Honda Civic Type R: Уличен състезател (ВИДЕО)

Най-бързата кола с предно предаване на планетата закусва със завоите

Състезателен автомобил за ежедневна употреба. Така най-точно може да се опише с едно изречение новото поколение на Honda Civic Type R.

Който не вярва да погледне цифрите. Civic Type R е официално признат за най-бързия автомобил с предно предаване на планетата към момента. Причина за това не е спринтът до 100 км/ч, който отнема нищо и никаквите 5.8 сек. или максималната скорост от 272 км/ч. Поводът да бъде коронясан с тази впечатляваща титла е постижението от 7:43,8 мин., записано на Северната дъга на легендарната немска писта Нюрбурнгринг.

Времената от „Зеления ад“, както наричат трасето, са приети за мерило за истинските възможности на един автомобил в реална обстановка, а не само на права. Споменатите 7:43,8 мин. са рекорд на Нюрбургринг за автомобил с предно предаване.

320 коня

Освен най-бързият автомобил с предно предаване на планетата, Civic Type R е и най-мощният автомобил, задвижващ само предните колела. От 2-литровия VTEC Turbo мотор на Honda, познат и от предишното поколение на модела (тест виж ТУК), сега са изстискани рекордните 320 к.с. (с 10 повече от тези на предшественика). Те са подкрепяни и от доста сериозния въртящ момент от 400 Нм. Това означава много здрав ритник в гърба при всяко настъпване на газта и невиждана в подобен автомобил тяга при променливо шофиране. Настъпите ли десния педал, се извива истински ураган, а колата изобщо няма намерение да спира да набира. Силовите ресурси на мотора се предават към предните колела чрез посредничеството на 6-степенна ръчна скоростна кутия. Това е равнозначно на истински, почти религиозен, култ за истинските ценители на автомобилите и спортното шофиране. Особено като се има предвид късите предавателни числа на първите няколко скорости за повече мощност и отчетливото, хрущящо механично усещане при влизане на всяка предавка в гнездото й. Цифрите на хартия са впечатляващи, но тръпката да пришпорите колата, когато сте зад волана, надминава всички очаквания.

Освен с мощност, двигателят впечатлява и с икономичност. Като взех колата на бордовия компютър бе изписано 10.7 л на 100 км. След като я карах на ръба на възможностите си близо 300 км, показателят нарасна до 11.7 л. Японците пък обещават, че ако шофирате по правилата може да очаквате смесена консумация от едва 7.7 л на 100 км. За подобна кола това е нищо.

Контрол

Преди време битуваше схващането, че повече от 200 коня само на предните гуми нямат особен смисъл и вместо в реално ускорение се превръщат в пушек от търсещите сцепление гуми. А какво да говорим за цели 320 коня. В Honda обаче са доста добре запознати с моторните спортове и знаят как да прехвърлят тази сериозна мощ ефективно върху асфалта. Затова щом дадете газ с желание, предните колела не започват да дърпат като обезумели волана ту вляво, ту вдясно, а теглят колата стремглаво напред. Тук основната заслуга е на архитектурата на преработеното предно окачване, адаптивните амортисьори и спортната кормилна рейка, за която са ви нужни едва 2.11 оборота, за да я навъртите от край до край (на нормалните коли оборотите са 4). Значително е повишена устойчивостта на колата в завой, т.е. можете да поддържате по-висока скорост в кривите, което прави колата истински бърза, а не само на хартия. Тук заслугата се поделя между разширената следа на гумите (1584 мм предна и 1602 мм задна), увеличеното междуосие (2699 мм), ново многоточково задно окачване и оптимизирана аеродинамика, но най-вече на увеличената с цели 38% твърдост на купето. Това прави реакциите много директни и бързи, сякаш завивате само с мисълта си, елиминира заклащането и ви позволява да описвате завоите с такава скорост, че да ви е трудно да повярвате щом погледнете километража.

За първи път колата е снабдена с комфортен режим на шофиране. Той не е особено комфортен всъщност, но все пак отпуска изключително твърдите адаптивни амортисьори за миговете, в които просто се придвижвате, а не се състезавате по улиците. Нормалният режим е „Спорт“ (доста показателно само по себе си). Има и още по-наточен режим, наречен +R, който настройва двигател, волан и окачване на максимум, изключвайки системите за стабилност. Така колата е готова за истинските състезателни писти.

Имам обаче и една критика към тази забележителна кола. Как може да я направят с електронна ръчна спирачка, активираща се от бутонче? За такава машина за шофиране мисля, че една класическа ръчна е задължителна.

Място за цялото семейство

Новият Civic Type R е перфектният семеен автомобил, въпреки че има малко стряскащ вид отвън със заплашителния поглед, огромния си като парапланер спойлер и трите накрайника на изпускателната система.

Мястото на задните седалки е огромно за сегмента, благодарение на нарасналото междуосие, като разбира се има и места за закрепване на детски столчета. Багажникът също е сред лидерите в класа с неговите 420 л, нарастващи до 786 л при спускане на облегалките.

Единственото, с което трябва да се съобрази половинката ви са спортните корита, представляващи предните две седалки, които ви стискат като менгемета, за да може да понесете повишената устойчивост и скорост в завоите. Те обаче са с по-мека повърхност и стават за всеки ден.

Под капака

Двигател бензинов турбо

Брой цилиндри 4

Задвижване на колелата предно

Работен обем 1996 куб.см.

Мощност в к.с. 320 к.с. (при 6500 об.)

Въртящ момент 400 Нм (при 2500 об.)

Ускорение (0 – 100 км/ч) 5.8 сек.

Максимална скорост 272 км/ч

Консумация на гориво

  • Градско 9.4 л/100км
  • Извънградско 6.5 л/100км
  • Смесен цикъл 7.7 л/100км

Емисии на CO2 176 г/км

Маса 1380 кг

Резервоар 46 л

Цена от 70 990 лв. с ДДС

Източник: в. „Телеграф“, 22.092018 г.

Снимки и видео: Авторът

(Visited 4 149 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *