Jeep Avenger: Автомобилна пандемия
Изцяло нов, но толкова познат… Гениален ход или претоплена манджа от Stellantis?
Изцяло нов, първи в толкова много отношения, но при срещата ни с него се чувстваме като стари приятели… Кой си ти Jeep Avenger?
Да започнем с малко информация, подадена от производителя. Това е първият изцяло електрически модел на Jeep. С появата си стана най-малкият модел на американския производител, детронирайки Renegade, и бързо спечели редица престижни отличия като Кола на годината в Европа за 2023-а и Световен дамски автомобил на годината. Произвежда се в Европа – в завода на Stellantis в полския град Тихи, делейки една и съща платформа СМР2 с безброй модели на концерна, „бащата“ на които е Peugeot 2008. Сега разбирате ли откъде ни е толкова познат – карахме „французина“ едва няколко седмици преди „новата звезда на Jeep”. А всичко е същото – задвижването, електронните асистенти, дори лостчетата за мигачите, чистачките и контактния ключ (макар от Jeep да твърдят, че са сменили над 600 компонента).
Дребосък
Основната разлика е в дизайна и габаритите.
Макар и малък, Avenger си прилича на Jeep с характерната „решетка“ със 7 отвесни линии. “Лъвчето“ е дълго 4304 мм, а „американеца“ 4080 мм. Тези малко над 20 см по-малко се усещат положително при паркиране на тясно, но пък особено негативно, ако решите да седнете на задния ред седалки. Ако за пежото казваме, че е изненадващо обширно за външните си габарити, то в Avenger вторият ред е препоръчителен основно за деца.
Иначе във визуално отношение отвътре Avenger силно напомня на Jeep, но с доста по-съвременните дигитални екрани от Peugeot. Инфотейнмънт системата все още носи името Uconnect, но 10.25-инчовият сензорен екран на централната конзола няма нищо общо с предишните „дървета“, които предлагаха американците.
Дори според нас, салонът е много по-ергономичен и удобен за употреба с подредения си вид и изнесени физически бутони, отколкото при сензорните залитания във френските модели. Макар и да е тясно отвътре, няма да имате трудности с намирането на място за личните си вещи, тъй като нишите за дребни предмети в салона побират цели 34 литра. На мястото, на което традиционно се намира скоростният лост, тук имате огромен джоб с интелигентно измислен магнитен капак, тип щора, разгъващ се на няколко степени.
Хитро, не особено скъпо и определено функционално.
Икономичен
Караме електрическата версия, която както казахме, е абсолютно идентична като задвижване с Peugeot e-2008. Електромоторът предлага мощност от 156 к.с., 260 Нм незабавен въртящ момент, а задвижването е към предните колела. Всъщност всички версии са само с предно, освен най-новата – хибридът 4хе, която комбинира 1.2-литров бензинов мотор за предния мост и два електромотора за задния. Истинските фенове на Jeep вероятно ще отронят горчива сълза тук, но пък от какво повече биха имали нужда клиентите на сегмента? Разбира се, Avenger няма никакви шансове извън пътя срещу конкуренти като Suzuki Jimny, но пък вероятно се надява да продаде повече бройки, които да борят „градската джунгла“.
Но да се върнем на електричката, която тестваме. Колата е приятно пъргава със спринт до 100 км/ч за 9 сек. и достойно издръжлива с комбиниран пробег от 400 км с едно зареждане на 54-килоатчасовата си батерия. Обещаваната цифра е постижима, тъй като колата е доста икономична в реална пътна обстановка. При смесен тест, включващ магистрала, извънградско и разбира се градско, със сравнително нормално темпо, показанията за консумацията се колебаеха между 16 и 17 кВтч на 100 км. „Американците“ пък обещават 15.8 кВтч в смесен цикъл. На бързозарядна станция колата може да приеме до 100 кВт прав ток.
Ние спряхме да заредим на стандартна бърза станция на Eldrive с мощност 50 кВт, която ни добави над 30% за около 20 мин.
За асфалт
На пътя Avenger се държи предсказуемо и приятно, отново като стар приятел, а не като някакъв пришълец от бъдещето. Един от основните плюсове на модела е, че не е чак толкова тежък – 1536 кг, от които само батерията тежи 340. Тя обаче е в пода и смъква центъра на тежестта, правейки стабилността в завоя по-добра. Самото тегло не е някакво „свръх“, че центробежните сили да искат да ви изхвърлят в канавката.
Това е важно, тъй като пътният просвет от 20 см е сериозен за електромобил и достоен за компактен Jeep. Ъгълът на заход е 20 градуса, а на отход 32, което в комбинация със симулативните помощници като Selec-Terrain и Hill Descent Control, може да подлъжат някой да излезе извън пътя. Но по-добре недейте. В различните режими освен еко и нормален, имате за сняг, пясък и кал, но те просто регулират сцеплението на предния мост чрез сензори и със сигурност няма да ви измъкнат от дълбоката кал.
В заключение – какво е Jeep Avenger? Със сигурност много по-малко Jeep, отколкото маркетинг продукт на концерна Stellantis, който да осигури повече продажби на един и същ продукт, поднесен в различна опаковка. Дали това ще сработи? Дали краткосрочният успех на модела няма да се превърне в дългосрочен провал за марката, извоювала славата си в най-гадните условия на планетата, а не катерейки бордюри в мегаполисите? Предстои да разберем…
Под капака
Двигател – електрически
Задвижване на колелата – предно
Мощност в к.с. – 156 к.с.
Въртящ момент – 260 Нм
Ускорение (0 – 100 км/ч) – 9.0 сек.
Максимална скорост – 150 км/ч
Пробег – 400 км (WLTP)
Консумация на ток – 15.8 кВтч/100 км
Капацитет на батерията – 54 кВтч
Емисии на CO2 – 0 г/км
Маса – 1536 кг
Цена за електрическата версия – от 80 357 лв. с ДДС
Снимки: Авторът
Изглежда топ кола, някакви цени?