Hyundai Ioniq 6: Култ към ефективността

Най-икономичнният електромобил, който сме тествали досега 

Капка. Това беше първата ми асоциация от доста различния дизайн на електрическия световен хит Hyundai Ioniq 6. Разбира се, подобни форми не са новост за автомобилния свят, виждали сме какви ли не чудеса на аеродинамиката през годините. Но не и по улиците. Повечето “флуидни“ автомобили като General Motors EV1 от края на 90-те, Volkswagen XL1 или Mercedes EQXX си остават само прототипи.

This slideshow requires JavaScript.

Корейците обаче демонстрират смелост и пускат подобно изглеждаща кола за масова употреба. Смелостта им е незабавно възнаградена и Ioniq 6 обира де що има автомобилни награди по планетата, като най-значимата от всички е Световен автомобил за 2023 г.

 

Борба с вятъра

 

Но всъщност, въпреки футуристичния си облик, Ioniq 6 не е шампионът по аеродинамика при настоящите серийни автомобили на пазара. С неговия драг коефициент от 0.217, той изостава от 11 години по-старата Tesla Model S (0.208 Cd) и Mercedes EQS (0.202 Cd), които не изглеждат толкова „извънземно“.

This slideshow requires JavaScript.

Но въпреки това постига най-ниска консумация на енергия. Сравнявайки най-икономичните версии на трите автомобила, виждаме, че Ioniq 6 може да измине 100 км с 10.2 кВтч, Model S с 15 кВтч, a EQS – със 17.2 кВтч. Разбира се, това е без оглед на сегмента, мощността и габаритите на автомобилите, но нали все пак ефективността е сред най-важните компоненти на надпреварата в електрическата мобилност.

 

Огромен отвътре

 

За разлика от изброените прототипи по-горе, Hyundai Ioniq 6 не жертва практичността в името на аеродинамиката. С размерите си от 4.85 м дължина, 1.88 м широчина, близо 1.5 м височина и 2.95 м междуосие, той си е типичен представител на седаните от D сегмента. Ако, разбира се, можем да оприличим формите му на седан. Салонът му обаче съперничи по простор на дългите бази на луксозните лимузини. Макар покривът да има скосена линия, заради огромното място за краката, дори и главата на двуметров пасажер на задната седалка няма да опре в тавана.

Ясно е защо – липсва огромна част от механичните части, необходими на аналогичните автомобили с ДВГ. Багажникът обаче е малък – едва 401 л отзад, но имате и една „кошница“ от 45 л под предния капак, в която може да си държите кабелите за зареждане, например (12 л за версията с два двигателя). За сметка на това нишите за съхранение на дребни, че даже и съвсем не толкова дребни предмети в салона, изобилстват. Самият салон също оставя усещането за високо качество.

 

Маратонец

 

Вземаме за тест средната версия в гамата на Ioniq 6 с един електромотор с 229 к.с. мощност, задвижващ задния мост и батерия с 77.4 кВтч капацитет. Това е „маратонецът“ в гамата, който обещава пробег с едно зареждане до 614 км.

По-слабият вариант също е със задно предаване, но мощност на електромотора от 150 к.с., 53 кВтч батерия и 429 км пробег, а флагманът е с два електромотора на двете оси, респективно 4х4 задвижване, 325 к.с., същата 77.4 кВтч батерия и 583 км пробег. Както версията, която караме, така и най-мощната постигат това разстояние с 18-инчови джанти, ако изберете 20-ки пробегът спада с 69 км за нашата версия и с 64 км за най-мощната (най-слабата версия не предлага опция за 20-инчови джанти). Виждате нагледно каква е цената на суетата, властваща повсеместно в автомобилния свят, иначе уж борещ се да покрива все по-строги екологични стандарти.

 

Умерено динамична

 

Макар и да не звучи като особено динамична кола, се придвижваме напълно адекватно и по-скоро приятно с тази средна версия. Спринтът до 100 км/ч отнема никак не лошите за подобен автомобил 7.4 сек., още повече вземайки под внимание масата му от 1.9 тона. Това дори си е показател като за хотхеч отпреди 15-ина години. Благодарение на незабавния въртящ момент от 350 Нм изпреварванията не са никакъв проблем, а субективното усещане при ускорение от място е за доста по-бърза кола.

Но характерът на автомобила е такъв, че не ви провокира да го карате динамично, а по-скоро да се отпуснете и да се насладите на едно дълго и комфортно пътуване (да, пробегът вече позволява това). И, разбира се, да се фокусирате върху ефективността. За целта перата на волана не сменят скорости както сме свикнали, а променят нивото на рекуперацията в четири степени. Може напълно да я изключите, например когато искате да си ползвате инерцията на магистралата, или да я засилите до ниво, в което на практика спирачката става излишна и карате с един педал, което е улеснение в града. Или да се заиграете с перата при дълго спускане, използвайки рекуперацията като двигателна спирачка преди завоите и отпускайки на правите. В резултат на всичко това успяхме да постигнем консумация от 14.8 кВтч на 100 км по време на теста, при напълно адекватно темпо на придвижване. С други думи – най-ниската консумация, която сме постигали с електромобил до момента! Това е и съвсем близо до обещаваните от производителя 14.3 кВтч за тази версия.

Зареждането пък е особено бързо, тъй като системата е 800-волтова и може да поеме прав ток с мощност до 350 кВт, които да заредят батерията ви от 10 до 80% за 18 мин. Важно е и че Ioniq 6 е способен да отдава енергия до 3.6 кВт, което би ви свършило чудесна работа на един къмпинг, например.

 

Камери вместо огледала

 

Вероятно за още по-аеродинамично или просто за пиниз, струващ 2500 лв., тестовата кола вместо странични огледала имаше камери.

This slideshow requires JavaScript.

Тяхното изображение се прожектира на екранчета между предното и страничното стъкло и като цяло осигуряват по-добър обзор зад автомобила. Да обаче шофьорският навик е такъв, че при всяка маневра поглеждате първо камерата, ругаете малко на ум и после поглеждате екрана. Ако това не е първата ви кола, на която тепърва да свиквате, тази „екстра“ действа по-скоро разсейващо. Освен това и изображенията на тъмно не са достатъчно добри, тъй като резолюцията размазва светлината от фаровете на автомобилите зад вас и губите усещането за дистанция. Затова ние лично бихме предпочели да си поръчаме колата със стандартните огледала.

 

Комфорт на возене

 

Пътното поведение на Ioniq 6 напълно хармонизира с всичко казано дотук.

Никога не сме били почитатели на окачването на корейците, което някак успяваше хем да друса твърдо по неравностите, хем да клати меко като лодка след това. Тук обаче подобно нещо няма. Акцентът определено е насочен върху комфорта на возене, а по-сериозните фуги на пътя не водят до никакви колебания на каросерията. В завоя също се чувствате напълно уверени и стабилни. Нали не очаквате някакво заклащане от автомобил с подобни пропорции?

В заключение – Hyundai Ioniq 6 определено прави впечатление с присъствието си на пътя – добро или лошо е въпрос на субективна преценка. Вдъхва увереност и спокойствие с пробега си и скоростта на зареждане, удовлетворява напълно потребностите от един бизнес седан, дори и да решите да се возите на втория ред, но може да затрудни семействата, които пътуват с много багаж заради малкия си багажник. Освен това и цената му е сравнително висока.

 

Под капака

Двигател – електрически

Задвижване на колелата – задно

Мощност в к.с. – 229 к.с.

Въртящ момент – 350 Нм

Ускорение (0 – 100 км/ч) – 7.4 сек.

Максимална скорост – 185 км/ч

Пробег – 614 км (WLTP)

Консумация на енергия – 14.3 кВтч/100 км

Капацитет на батерията – 77.4 кВтч

Емисии на CO2 – 0 г/км

Маса – 1910 кг

Цена – от 104 900 лв. с ДДС

Цена на тестовата версия – от 112 900 лв. с ДДС

 

Снимки: Авторът, GM, VW, Mercedes, Tesla

(Visited 2 315 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *