Nissan Qashqai 1.3 DiG-T: Малкият пъргавелко
Бърза малолитражка, разработена с Mercedes, ръмжи под капака
Лека полека Европа се отказва от дизела, поне що се отнася до леките автомобили. Определено скандалът „Дизелгейт“ допринесе за това, но има и други много важни причини. Най-вече, че модерните турбобензинови мотори станаха пъргави и еластични от ниски обороти, с което много намалиха жаждата си за гориво, продиктувана от високите обороти на старите атмосферки. Не на последно място, разбира се, е и по-ниската им цена в сравнение с дизелoвите. Като прибавим към това и факта, че изхвърлят по-малко от най-прекия вредител за човешкото здраве – азотните оксиди, то е очевидно, че „убиват“ дизела по всички показатели.
Nissan пък са лидери по продажби в сегмента на компактните SUV модели с Qashqai (който всъщност е родоначалник на класа) и за да останат на гребена на вълната, въвеждат най-новия и модерен 1.3-литров турбобензинов мотор, разработен съвместно с Mercedes-Benz. Той дебютира именно в новата A-класа на щутгартци (виж ТУК), а в гамата на японците заменя досегашните 1.2 и 1.6-литрови бензинки. Моторът има 4 цилиндъра и се предлага във версии на мощност от 140 и 160 к.с. Скоростните кутии са 6-степенна ръчна или новият 7-степенен автоматик с два съединителя DCT, идващ на мястото на досегашния безстепенен вариатор CVT, който далеч не можеше да се похвали с адекватност. За съжаление обаче тази прекрасна конфигурация няма да се предлага със задвижване на четирите колела, а само на предния мост.
Отзивчив
Тестваме топ модификацията със 160 коня, 260 Нм въртящ момент и автомат. И не са много автомобилите, които ни се опират по светофарите.
Също както и при A-Class на Mercedes, моторът много бързо набира устрем, след като пипнете педала на газта. Тук за радост го няма онова постоянно „пилене на гуми“ при всяко потегляне на сух асфалт, както беше при мерцедеса. Автоматикът с двоен съединител предлага по-уравновесена работа, но все пак пъргавостта на старт и при ниски скорости е направо изненадваща. Спринтът до 100 км/ч отнема 9.9 сек., а максималната скорост е 198 км/ч. Не звучи като бърза кола, но пък се усеща именно като такава заради незабавната отзивчивост. Разбира се, от 1.3 двигател не може да очаквате тази тяга да се съхрани и при магистрални скорости, но и там автомобилът е достатъчно надежден. Все пак да не забравяме, че идеята на Qashqai е да е градски всъдеход. Разходът си е почти дизелов. След съвсем неикономично отношение борд компютърът отчете 8.6 л на 100 км, а японците обещават, че може да ги намалите до 6.9-7.1 л в смесен цикъл, ако карате културно (по новия по-близък до реалността метод на засичане WLTP).
На пътя
Пътното поведение е наистина чудесно.
По принцип версиите с предно предаване отзад са с торсионна греда, но тези с ниво на оборудване над N-Connecta, каквато беше тестовата кола, както и версията с 4х4 (само 1.6 дизел с ръчни скорости – виж ТУК), са с многозвенно. Редица модификации по окачването, настройките на амортисьорите и волана правят така, че да се чувствате все едно управлявате хечбек, а не SUV с пътен просвет от 188 мм. Има и система за активен контрол на шасито, която чрез дозирано спирачно усилие на отделни колела подпомага вземането на завои и преминаването през неравности. Изобщо усещането зад волана е за качествено направен автомобил, който е намерил идеалния баланс между пъргаво управление и комфорт на возене.
От началото на 2018 за новия Qashqai се предлага технологията за автономно управление ProPILOT, която контролира завиването, ускорението и спирането при магистрално движение в една лента. Асистентът за аварийно спиране пък вече разпознава и пешеходци, като има и ново предупреждение за напречен трафик. Пътните знаци се прожектират на таблото пред водача. Има още предупреждение за умора на водача, асистент за паркиране, 360-градусов изглед, както и асистенти за мъртвия ъгъл и за поддържане на лентата.
По-просторен, отколкото очаквате
Макар и компактен Qashqai предлага изненадващо просторен салон.
Толкова, че спокойно един зад друг могат да пътуват пасажери с ръст над 190 см. Чувството за простор се засилва от огромния панорамен покрив, който е опция. Багажникът е с приличния обем от 430 л, които нарастват до 1598 л при спускане на задните облегалки. Той има много хитри решения като две лица на кората – гумено и текстилно, двоен под и др. Предните седалки пък са разработени съвместно с NASA и предлагат изключителен комфорт и минимална умора при дълъг път. Салонът сам по себе си е изненадващо качествено изпълнен, а високите нива предлагат истински лукс, като фигурална кожена тапицерия, кожени обшивки на ръкохватките на вратите и др.
Под капака
Брой цилиндри 4
Задвижване на колелата предно
Работен обем 1332 куб. см
Мощност в к.с. 160 к.с. (при 5000 об.)
Въртящ момент 260 Нм (при 2000 об.)
Ускорение (0-100 км/ч) 9.9 сек.
Максимална скорост 198 км/ч
Консумация на гориво
Смесен цикъл 6.9-7.1 л/100км
Емисии на CO2 156-161 г/км
Резервоар 55 л
Маса 1445 кг
Цена от 35 890 лв. с ДДС
Цена на тестовата версия от 40 440 лв. с ДДС
Източник: в. „Телеграф“, 16.03.2019 г.
Снимки: Авторът
Каква е функцията на стърчащата планка в левия ъгъл на двигателя/над тръбопровода на климатика откъм страната на купето/На модела с десен волан там има пластмасово казанче