Peugeot 308: Сменя имиджа
Моделът, въвеждащ новата емблема на марката, се откроява с дизайн и технологии
Peugeot пое по нов път. Този на ексклузивния дизайн, високите технологии, по-луксозните материали и… по-високите цени. Както самите французи казват – позиционират се в горната част на масовия сегмент. Новото поколение на популярния хечбек 308 е натоварено със задачата да ни покаже, че този път вече е извървян. И за да не оставят никакво съмнение в това, използват модела за въвеждането на новата емблема на компанията. Разбира се и тя е с лъв, но вече прилича на щит. Като форма напомня на логото от 60-те години на миналия век и от сега нататък ще започнем да я виждаме на всички нови модели. Разбира се, докато от Peugeot не решат отново да поемат в друга посока.
Нокти
Но да се върнем към 308. Колата определено е започнала да изглежда много по-атрактивно от своите предшественици (виж ТУК, ТУК и ТУК). Формите вече не са толкова сдържани, а провокиращи и агресивни, в унисон с актуалната дизайнерска концепция на марката, въведена през 2018 г. от 508. Затова и тук имате предница, „одраскана от лъв“, каквато асоциация трябва да пораждат дневните LED светлини, решетка с диамантен ефект и спортна трапецовидна броня. Отзад лично на мен колата ми харесва още повече с интегрираните в една черна лакирана лента стопове (която тенденция пък беше въведена от 3008 през 2016 г.). Те вече са много по-тесни и динамично изглеждащи, а във високите нива на оборудване GT, графиките им са диагонални и имат „пробягващ“ ефект. В по-ниските нива са хоризонтални, без „дискотечни“ ефекти. Единствено в профил 308 по-силно напомня на своя предшественик, въпреки по-издължения капак на мотора, увеличената дължина с 11 см (до 4367 мм) и намалената с 3 см височина (до 1441 мм).
Говорейки за размери, едно от важните неща в интериора е увеличеното с 5.5 см междуосие (до 2675 мм), въпреки че автомобилът е изграден на същата платформа като своя предшественик ЕМР2. Благодарение на това возещите се на задните места разполагат с 3 см повече за краката си. А това определено беше необходимо, тъй като мястото на втория ред е една от слабите страни на предходното 308. Материалите в салона са с чувствително подобрено качество, но все още се срещат по-твърди пластмаси на места. В най-високите нива на оборудване пък разполагате със сертифицирани от немската ортопедична асоциация AGR седалки с масажи. Багажникът е с обем от 361 л на Plug-In хибридите и 412 л на стандартните версии.
Живи графики
В дигитално отношение интериорът е по-впечатляващ. В по-луксозните нива на таблото пред водача грее, създаденият в България от американската фирма Visteon, екран с „живи“ 3D графики. От компанията твърдят, че те подобряват времето за реакция с половин секунда, тъй като му привличат по-настоятелно вниманието, което при движение със 100 км/ч се равнява на 15 метра. В по-ниските нива таблото е с нормалните 2D графики. Екранът на централната конзола също е нов и предлага страхотни резолюция и контраст. Диагоналът му е 10-инча, разбира се е сензорен, но най-интересни са изнесените под него виртуални бутони, наречени i-toggle. Те са за бърз достъп до основните функции и може сами да избирате какво и къде да сложите на тях. Макар и сензорни, са доста удобни за употреба. Под тях пък са запазени истински физически бутони за климатика и вентилацията, аварийките, достъп до основните асистенти на автомобила и за радост – колелце за усилване и намаляване на музиката, която в най-високото ниво на оборудване GT Pack идва от френския премиум производител Focal.
Макар и да му е поставена отговорната задача да демонстрира новата идентичност на Peugeot, 308 всъщност е доста познат в чисто автомобилно отношение. Причината е, че освен споменатата платформа, двигателите и скоростните кутии също са от предишното поколение. Гамата включва един бензинов мотор с обем от 1.2 литра и 3 цилиндъра, с мощност от 110 и 130 к.с. и до средата на следващата година – 1.5-литров дизел със 130 к.с., който след това ще бъде заменен от чиста електрическа версия. Скоростните кутии са 6-степенна ръчка и 8-степенен автоматик. Новите попълнения в гамата са две Plug-In хибридни версии със 180 и 225 к.с.
Ток/бензин
Разбира се, за теста скачаме директно на най-мощния хибрид, който комбинира познатия от BMW и MINI 1.6-литров, 4-цилиндров турбобензинов двигател със 180 к.с. и 250 Нм с електромотор със 110 к.с. и 320 Нм. Общата изходна мощност на системата е 225 к.с. и 360 Нм, които ускоряват хечбека до 100 км/ч за 7.5 сек. Но по-интересното е, че този „организъм“ осигурява чист електрически пробег от 59 км, благодарение на 12.4-киловатчасовата батерия, монтирана под багажника. За масовия европеец това е достатъчно за делнично придвижване само на електричество (със скорост до 135 км/ч), което пък дава основание на Peugeot да твърдят, че в комбиниран цикъл колата ще гори само 1.2 л бензин на 100 км. Иначе на извънградско и магистрала, в каквито условия протече тестът, разходът на бордовия компютър беше 6.5 л при спокойно шофиране. При наистина здраво настъпване на газта пък показанията „скочиха“ до 8.1 л (но при подобно каране токът свършва бързо и разчитате основно на бензиновия мотор).
Въпросното здраво настъпване показа някои особености на пътното поведение и по-точно на електронните асистенти за водача. Маршрутът бе през Искърското дефиле, което изобилства от завои и е трудно да не се застъпва маркировката на места. В тези случаи асистентът за задържане в лентата се опитваше да ми коригира траекторията с намеса във волана, което е изключително неприятно при спортно каране (а дори и при нормално). В момента, в който го изключих обаче нещата си дойдоха на мястото и 308 демонстрира типичното за хечбек желание за атака на завоите и прецизно управление. Малкият спортен волан, типичен за новите пежа, още повече засилва желанието за динамично шофиране. Благодарение на увеличеното междуосие и намалената височина, колата стои още по-стабилно и вози една идея по-комфортно от преди. Все още обаче се усещат твърди удари от окачването при преминаване през неравности, което навежда на мисълта, че и при него няма особени промени. Като цяло електронните асистенти за водача са на най-съвременно ниво (адаптивен темпомат, автоматично спиране при опасност от удар на коли, пешеходци, колоездачи, напречен трафик и др., асистент за паркиране и т.н.), а от догодина колата ще може да изпреварва сама на магистрала и да намалява автоматично скоростта в завой.
В заключение – новото 308 ми хареса, макар и новостите му да са основно неавтомобилни – дизайн и електроника. В момента, в който отворих жабката и видях цена на тестовата кола от 91 531 лв. с ДДС обаче симпатията ми се изпари на момента. Макар и да се позиционират в горната му част, все още Peugeot се намират в масовия сегмент и подобни цени са меко казано плашещи. Базовата версия на модела вече започва от 40 773 лв. с ДДС, а прилично оборудваните са над 50 000 лв.
Под капака
Двигател – бензинов + електрически
Брой цилиндри – 4
Задвижване на колелата – предно
Работен обем – 1598 куб.см.
Мощност в к.с. (обща) – 225 к.с.
Въртящ момент – 360 Нм
Ускорение (0 – 100 км/ч) – 7.5 сек.
Максимална скорост – 235 км/ч
Консумация на гориво (WLTP)
Смесен цикъл –1.2 л/100км
Електрически пробег – 59 км
Емисии на CO2 – 26 г/км
Резервоар – 40 л
Маса – 1608 кг
Цена – от 40 73 лв. с ДДС
Цена на тестовата версия – от 82 955 лв. с ДДС
Снимки: Авторът, Светослав Ханджийски