Infiniti EX30d: Бутикът духна с 200 км/ч
Суперлукс и спортна тръпка зад волана
Георги Колев
Вратата се отваря тежко от масивна метална дръжка като на класен бутик. Обстановката, която ви посреща отвътре е дори още по-бутикова. Футуристични форми, луксозна кожа, пиано лак, хай-тек мултимедия, елегантен аналогов часовник. Infiniti определено могат да напишат учебник как се съчетава модерното с класическото и безкомпромисния лукс. Но най-вече знаят как да накарат човек да се чувства специален. И всичката тази магия е вкарана в класа на компактните SUV-та при модела им EX, карайки конкурентите от голямата немска тройка да изглеждат семпло.
Дизайнът на Infiniti EX го доближава много повече до спортните купета, отколкото до квадратните форми, характерни за сегмента. Предният капак е издължен като на мъсъл кар, а линията на покрива е скосена, правейки автомобила да изглежда като спринтьор в поза на нисък старт. Обликът на предницата с изтеглените към калниците светлини и меките контури предизвиква малко по-противоречиви реакции, харесвайки се на едни и не толкова на други, но масивната хромирана решетката на радиатора с двойна арка на Infiniti, не оставя никакво съмнение, че пред вас стои премиум автомобил.
Вечен блясък
За да остане колата ви винаги „бляскава”, е боядисана със специалната боя Scratch Shield, която благодарение на еластична смола в горния слой запълва леки драскотини при нагряване.
Цената за спортните линии и изящните скосени форми я плаща вътрешното пространство, което малко отстъпва на това при преките конкуренти. В никакъв случай то не е недостатъчно, но по-скоро съответства на автомобил от С сегмента. Позицията на водача наподобява кокпит, но въпреки десетте посоки за електронно регулиране на седалката, човек с ръст над 190 см ще срещне трудности при наместването. Багажникът също е по-скромен от характерното за сегмента, с обем от 340 л, които могат да нараснат до 1175 л при спускане на задните седалки. На кой обаче му пука за няколкото сантиметра по-малко, когато колата му изглежда толкова добре?
Седнете ли зад волана със сигурност ще забравите за всичко останало и ще бъдете изцяло погълнати от рядко срещаното удоволствие от шофирането. Тестовият ЕХ беше с новия за модела дизелов двигател. Той е същият като при „баткото” FX, с обем от 3 литра и 6 цилиндъра, подредени V-образно. Мощността, която достига е 238 конски сили, а максималният въртящ момент е с изключителната стойност от 550 Нм. Това ви гарантира, че в който и момент да настъпите педала на газта може да разчитате на стремително ускорение, а изпреварванията са истинско удоволствие. ЕХ30d спринтира до 100 км/ч за 7.9 сек., а максималната скорост е 221 км/ч. За шофьорската тръпка допринася и фактът, че макар и автомобилът да е с перманентно задвижване на четирите колела, 7-степенната автоматична трансмисия основно прехвърля целия въртящ момент към задния мост. Така наистина може да се объркате, че управлявате спортен автомобил, а не SUV. Трансмисията, разполага и със спортен режим, който блокира двете най-високи предавки и прави реакциите при смяна по-бързи. Умното 4х4 непрестанно анализира пътната обстановка и отдава най-много мощност на колелото, което има най-добро сцепление. При необходимост може да прехвърли до 50% от тягата към предните колела.
Атака
За стабилността съществен принос има и страхотното независимо окачване. Амортисьорите са с двойно действие – намаляват вибрациите и друсането при ниска скорост и снижават хода си при висока. Така ЕХ си позволява да атакува толкова смело завоите, колкото малко SUV-та биха могли (обикновени коли също). За това сериозна роля има още един инженерен трик – двигателят е изтеглен възможно най-назад и най-ниско до земята, като по-голямата част от него се намира зад линията на предния мост, с което се снижава центърът на тежестта и автомобилът става по-стабилен. Към всичко това трябва да прибавим и волана, осигуряващ страхотна кореспонденция с пътя, благодарение на електрическото серво с променливо съпротивление спрямо скоростта на движение и невероятните спирачки, способни да залепят направо неестествено бързо автомобила на място.
Сериозната динамика обаче си има своята цена – макар и дизелов, автомобилът гори 11.2 л на 100 км, според показанията на бордовия компютър, а производителят обещава смесен разход от 8.5 л. Единственият недостатък, който успях да открия е шумната работа на мотора и вибрациите при спряло положение, които не се вписват в изключително луксозния му облик. Разбира се, съществува и възможността това да се дължи на некачествена нафта, каквато не липсва по бензиностанциите у нас.
Наблюдавате от птичи поглед
При по-високите нива на оборудване на ЕХ целият автомобил е опасан от камери, които прожектират на дисплея върху таблото обзор от птичи поглед на заобикалящата ви среда. Това освен незаменим помощник при паркиране е изключително полезно и при офроуд, когато нерядко на водача се случва да вижда само небето пред себе си и да не знае какво гази. Високите нива са снабдени и с комплект технологии, насочени към предотвратяване на катастрофи и намаляване на ефектите от тях, наречени Safety Shield (осигурителен щит). Новото при ЕX30d е системата за предотвратяване на напускане на лентата. Тя не само предупреждава водача, когато колата се отклони от определената пътна лента, но и задейства спирачката само на левите или десните колела, за да върне автомобила обратно в нея, ако на предупрежденията не бъде реагирано. Тази система работи само при скорост над 72 км/ч. Други функции на осигурителния щит са интелигентният круиз контрол, спирачен асистент и системата за предупреждение при челен сблъсък.
Под капака
Двигател дизелов
Брой цилиндри 6
Задвижване на колелата 4х4
Работен обем 2993 куб.см.
Мощност в к.с. 238 к.с. (при 3750 об.)
Въртящ момент 550 Нм (при 1750 об.)
Ускорение (0 – 100 км/ч) 7.9 сек.
Максимална скорост 221 км/ч
Консумация на гориво
- Градско 10. 8 л/100км
- Извънградско 7.2 л/100км
- Смесен цикъл 8.5 л/100км
Емисии на CO2 224 г/км
Маса 1985 кг
Резервоар 80 л
Цена от 91 710 лв. с ДДС