слабия хибрид е 180 к.с., а на по-мощния, който караме ние – 225 к.с. Скоростната кутия за всички двигатели е само една – 8-степенен автоматик Aisin. Догодина ще се появи и изцяло електрическа версия.

 

Пъргав

 

С най-мощния хибрид 408 е приятно пъргаво, особено когато 12.4-киловатчасовата батерия е пълна. До 100 км/ч ускорявате за приличните 7.8 сек. и се радвате на електрически „ритници“ при изпреварване. Освен това може да изминете до 64 км само на ток със скорост до 135 км/ч. Управлението на колата е стегнато и приятно, а заради сериозното междуосие едновременно вози комфортно и стои стабилно в завоите.

Тъкмо колата започна да ни харесва и погледнахме ценовата листа. Базовата версия с 1.2 мотор започва от 69 хил. лв. По-слабият плъг-ин хибрид – от 87, а по-мощният от 93 хил. Нашата тестова кола беше почти 109 хил. лв.

 

Хипноза

 

Поглеждайки ценовите листи на BMW Серия 3 виждаме стартова цена от 78 хил. лв., а там базовият мотор е двулитров с 4 цилиндъра и мощност от 156 к.с. За 110 хил. пък получавате 3-литров двигател с 6 цилиндъра. В този смисъл Peugeot трябва още доста да се потрудят, за да покрият премиум претенциите си. Защото макар джантите да имат хипнотизиращ ефект, едва ли хипнозата може да е толкова сериозна, че да накара някой да избере Peugeot пред истински премиум автомобил. И в друг смисъл има още много какво да се желае – качеството на материалите – твърдите пластмаси ги има в изобилие особено на втория ред.

 

Под капака

Двигател – бензинов + електрически

Брой цилиндри – 4

Задвижване на колелата – предно

Работен обем – 1598 куб.см.

Мощност в к.с. (обща) – 225 к.с.

Въртящ момент – 360 Нм

Ускорение (0 – 100 км/ч) – 7.8 сек.

Максимална скорост – 233 км/ч

Консумация на гориво (WLTP)

Смесен цикъл –1.2 л/100км

Електрически пробег – 64 км

Емисии на CO2 – 26 г/км

Резервоар – 40 л

Маса – 1706 кг

Цена – от 68 809 лв. с ДДС

Цена на тестовата версия – от 93 183 лв. с ДДС

 

Снимки: Авторът

(Visited 2 305 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *