Mazda CX-3 2018: Кадифено докосване (ВИДЕО)

Красивото джипче идва с нов мотор и бутиков салон

Страшни проблеми докараха на Mazda дизайнерите, които създадоха компактния кросоувър СХ-3 през 2014 г. (виж ТУК).

Направиха го токова пулсиращо жив и атрактивен, че 4 години по-късно да се чудят как да го освежат за задължителния фейслифт. Гледам колата по време на теста на цялата моделна гама на марката за 2018-а в Черна Гора и си мисля, че някой се гъбарка с мен, пробутвайки ми старата Да, ама не, новата била. Вижте видео от вълнуващото събитие.

За да ме разберете какво имам предвид ще изброя промените в екстериора. Ново оформление на радиаторната решетка с различни хоризонтални линии, една хромирана чертичка, подчертаваща халогените, и леко променени стопове в посока повече изразителност на светлинния подпис. И това е. А, да, предлага се и новият кристален червен цвят, който придава истински живот на изящните форми. Колкото и минимални да са промените обаче, CX-3 продължава да бъде може би най-атрактивно изглеждащият представител на компактния SUV сегмент.

Велур

Отвътре нещата са малко по-задълбочени. Страхотният младежки интериор запазва впечатляващата ергономия на кокпита, спортния волан и табло с централно разположен оборотомер. Имате head-up дисплей, прожектиращ на нивото на очите показанията на скоростомера, навигацията и др., както и кръгли вентилационни отвори в самолетна стилистика. Освен свежи цветови комбинации, обаче той предлага и едно „кадифено докосване“. Подобно на новата Mazda 6, декоративната лайстна на таблото може да бъде облицована с иновативен материал, наподобяващ велур, който придава истински качествен и дори бутиков облик на салона. А това толкова подхожда на дизайнерския модел. Практично решение е заместването на лоста на класическата ръчна спирачка с електронен бутон, което отваря голямо пространство за съхранение на предмети в централната конзола. Комфортът също не е подминат – предните седалки са напълнени с полиуретан и са станали по-широки и удобни, а панелите на задните врати и стъклата са с по-голяма дебелина, за да осигурят по-добра шумоизолация.

Мултимедията вече предлага опцията да изкарва екрана на мобилния ви телефон (работи с устройства и на Android, и на Apple), както и да прожектира изглед от птичи поглед над автомобила като включите задна предавка или при маневриране на тесни пространства.

Еко

Най-важните промени обаче не са видими за очите. Моторите са с подобрени настройки, за да покрият строгия екологичен стандарт Euro 6d-TEMP, а дизеловият е изцяло нов с обем от 1.8 л и 115 к.с. (той заменя досегашния 1.5-литров със 105 к.с., който идваше леко слабичък).

Най-предпочитаният бензинов мотор на колата с обем от 2 литра пък достига максимума на въртящия си момент от по-ниски обороти, което се е отразило чудесно на неговата динамика. Във версията с 4 задвижващи се колела, каквато беше тестовата кола, той достига мощност от 150 к.с. и 204 Нм при 2800 об./мин., което е завидно постижение за атмосферен агрегат, който не разчита на допълнително турбонагнетяване. Така се радвате на прилична еластичност по време на шофиране, дори и когато колата е оборудвана с 6-степенната автоматична скоростна кутия, която има малко по-спокойна работа. Вече обаче имате опция да й нарушите спокойствието, тъй като за пръв път се предлага и спортен режим на трансмисията, който държи по-високи оборотите и сменя предавките по-късно. Спринтът до 100 км/ч отнема 9.6 сек., а максималната скорост е 195 км/ч. При доста умерен тест обаче бордовият компютър отчете разход на гориво от 8.1 л на 100 км. Тази цифра е прилична за двулитров агрегат, комбиниран с автоматик и 4х4, но е малко стряскаща в компактния клас. Производителят обещава смесена консумация от 6.3 л на 100 км, които обаче ми се струват практически недостижими.

Система намалява центробежните сили

Пътното поведение също е подобрено. Системата за 4х4 държи автомобила стабилно на пътя, прехвърляйки в реално време въртящ момент към задния мост. Принос за стабилността има и новата за модела система за елиминиране на центробежните сили, наречена G Vectoring Control. Тя измерва гравитационните сили в автомобила и ги преодолява със създаване на ускорение с противоположна посока и сила, контролирайки едновременно работата на двигателя, трансмисията и ходовата част. Сензори улавят посоката и силата на центробежните сили по 12 пъти в секунда, а активният контрол на движението им се противопоставя – чрез намаляване на въртящия момент за вътрешните в завоя колела и увеличаването му за външните, отнемането му преди завоя и усилването му на изхода, неусетни корекции във волана и др. Това прави колата много по-стабилна и намалява чувствително заклащането на купето, което от своя страна драстично увеличава комфорта за пасажерите по пътища със завои, особено на задните седалки.

Под капака

Двигател бензинов

Брой цилиндри 4

Задвижване на колелата 4х4

Работен обем 1998 куб.см.

Мощност в к.с. 150 к.с. (при 6000 об.)

Въртящ момент 204 Нм (при 2800 об.)

Ускорение (0 – 100 км/ч) 9.6 сек.

Максимална скорост 195 км/ч

Консумация на гориво

  • Градско 7.8 л/100км
  • Извънградско 5.5 л/100км
  • Смесен цикъл 6.3 л/100км

Емисии на CO2 146 г/км

Маса 1265 кг

Резервоар 44 л

Цена от 31 980 лв. с ДДС

Цена на тестовата версия от 50 980 лв. с ДДС

Източник: в. „Телеграф“, 03.11.2018 г.

Снимки и видео: Авторът

(Visited 6 535 times, 1 visits today)

One Comment

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *