Mazda CX-80: Да си кажем истината
Занаятчийски лукс, 7 места и нов 3.3-литров дизел
Нещо истинско в повсеместния автомобилен фалш. Така усетихме флагмана на (смело вече можем да кажем) бутиковия японски производител Mazda – CX-80. Кола, изградена в най-добрите традиции на автомобилното инженерство, същевременно отговаряща на съвременното търсене.
Какво имаме предвид? Търсенето на големи “джипове“ няма изгледи скоро да намалее. СХ-80 всъщност е 7-местна версия на СХ-60, но е с цели 25 см по-дълга – до почти 5 м. В Европа това е най-големият модел на компанията (в САЩ и др. държави извън ЕС се предлага и СХ-90). Голям ли е – голям е! При това е и красив. Издължените форми се вписват чудесно в елегантния дизайн, без да го правят да изглежда тромав или пожертвал стила в името на практичността.
Освен че побира много народ, което вълнува многодетните семейства, на пазари като нашия обхваща още една ниша – „фирмените“ клиенти, които си спестяват 20% от цената под формата на ДДС. А възможността да придобиеш по-голяма кола за по-малко пари, в сравнение с други по-компактни модели, никак не е за пренебрегване.
Crafted in Japan
Особено когато говорим за един наистина луксозен автомобил. Интериорната концепция залага на класиката – чистота на линиите и много високо качество на материалите.
Тя е в духа на новата „занаятчийска“ философия на Mazda, наречена „Crafted in Japan“. Включва апликации от кленово дърво и истински метал, перфорирана кожа на седалките, кожена облицовка на таблото и дръжките на вратите… И онази прецизна японска сглобка, която все още изглежда неподвластна на времето. За разлика от повечето нови автомобилни интериори тук подредбата е подчинена на функционалността и удобството при боравене. Затова 12-инчовият сензорен екран на централната конзола е хармонично „плъзнат“ върху таблото, а не пльоснат като телевизор. Климатикът е изнесен отдолу, за да не влизате в няколко менюта, ако ви потрябва, а инфоразвлекателната система се контролира и с физически бутони зад скоростния лост или гласовия асистент Alexa. Философията, че по-малкото е повече е силно застъпена тук, но облечена в луксозни материали.
Простор
Това, което е в повече отвътре, в сравнение с СХ-60 е просторът. Благодарение на нарасналото с цели 25 см междуосие, мястото отзад е разточително.
Разбира се, вторият ред седалки също се придвижва на релси, в зависимост от това колко пасажери (или багаж) решите да превозвате. Наклонът на облегалките може да се регулира, а сгъването им, за да се качат пътници на третия ред, става само с натискането на един бутон. Японците препоръчват пътниците на трети ред да са с максимална височина от 170 см. Като опция вместо стандартната тройна задна седалка, вторият ред може да бъде оборудван с две самостоятелни луксозни, „капитански“ кресла, както ги наричат от Mazda. Багажникът е огромен – обемът му варира от 258 л в 7-местна конфигурация, 687 л в 5-местна, до 1971 л, когато сгънете облегалките на втория ред.
Разполагате с общо два варианта на задвижване – и двата с 4х4 и осемстепенна автоматична трансмисия. Бензиновият е Plug-in хибрид с четирицилиндров двигател и допълнителен AC синхронен двигател с постоянен магнит, които заедно осигуряват системна мощност от 327 к.с. А вторият е изцяло новоразработеният дизел, познат от CX-60.
Изцяло нов… дизел?!
Разбира се, че за теста избираме съвременния „еднорог“ – дизела, който е с обем от 3.3 литра. Цилиндрите му са 6 и са подредени в редичка, конските сили са 254, а максималният въртящ момент достига завидните 550 Нм. Ток бие и тук, само че слаб – двигателят е подпомаган от мека хибридна технология – за повече Boost и по-малко вредни емисии. Благодарение на нея, в моменти на максимално ускорение въртящият момент става цели 750 Нм, тъй като електромоторът, интегриран в 8-степенната автоматична скоростна кутия, осигурява допълнителен Boost от 200 Нм. Спринтът до 100 км/ч се случва за приличните 8.4 сек., а максималната скорост е 219 км/ч (странното е, че е електронно ограничена до точно тази стойност).
По време на теста изминахме над 800 км със съвсем адекватно темпо и не се наложи да дозареждаме. Причината е, че резервоарът е с обем от 74 л, а разходът по борд компютър беше малко под 8 л на 100 км. Една просто перфектна задвижваща конфигурация, комбинираща чудесна динамика и още по-чудесна икономичност – как да не го е яд човек, че почти всички вече се отказват да правят такива мотори. Сега се сетете как за новите електромобили обещават пробег от 500-600 км, а като се качите да покарате виждате, че трудно ще изминете повече от 300-400, при това ако ги „галите“, не изкачвате баири, не е много студено и Марс не е в ретроградна фаза…
На пътя
Както повечето модели на Mazda и при СХ-80 управлението е чудесно, макар колата да е голяма и с висок център на тежестта. Причините – акцентът е върху задното предаване, а надлъжно монтираният голям двигател балансира чудесно купето.
Разбира се, настройките на волана и окачването също не са без значение. Именно към последните обаче е и единствената ни забележка, която можем да отправим към този модел – друса малко повече, отколкото характерът на такъв тип автомобили предполага. За шофиране, дори и динамично, е чудесно, но по отношение на комфорта има още какво да се желае – особено по нашите пътища.
Цялостното впечатление от колата обаче е повече от позитивно. Mazda продължава да вдига летвата по отношение на качеството и най-важното – колите им продължават да се правят от инженерите, отстоявайки автомобилните ценности пред клиентите, а не пред политиците.
Под капака
Двигател – дизелов
Брой цилиндри – 6
Задвижване на колелата – 4х4
Работен обем – 3283 куб.см.
Мощност в к.с. – 254 к.с.
Въртящ момент – 550 Нм + 200 Нм от ел. мотор
Ускорение (0 – 100 км/ч) – 8.4 сек.
Максимална скорост – 219 км/ч
Консумация на гориво
Смесен цикъл –5.7-5.8 л/100км
Емисии на CO2 – 148-151 г/км
Резервоар – 74 л
Маса – 2056 кг
Цена – от 109 990 лв. с ДДС
Снимки: Авторът