Honda CR-V 2013: По-близо до асфалта

Подобрен стил, динамика и икономичност

P4060009.JPGГеорги Колев

Когато един модел се е доказал с годините като успешен и добър, не е много разумно да правиш радикални промени в него. Явно така са мислили и в Honda, когато са запретнали ръкави над новото, четвърто поред, поколение на бестселъра им CR-V. И със сигурност този им подход е накарал клиентите на модела да въздъхнат с облекчение.

Тук обаче изниква една основна трудност. Как хем да запазиш всичко добро старо, хем да предложиш нещо ново. Очевидното е, че в Honda са заложили на дизайна. Както всичко в тази кола и той е по-скоро еволюционен, защото в чертите му се разпознава характерът на предното поколение. И въпреки това е съвсем различен.

Агресия

Вече няма и спомен от леко „гърбавите”, извити форми. Те са заменени от агресивни, изострени линии, подсказващи, че акцентът в новото поколение е паднал върху подобрената динамика върху асфалтовите пътища. Може би трябва да кажа още по-подобрената, защото и старото поколение се представяше фантастично, а управлението му можеше да съперничи на много от леките коли. Приближаването на CR-V към асфалта е и съвсем буквално – пътният просвет е намален с 2 см, от 18.5 см до 16.5 см. Предната броня вече не е скосена под ъгъл за атакуване на високи препятствия при офроуд, а се спуска над пътя, за да подобрява стабилността, насочвайки потоците на въздушната струя при висока скорост. Освен по-динамично, новото CR-V изглежда и далеч по-стилно, благодарение на LED светлините и тузарската хромирана решетка. Отзад има по-широкоплещест и стабилен вид, за което допринасят масивните брони, светлините с нов дизайн, и динамичният спойлер над багажната врата. P4060037.JPG

Интериорът също е претърпял „шосейни” промени. Шофьорската позиция вече е по-ниска, подобно на лека кола, оформена в кокпит стилистиката с нормална централна конзола (при предишното поколение арматурното табло и конзолата не се сливаха като между тях оставаше празно място). Материалите са с чувствително повишено качество, пластмасите са меки и приятни на допир, декоративните лайсни са от истински метал, а сглобката е прецизна по японски. От Honda твърдят, че значително е подобрена и изолацията от външни шумове в купето. Тестовата кола бе с луксозен салон от истинска перфорирана кожа и панорамен покрив над двата реда седалки, създаващ много приятно усещане за комфорт и простор.

Широко

Просторът в CR-V не е само усещане. Дори и при докрай дръпнати предни седалки, отзад спокойно могат да се возят пътници с ръст над 190 см, без да изпитат какъвто и да е дискомфорт за коленете. От това не е пострадал багажникът. Обемът му е доста сериозен – 589 л, а при спускането на задните седалки нараства до 1669 л. Самото спускане на седалките също заслужава внимание. Само с издърпването на една каишка облегалките падат до долу, а подглавниците се сгъват, така че да не опират в предните седалки и се образува равен под. P4060032.JPG

Под капака на тестовата кола се криеше познатият от фейслифта на предното поколение 2.2-литров дизелов двигател с мощност от 150 конски сили и 350 Нм максимален въртящ момент. Той бе комбиниран с 5-степенна автоматична скоростна кутия, която прехвърля въртящия момент и към четирите задвижващи колела чрез системата Real Time 4WD. В тази конфигурация CR-V ускорява от място до 100 км/ч за 10.6 сек., а максималната скорост е 190 км/ч. В реална пътна обстановка автомобилът предлага много приятна динамика – точно, колкото е необходима за приятно пътуване, без затруднения в изпреварването и без да ви тревожи със силни „ритници” в гърба. Автоматичната трансмисия, макар и да звучи малко ретро със само 5-те си предавки, си върши бързо и много точно работата. Системата Real Time 4WD предава въртене основно към предните колела и при необходимост прехвърля тяга към задния мост. За разлика от предишното й поколение, тук тя е изцяло електронна, което намалява теглото и прави реакциите много по-бързи.

P4060023.JPGПомислено е и за икономията на гориво, която е редуцирана с 600 мл, спрямо аналогичния модел от предишното поколение. Основният принос за това има бутонът ECON, оптимизиращ работата на двигателя, трансмисията, климатичната система и автопилота. Освен това тя изгражда и навици за икономично шофиране у водача – когато кара ефективно около скоростомера свети зелено, а когато настъпва повече от необходимото газта, светлината се трансформира в синя. За икономията има принос и старт/стоп системата, изгасяща двигателя при спряло положение на автомобила. Така производителят обещава смесен разход на гориво от 6.8 л на 100 км, а след теста бордовият компютър отчете малко над 9 л.

Воланът „мисли”

Пътното поведение на CR-V се доближава много повече до това на лек автомобил, отколкото на SUV. В завоите влиза напълно уверено, без почти никакво заклащане на купето и излиза също толкова уверено. Същевременно с това предлага и завидно добър комфорт на возене, поемайки неравностите меко и сигурно. Електрическото серво на волана е от ново поколение, наречено MA-EPS. Системата работи заедно с „колежката” й за динамична устойчивост на автомобила VSA. Чрез сензорите й предвижда възможна нестабилност при хлъзгав път и автоматично регулира нивото на усилване, помагайки на водача по-лесно да завърти волана в правилната посока и по-трудно в обратната. Също така воланът се втвърдява при по-висока скорост и омеква при ниска.

Под капака

P4060045.JPGДвигател дизелов

Брой цилиндри 4

Задвижване на колелата 4х4

Работен обем 2199 куб. см.

Мощност в к.с. 150 к.с. (при 4000 об.)

Въртящ момент 350 Нм (при 2000 об.)

Ускорение (0 – 100 км/ч) 10.6 сек.

Максимална скорост 190 км/ч

Консумация на гориво

  • Градско 8.2 л/100км
  • Извънградско 6.0 л/100км
  • Смесен цикъл 6.8 л/100км

Емисии на CO2 180 г/км

Маса 1712 кг

Резервоар 58 л

Цена от 41 990 лв. с ДДС

Източник: в. „Телеграф“, 11.05.2013 г.

Снимки: Авторът

Visited 958 times, 1 visit(s) today

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *