M4 Competition: Визитката на BMW (ВИДЕО)
Шофьорската икона премина границата от 500 к.с. и слезе под 4 сек. до 100 км/ч
Ако има един модел, който да въплъщава в себе си цялата философия на мюнхенския производител BMW, то това определено е новото М4 (предишнто виж ТУК). Кола, която пренася най-доброто от автомобилния спорт на шосето, за да може всеки простосмъртен да се почувства бог зад волана.
Новата Серия 4 на баварците се появи със скандал през миналата година (виж ТУК). Причината – огромните й бъбреци, които бяха приети изключително полярно от аудиторията. И ако масовият BMW фен не си пада много по „крясъците“ в дизайна, то тези, които търсят агресивните суперспортисти от М гамата, едва ли биха били толкова против колата им да прилича на силно разгневено животно. Да не говорим, че тук огромните бъбреци са още по-подчертани с остри горни ръбове, които са директно продължение на мускулестите извивки на предния капак и така ги правят да изглеждат като едни огромни тръби, жадни за въздух.
Налягане
А високооборотният 3-литров, редови шестак, напомпан до цели 480 к.с. или 510, както в Competition версията, която тестваме, определено има нужда от много въздух, за да се охлажда. Разликата между двигателите на „обикновеното“ М4 и още по-злобната му Competition версия се изразява в повишено налягане на двата турбокомпресора от 1.3 на 1.8 бара. Това е причината за тези 30 к.с. отгоре, както и за цели 100 Нм повече въртящ момент – 650 Нм, спрямо 550 Нм за М4. Заради тази върхова мощност M4 Competition се предлага само и единствено с автоматична скоростна кутия, докато М4 с 480 коня и 550 Нм може като опция да бъде поръчвано и с 6-степенна ръчка за олдскуул любителите на шофирането. Самият автоматик вече не е 7-степенен с два съединителя, както беше при предишното М4, а е класически 8-степенен на ZF. Той обаче така е настроен от М подразделението, че е постигната направо нереална скорост за превключване от 150 милисекунди, което прави ръчната смяна с перата от волана едно по-бавно удоволствие.
За да бъдат задоволени претенциите и на най-взискателните клиенти, М4 се предлага с класическото чисто задно задвижване или с опционалното 4х4, което също както при М5 дава възможност да изберете и режим само на задно (обаче ще трябва да преглътнете 125 кг допълнително тегло).
По отношение на динамиката – това е най-бързото М4 в историята на модела (разбира се, включвайки и предшественика М3 купе). До 100 км/ч то ускорява за 4.2 сек. (до 200 км/ч за 13.7 сек.), а Competition версията слиза под границата от 4 сек. с неговите 3.9 до 100 (12.5 сек. до 200 км/ч). Максималната скорост стандартно е ограничена на 250 км/ч, но опционалният M Driver пакет премества ограничителя до 290 км/ч. Разход на гориво – на кой му пука, макар че 14-те л на 100 км според бордовия компютър след яко забавление, не могат да стреснат никого.
Екстаз
След сухите цифри е време за опит да опиша емоциите, които предизвиква тази кола. Първите започват още със сядането в изключителните спортни седалки.
Имах удоволствието да пробвам както „обикновените“, които освен със здрава хватка на задните ви части, впечатляват и с изключителен всекидневен комфорт, така и истинските карбонови спортни корита с един буфер между краката ви, за да не вземете случайно да се изхлузите при рязко спиране (не е невъзможно, особено с опционалните керамични спирачки с 6-бутални апарати отпред, с каквито беше тестовата кола – „коват“ направо нереално). Честно казано, ако няма да карате предимно на писта, не виждам причина да се бръкнете с няколко хиляди лева за карбонови седалки, макар да изглеждат супер маниашки.
Следва запалването и мощния звук, излизащ от четирите накрайника на изпускателната система. Спортните гърнета са снабдени с клапи, които в случая не отприщват, а напротив – заглушават звука, когато искате да се придвижвате незабелязано в квартала. По подразбиране те са отворени и М4 гърми и трещи свирепо. Да, правилно се досетихте – в спортен или състезателен режим при всяко рязко отнемане на газта отзад започват салютите. Смачкате ли газта в пода задницата започва да танцува и за да задържите колата в права посока трябва да коригирате с волана. А това е в нормалния режим за пътища, при който настройките на двигател, скоростна кутия, асистенти за сцепление, окачване и волан са в максимално отпусната комфортна степен. Много важно е, че така дивият звяр всъщност е супер послушен и комфортен за ежедневна употреба. Защото макар М4 да се чувства най-добре на състезателната писта (уверихме се в това на „Дракон“), то всъщност ще прекарва огромната част от живота си на нормални пътища, а там има фуги, неравности, павета и др. фактори, които окачването прави така, че да не ви притесняват особено.
Бръснач
Разбира се, изберете ли спортни или Sport Plus настройки нещата стават много сериозни и колата се изостря като бръснач (прекрасна идея са бързите бутони М1 и М2 на волана, които всеки може да настрои според вкуса си). Системите за стабилност редуцират своята намеса и разбира се могат да бъдат напълно изключени, за да демонстрирате на всички как въртите задницата (има даже опция, наречена Drift Analayser, която да оценява колко добре се пързаля колата). Но може би най-важното от всичко е, че дори и тогава М4 остава изключително податливо на контрол. Изобщо не виждам причина да бъде поръчвано с 4х4 задвижване. Нивата на сцепление, остротата и прецизността на управление са това, което носят на тази кола статута на икона в средите на автоманиаците. Просто това е една от най-добрите коли за каране изобщо.
Под капака
Двигател бензинов Twin Turbo
Брой цилиндри 6
Задвижване на колелата задно
Работен обем 2993 куб.см.
Мощност в к.с. 510 к.с. (при 6250 об.)
Въртящ момент 650 Нм (при 2750 об.)
Ускорение (0 – 100 км/ч) 3.9 сек.
Максимална скорост 250 (290) км/ч
Консумация на гориво
- Смесен цикъл 9-10.2л/100 км
Емисии на CO2 227-233 г/км
Резервоар 59 л
Маса 1800 кг
Цена от 163 500 лв. с ДДС
Цена на М4 Competition от 171 400 лв. с ДДС
Снимки: BMW България, Авторът