Mercedes-Benz GLC Coupe 300e: Една Dacia Spring в багажника

С огромната батерия минавате над 100 км само на ток

Трън в очите за сектата на електромобилистите, но необходимият мост между ДВГ-то и електрическата мобилност за разумните хора. Колкото и полярни да са мненията за Plug-in хибридите на ниво дървен философ, автомобилните производители продължават да ги развиват, което означава, че виждат смисъл в тях и се търсят.

Новият GLC Coupe на Mercedes-Benz в модификация 300е пък достига нови върхове в тази сфера. С огромната си батерия от 31.2 кВтч, той все едно е сложил една Dacia Spring в багажника си. Тя му гарантира чист електрически пробег от 119-131 км със скорост до 140 км/ч, т.е. в делника може да замени напълно един чист електромобил. Електромоторът е сравнително мощен с неговите 136 к.с. и 440 Нм, което пък означава, че не е нужно да галите педала на газта, за да не се включи случайно ДВГ-то, когато потегляте от светофара. Определено фокусът при този Plug-in хибрид е изместен силно в посока на електрическата мобилност за сметка на употребата на течни горива.

 

Двойнствен характер

 

Но повечето хора чакат с нетърпение делниците да свършат, за да се отдадат през уикендите на почивка и пътешествия.

Тук GLC Coupe 300е ви спестява ограниченията на електромобилите, свързани с издирването на зарядна инфраструктура и време за зареждане, благодарение на двулитровия си турбобензинов мотор с 204 к.с. и 320 Нм максимален въртящ момент. Разбира се, не разчитате единствено на него. Двата двигателя работят заедно, осигурявайки обща мощност от 313 к.с. и 550 Нм. А това означава, че компактното SUV Coupe е пъргаво и е истински кеф за каране. Спринтът до 100 км/ч се случва за спортните 6.7 сек., а разходът на гориво е… 0.6 л на 100 км. Или поне така им се иска на хората в Щутгарт. Той може би наистина би бил такъв, ако се гледа осреднената стойност делник/уикенд, но реално на извънградско може да очаквате около 7-8 л на 100 км.

 

Тежко

 

Спринтьорските умения на GLC Coupe 300е може и да звучат спортно, но характерът на автомобила не е такъв. Той типично по „мерцедески“ залага на комфортната, „тежка“ возия.

Всъщност кавичките могат спокойно да бъдат премахнати, тъй като колата наистина е твърде тежка – цели 2.3 тона. Така че спортни емоции не очаквайте зад волана. Удоволствието за шофьора го има, но просто е в друг спектър. Това не означава, че в пътното поведение има някакъв проблем. Напротив колата се държи много предсказуемо. В динамичен режим на управление воланът и окачването се стягат осезателно, което засилва усещането за контрол. Основната иновация при новото GLC са завиващите задни колела, които допринасят за маневреността при ниска скорост и по-стабилното поведение при висока. Ъгълът им на завой е доста по-скромен от изумителните 10 градуса при S-Class – едва 4.5, но това е достатъчно, за да се намали радиусът на завой с 90 см до типичните за малки градски коли 10.9 м.

А като стана дума за режими на шофиране, стандартно GLC разполага с режим за офроуд и асистент за спускане по наклон. Серийният за българския пазар офроуд екран, който прави предния капак „прозрачен“, подобно на Land Rover, подпомага шофирането по скалисти и пресечени терени.

 

Класа

 

Техниката на Mercedes-Benz очаквано е близка до съвършенството, но това което напоследък продава колите е дизайнът. А може би най-силният коз на GLC Coupe е именно тук.

Балансът между спортното и елегантното излъчване е изключително умело дозиран. Има агресия, но има и аристократична умереност. Залага се на естетиката на формите, а не на ефекти и провокации. Естествено, щом говорим за купе, най-красиви са профилът със спускащата се надолу линия на покрива и задницата с тесните светлини. Цялостното усещане, което дизайнът оставя е за изтънченост и класа. Наблягам на това, защото конкурентите от немското премиум трио, като че ли силно изостанаха в това отношение.

Hoвият дизaйн мoжe дa ce пoxвaли и c впечатляващия аеродинамичен коефициент от 0,27, ĸoeтo e пoдoбpeниe в cpaвнeниe c 0,30 нa пpeдшecтвeниĸa му. B cъщoтo вpeмe дългият 4763 мм aвтoмoбил e c 31 мм пo-дълъг oт мoдeлa, ĸoйтo зaмeня. При стандартните версии обeмът нa бaгaжниĸa е 545 л, но пpи плъгин xибpиднитe мoдeли той е едва 390 л заради голямата батерия.

 

Качество

 

Всъщност не знам дали GLC Coupe не е най-впечатляващ отвътре.

Салонът е изключително качествено изпълнен, с великолепни материали и цветови комбинации, и оставя усещането за солидна сглобка. Виртуалният приборен панел на централната конзола е с 12,3-инчов екран, като е комбиниран с 11,9-инчов, разположен зад волана. Срещу допълнително заплащане се предлага „комфортен“ пакет Energizing Plus, който включва различни програми за релаксация, многоконтурни седалки, двустепенна система за пречистване на въздуха, както и вграден аромат.

Панорамният покрив е с шест сантиметра по-дълъг от този на конвенционалния SUV.

 

Под капака

Двигатели – бензинов + електрически

Брой цилиндри – 4

Задвижване на колелата – 4х4

Работен обем – 1999 куб.см.

Мощност в к.с. (обща) – 313 к.с.

Въртящ момент (общ) – 550 Нм

Ускорение (0 – 100 км/ч) – 6.7 сек.

Максимална скорост – 218 км/ч

Консумация на гориво

Смесен цикъл – 0.5-0.6 л/100км

Емисии на CO2 – 11-15 г/км

Маса – 2310 кг

Резервоар – 49 л

Цена – от 121 500 лв. с ДДС

Цена на тестовата версия – от 147 300 лв. с ДДС

 

Снимки: Авторът

(Visited 2 287 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *