Mazda CX-60 diesel: Последният самурай

Докато всички ги бие токът, японците разработват изцяло нов 3.3-литров, 6-цилиндров дизел

Дизелът беше преждевременно убит. В момента, в който технологията беше на върха, почти всички производители наливаха милиарди, за да я развиват, дойде неясно откъде дирижираният скандал „Дизелгейт“, от който започна обръщането на автомобилния свят с краката нагоре. Европейските чиновници също избързаха с несъобразената с реалността зелена сделка и скоро ще можем да купуваме само автомобили, които не е ясно къде и с какво ще зареждаме и докъде ще могат да ни закарат.

Като истински самураи обаче от Mazda вървят по свой път. В момент, в който повечето автомобилни производители се отказват да инвестират в разработки на двигатели с вътрешно горене, те изкарват изцяло нов, супермодерен дизелов двигател. И то такъв, който да подхожда на новия път на самураите, водещ право в премиум сегмента. Отскачаме до Испания за международния тест на Mazda CX-60 e-Skyactiv D, за да се запознаем с може би последния новоразработен дизелов двигател за лек автомобил в индустрията… Дано не сме прави.

Обемът му е от 3.3 литра, цилиндрите са 6 и са подредени в редичка, конските сили са 200 или 254, нютоните са 450 или 550, задвижването е към задните колела или 4х4, а скоростната кутия – автоматик Aisin с 8 предавки. Една просто перфектна задвижваща конфигурация – как да не го е яд човек, че почти всички се отказват да правят такива. Ток бие и тук, само че слаб – двигателят е подпомаган от мека хибридна технология – за повече Boost и по-малко вредни емисии.

 

Иновативно-класически автомобилизъм

 

Сигурно сами се досещате, че въпросният редови 6-цилиндров мотор е поместен надлъжно, осигурявайки класически спортен баланс на купето, макар и в SUV форма. Той е разработен според концепцията на японците rightsizing или в превод „правилно оразмеряване“, която е точно обратната на повсеместния downsizing, обхващащ двигателите с вътрешно горене където все още са останали такива. Освен че подобрява изходните характеристики чрез увеличения обем на двигателя, Mazda е проектирала агрегата да използва излишния въздух за подобряване на горенето. Новата, изключително иновативна технология на горене, наречена DCPCI (Distribution-Controlled Partially Premixed Compression Ignition – превеждащо се като контролирано разпределение на частично смесено възпламеняване с компресия), допълнително подобрява ефективността на двигателя, емисиите и икономията на гориво, постигайки топлинен коефициент на полезно действие от над 40% в значителна част от работния диапазон на двигателя. Сложните инженерни техники могат да се обяснят с точно четири думи – въври много, гори малко.

 

Тяга

 

Спринтът до 100 км/ч отнема 7.4 сек. за по-мощната версия с 4х4, която караме ние, а разходът по каталог е 5.2-5.3 л на 100 км. Освен с много приятна и плътна тяга, колата ви гали самочувствието и със страхотен звук – басов и гърлен, подсказващ за премиум характера й. Всъщност благодарение на меката хибридна технология, в моменти на максимално ускорение въртящият момент става цели 750 Нм, тъй като електромоторът, интегриран в 8-степенната автоматична скоростна кутия, осигурява допълнителен Boost от 200 Нм. Това, че харесваме дизели, не значи, че отричаме и силните черти на електричеството. В режим на леки натоварвания и бавна скорост, електромоторът отменя дизеловия двигател, спомагайки за икономията на гориво и вредни емисии. Като ги споменахме тях – в момента агрегатът е настроен да покрива действащия в Европа екостандарт Евро 6d. Той обаче е напълно подготвен и за следващия Евро 7, който ще властва сред леките автомобили в Европа от юли 2025 г. За целта трябва само да му се добави един чип.

 

Енергичен

 

Този иновативен дизелов „динозавър“ наистина подхожда на първия истински премиум модел на Mazda.

За разлика от плъг-ин хибридната версия, която ни се стори леко тромава при управление, тук това усещане го няма. Отдаваме го на по-ниското тегло с 80 кг заради липсата на голяма батерия. Все пак колата си тежи 1.9 тона и е с висок център на тежестта, но въпреки това в завои се държи чудесно. Нали се досещате защо – акцентът е върху задното предаване, а надлъжно монтираният голям двигател балансира чудесно купето. Може би ни се иска една идея повече комфорт на возене в този сегмент, но хората от Mazda ни обясниха защо някои тестови бройки друсаха повече от други – имаше немалко предпроизводствени версии по време на международния тест в Жирона.

CX-60 е най-голямата кола на марката, предлагана в Европа. С дължината си от почти 4.75 м, широчина 1.9 м, височина 1.7 м и междуосие от 2.9 м, тя превъзхожда като габарити основните си конкуренти Audi Q5, BMW X3 и Mercedes GLC. По отношение на дизайна изобщо не е трудно да се види с просто око, че изглежда страхотно. Той е всичко друго, но не и азиатски. Умело съчетава чистотата на формите със смелото и ядосано излъчване.

 

Премиум

 

Но истинският лукс е вътре. Концепцията е същата – чистота на линиите и много високо качество на материалите. Апликации от кедрово дърво, перфорирана кожа, истински метал, текстилно покритие на таблото, направено по японска занаятчийска техника за извезване на рогозки, меки, но солидни повърхности… И онази прецизна японска сглобка, която все още изглежда непосилна за французи, италианци, американци и др. За разлика от повечето нови автомобилни интериори тук подредбата е подчинена на функционалността и удобството при боравене. Затова 12-инчовият сензорен екран на централната конзола е хармонично „плъзнат“ върху таблото, а не пльоснат като телевизор. Климатикът е изнесен отдолу, за да не влизате в няколко менюта, ако ви потрябва, а инфоразвлекателната система се контролира и с физически бутони зад скоростния лост. Философията, че по-малкото е повече е силно застъпена тук, но облечена в луксозни материали. Единственото нещо, което не стои на мястото си е малко повечето матова пластмаса около скоростния лост, която контрастира на направо бутиковата обстановка отвътре.

Не можахме да не попитаме представителите на японската марка защо все още влагат ресурс в развитие на технологии, от които почти всички останали се отказват. Отговорът е прост – светът не е само Европа. Ще продават каквото могат, където могат, докогато могат. А клиентите все още искат надеждно задвижвани автомобили, с които спокойно да изминават стотици километри наведнъж с добро темпо. И които да не зареждат с часове, ако изобщо намерят къде.

 

Под капака

Двигател – дизелов

Брой цилиндри – 6

Задвижване на колелата – 4х4

Работен обем – 3283 куб.см.

Мощност в к.с. – 254 к.с.

Въртящ момент – 550 Нм + 200 Нм от ел. мотор

Ускорение (0 – 100 км/ч) – 7.4 сек.

Максимална скорост – 219 км/ч

Консумация на гориво

Смесен цикъл –5.2-5.3 л/100км

Емисии на CO2 – 137-139 г/км

Резервоар – 58 л

Маса – 1884 кг

Цена – от 87 190 лв. с ДДС

Цена на тестовата версия – от 97 590 лв. с ДДС

 

Снимки: Авторът

(Visited 2 604 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *