GLC Coupe: Задни мисли

Изящният профил обира погледите и не изяжда от простора за пътниците

Mercedes-Benz не откриват топлата вода, пускайки купе версии на джипките си GLE и новото по-компактно GLC, което е обект на днешния тест.

Най-заклетите им конкуренти от BMW са новаторите тук с Х6 и Х4. Това обаче по никакъв начин не пречи на Benz да направят техните модели истински изящни и запленяващи. Дали грабват повече окото от баварските конкуренти или не, всеки сам си преценява. Личните ми наблюдения по обърнатите глави и продължителни погледи по улиците са, че GLC Coupe е в пъти по-заглеждан от Х4. А все пак за едно SUV Coupe визията е най-важната, нали?

Секси

Затова да започнем от нея. GLC Coupe е „секси“ версията на практичния GLC, който е средноразмерното SUV в гамата на щутгартци, изградено на платформата на C-Class. Това не значи, че колата е същата, но със скосен покрив отзад. Цялата конструкция е изменена в името на това резултатът да не е просто секси, а адски секси. Промените започват още от решетката, която е с „диамантена визия“ в стил AMG моделите, а А колоните (рамките на предното стъкло) са по-наклонени за по-динамичен облик. Автомобилът е с увеличена дължина с 76 мм до 4732 мм, но намалена височина с 37 мм до 1602 мм. Разбира се, характерната за всяко купе плавно спускаща се към задните колела линия на покрива е най-основният акцент. Макар тези форми до скоро да не бяха приемливи за SUV, тук резултатът е просто изящен, благодарение на чудесното хармонизиране с мускулестата задница и тесните светлини като на „истинските“ купета на марката (като S-Class Coupe, E-Class Coupe, C-Class Coupe и AMG GT). Изобщо не пречи, че тези форми са повдигнати от земята на 19 см, колкото е пътният просвет. Напротив големите джанти (19-цолови в AMG пакета, с какъвто бе тестовата кола, стандартните са 18-ки) допълват чудесно спортно-елегантния облик.

Интериорът предлага изключителен дизайн, съчетан с висококачествени материали. Конзолата следва стилистиката на С-Class, която пък е подобна на тази в лимузината S-Class с кръглите си отвори на вентилацията и свеждането на бутоните до санитарния минимум. Контролерът на мултимедията, който вече предлага и сензорни команди, също наподобява този на флагмана, а пиано лакът е използван толкова обилно, че ви кара да се чувствате не в автомобил, а на луксозен прием. Адмирации и за перфектната изолираност на салона от паразитни шумове, за което е допринесла и страхотната аеродинамика (коефициент на челно въздушно съпротивление едва 0.31 Cd). Макар покривът да е скосен, от Merc са се погрижили за комфорта на пътниците отзад, осигурявайки им достатъчно място както за краката, така и за главите. Това е постигнато, освен с щедрото междуосие от 2873 мм и с един малък трик – долната част на седалката е сложена по-ниско. Така единственият дискомфорт за возещите се отзад е по-схлупеното усещане, но пък в никакъв случай не могат да се оплачат от липса на място.

Багажникът е пострадал малко по-осезателно, като от него са жертвани 80 л. Оставащите 500 л обаче също са напълно достатъчни и нарастват до 1400 л при спускане на облегалките. Багажната врата е електрическа, като може да се отваря и с крак под бронята.

9 скорости

Под капака си тестовият GLC Coupe криеше познатия от много модели на марката 2.2-литров дизелов двигател с мощност от 170 конски сили и 400 Нм максимален въртящ момент, комбиниран с новия 9-степенен автоматик. Заради перфектната работа на трансмисията всъдеходът красавец вървеше доста добре и оставяше усещането, че е задвижван от по-мощен мотор. Спринтът до 100 км/ч става за съвсем приличните 8.3 сек., но по-голямото удоволствие всъщност идва от еластичността на двигателя (всичките 400 нютона се изсипват още при 1400 об./мин.), извличана безупречно от автоматика и предавана към четирите задвижващи колела. 4х4 системата осигурява постоянно задвижване в съотношение 45 на 55% между предния и задния мост, но в зависимост от терена може да прехвърля повече въртене към едно конкретното колело, което има най-добро сцепление. Това в комбинация с широката следа на гумите прави GLC непоклатим в завоите.

Водачът разполага с режими на шофиране, подобни на тези в BMW, включващи нормален, комфортен, спортен и Sport+. Те регулират твърдостта на амортисьорите, реакциите на двигателя чрез педала на газта, трансмисията, волана и стабилизиращите системи. Ако си позволите повече емоции зад волана, може да очаквате разход от 9-10 л на 100 км. При умерено каране показанията слязоха до 7.6 л. Производителят пък обещава, че може да постигнете смесена консумация от едва 5.0-5.4 л. За динамичен и толкова добре изглеждащ всъдеход това е завидно постижение.

Опции за въздушно или адаптивно окачване

За пръв път в сегмента от Mercedes-Benz предлагат опция за въздушно окачване. То гарантира возене като в лимузина и бързи реакции при променливо шофиране, саморегулирайки се според условията на всеки 60 милисекунди. В спортен режим то се втвърдява чувствително и се снижава с 15 мм, осигурявайки повече устойчивост при напречно ускорение. В комфортен пък возията става мека и плавна. При необходимост от преодоляване на по-високи препятствия, пътният просвет може да се повиши с 50 мм. Освен въздушно, се предлага и регулируемо стоманено окачване. То също позволява на шофьора да променя демпферните характеристики на автомобила – от комфортна настройка до два варианта на спортен режим с по-твърдо окачване и снижаване на просвета с 15 мм.

Под капака

Двигател дизелов

Брой цилиндри 4

Задвижване на колелата 4х4

Работен обем 2143 куб.см.

Мощност в к.с. 170 к.с. (при 3000 об.)

Въртящ момент 400 Нм (при 1400 об.)

Ускорение (0 – 100 км/ч) 8.3 сек.

Максимална скорост 210 км/ч

Консумация на гориво

  • Градско 5.7-6.2 л/100км
  • Извънградско 4.7-5.0 л/100км
  • Смесен цикъл 5.0-5.4 л/100км

Емисии на CO2 131-143 г/км

Маса 1845 кг

Резервоар 50/7 л

Цена от 99 676,92 лв. с ДДС

Източник: в. „Телеграф“, 17.12.2016 г.

Снимки: Авторът

(Visited 392 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *