Mazda 3 MPS: Колата на Дявола

260 коня ритат предните колела – лудост или сбъднати мечти

SA558003.JPG

Чакам този момент още от 01.05.2007 г. Тогава Mazda 3 MPS направи обиколка за феноменалните 8:39 мин. на немската писта за Формула 1 Нюрбургринг, която се използва и за тестове на почти всички нови спортни автомобили, а резултатите се приемат като мерило за възможностите им. Постижението й я превърна в най-бързия автомобил с предно предаване за времето си. За да добиете представа за какво точно става въпрос само ще отбележа, че по-бавни времена от нея са дали хард спортисти на поне тройно по-висока цена като Chevrolet Corvette, Lotus Exige и др.

През годините, в които си мечтаех да попадна зад волана на наглед съвсем обикновения хечбек, излезе негов фейслифт. Предшественикът му трудно се отличаваше от обикновените тройки на Mazda. При новото поколение обаче още огромният въздухозаборник върху капака на мотора, сякаш ви крещи „не се бъзикай с мен“, а големите 18-цолови джанти, ниските спортни прагове, сериозният спойлер над багажника и двата обемни ауспуха, пригласят, че нямаш особени шансове в пряк двубой.

Подчертано спортен

Ето, че най-после е в ръцете ми. Намествам се удобно в спортната седалка с изключително изразена странична опора и затягам колана. Натискам алуминиевия педал на съединителя с повече усилие от обикновеното – много е твърд. Щракам бутона, стартиращ двигателя, а на лицето ми несъзнателно грейва усмивка от последвалия мощен звук. Леката вибрация от по-високите обороти, които се поддържат докато маслото в мотора и турбината загреят, карат ръцете ми да се изпотят без да ми е топло. Едвам „пипвам“ газта, но въпреки това автомобилът подскача като ужилен. Въртя с усилие твърдия волан, който сякаш няма серво. Измъквам се от паркинга внимателно като немска пенсионерка, тръгнала на неделен пазар. Синята лампичка, сигнализираща, че моторът още не е загрял, изгасва. MPS е готов, а пред мен се открива права отсечка.

SA558042.JPG

Първа. Газ. Сякаш ураган се извива в спокойния слънчев следобед. Предните колела отчаяно се опитват да намерят сцепление с пътя, а индикаторът, показващ намесата на системата за стабилност, мига трескаво. Втора. Гумите продължават да превъртат, теглейки волана със силата на 260 коня ту вляво, ту вдясно. Оборотите са в червената зона. Лампичката си мига със същите темпове. Стискам кормилото здраво с лявата ръка, а с дясната отново хващам скоростния лост. Усещането при смяна на скоростите е страхотно – твърдо и точно, с механична отчетливост и прищракване. Трета. Вече по-голяма част от мощта на колата се усвоява и попада на асфалта, което ме дарява с вълнуващо ускорение. Лампичката на системата за стабилност обаче продължава да мига. За броени секунди оборотите пак залепят 7000, а километражът отдавна ми напомня да мина през КАТ и да си оставя книжката за поне 6 месеца. Майната му, веднъж се живее. Четвърта. Започвам да усещам, че изстреляното торпедо може да бъде управлявано и насочвано. При това толкова директно и точно, все едно е закрепено на релси, вместо на асфалт. Поглеждам таблото и направо не мога да повярвам на очите си – лампичката още мига. Това не е кола, а пълна лудница! Правият участък свършва, налага се да отпусна газта, въпреки че мощта на двигателя няма никакво намерение да намалява. Убивам скоростта, турбината си отдъхва със свистяща въздишка. Пета. Откривам, че MPS може да се шофира и като напълно нормален автомобил. Подкарвам го леко и спокойно. Шеста. Оборотите не превишават 1500. Избърсвам изпотените си длани в дънките и се сливам с градския трафик, но погледът ми остава блеснал като на дете пред витрина за сладолед…

Технология

SA558010.JPG

Тези невероятни 10-15 секундни емоции, които описвам вече на половин страница, са възможни благодарение на 2.3-литровия турбо двигател със спомената мощност от 260 конски сили. Той може да се похвали и със завидния за бензинов мотор въртящ момент от 380 Нм. Това осигурява ускорение от 0 до 100 км/ч за едва 6.1 сек., а максималната скорост е ограничена на 250 км/ч. В автомобилните среди битува мнение, че повече от 200 к.с. при коли с предно задвижване на колелата нямат особен смисъл, защото мощността не успява да се усвои ефективно, а се превръща в следи от каучук по асфалта. Освен това са опасни за водача, заради силно изразената склонност към недозавиване. Затова реших да си избера отсечка с повече завои, за да проверя дали е така. Да, наистина, колата е като жива риба. Когато настъпиш по-сериозно газта, не малка част от 260-те коня се трансформират в пушек от гумите. Сработите ли се обаче ще откриете, че сериозната мощ и острите завои могат да станат първи приятели, чиято единствена цел е да ви направят безумно щастлив. Съществена роля за изпълнение на техните планове играе една много важна техническа подробност – спортният диференциал с ограничено приплъзване. В комбинация с твърдото спортно окачване, той ви осигурява изключителна стабилност и предпоставки да извлечете максимума от възможностите на мощния двигател, дори и в остри завои. Така въпреки че си е стопроцентов спортен автомобил, MPS не е толкова труден за овладяване. Не си правете илюзии обаче, че е склонен да ви прости дори и най-малките грешки. Той е могъщ, концентриран и остър като бръснач, но изисква същото и от вас. Решите ли да го карате като откраднат, бъдете готови да си платите солено за удоволствието – не бях виждал при друг автомобил моментен разход от 97.3 л на 100 км. При спокойно придвижване, според правилата обаче, MPS дори е икономичен. Благодарение на добрия въртящ момент и неизчерпаемите силови ресурси, позволява да го карате на по-висока предавка от обикновените коли, т.е. при по-ниски работни обороти на двигателя. Така може да смъкнете разхода до към 8-9 л на 100 км. Каталожните данни за смесената консумация на гориво са 9.6 л на 100 км, а според бордовия компютър – 12.8 л.

Става и за семеен автомобил

SA558054.JPG

Абстрахирайки се от факта, че е болен от последен стадий на бяс, MPS всъщност не се различава по функционалност от обикновените коли в С-сегмента, прескачащи се по улиците. Автомобилът си има абсолютно нормални пет врати (рядкост при „горещите хечбеци“), вътрешно пространство, характерно за класа му, което позволява да се съберат пет човека и стандартен багажник от 340 л. Пътуващите се наслаждават на кристалния звук на аудио системата BOSE, предлагаща се като част от стандартното оборудване, предните седалки са с подгряване, а водачът може да разчита на вградена навигация и асистент за сляпа зона в страничните огледала. В този смисъл, няма никаква пречка MPS да се използва като семеен автомобил. Единственият дискомфорт е по-твърдата возия, заради спортното окачване. Разбира се, трябва и доста добре да помислите преди да дадете ключовете на жена си.

SA558032.JPG

Под капака

Двигател бензинов турбо

Брой цилиндри 4

Задвижване на колелата предно

Работен обем 2261 куб.см.

Мощност в к.с. 260 к.с.

Въртящ момент 380 Нм (при 3000 об.)

Ускорение (0 – 100 км/ч) 6.1 сек.

Максимална скорост 250 км/ч

Консумация на гориво

– Градско 13.2 л/100км

– Извънградско 7.5 л/100км

– Смесен цикъл 9.6 л/100км

Емисии на CO2 224 г/км

Маса 1460 кг

Резервоар 60 л

Източник: в. „Телеграф“, 14.05.2011 г.

Снимки: Авторът

(Visited 5 451 times, 1 visits today)

One Comment

  • Светослав Дамянов каза:

    Браво за красивото и колоритно описание! С удоволствие бих примамил автора в кръга на приятелите си. Пожелавам му дълги години да се радва на живота, понеже, сигурен съм и живота му се радва!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *