Ford Mustang Dark Horse: Кървава пържола във веган ресторант (ВИДЕО)
Шамар срещу фалша: 5-литра V8, задно предаване, ръчни скорости…
Той не е електрически. Не е хибрид. Няма дори и мека хибридна технология. Той е истински! Седмото поколение на 60-годишната легенда Ford Mustang е тук в Европа и с гърления си глас сякаш ни пита – „сигурни ли сте, че искате да отидете там, накъдето сте тръгнали?“
Какви са аргументите му? Прости и ясни – като кървава пържола във веган ресторант. Атмосферен 5-литров V8 мотор, задно предаване, ръчни скорости (разбира се, че се предлага и с автоматик, при това 10-степенен, все пак е американец). Идва да покаже какво е мръвка на тревопасните, бунт на толерантните, тестостерон на скопените… Какво е истинска кола във фалшивото настояще!
От пистата
Тестваме новата, вдъхновена от пистата версия на Mustang, носеща наименованието Dark Horse.
Двигателят също е V8 като при „стандартната“ GT версия, само че тук е спортният Coyote с ковани мотовилки като на Shelby GT500. За разлика от щатската версия, която достига 500 к.с., на нашия „веган“ континент, кончетата са редуцирани до 453 (едва със 7 повече от тези на GT), а въртящият момент си остава 540 Нм. За щастие скоростната кутия бе страхотната 6-степенна „ръчка“ на Tremec. Освен, че да обуздаваш ръчно 453-те кончета на 5-литровия V8, ритащи задните колела, е все по-рядко срещано удоволствие, тя има и т. нар. функция Rev Match. Това е една заемка от моторните спортове, която подава междинна газ като смъквате предавка, за да изравни оборотите на двигателя и трансмисията и да не губите тяга. С други думи – кара ви да се чувствате като състезател зад волана. И е много малко вероятно да ви пука, че спринтът до 100 км/ч ще е по-бавен – 5.2 сек. за ръчката, спрямо 4.4 за 10-степенният автомат. За сметка на това максималната скорост е по-висока – 263 км/ч за ръчката, спрямо 250 за автомата.
Магнетично
Основната разлика на Dark Horse от стандартния Mustang GT е в адаптивното Magne Ride окачване, при което амортисьорите следят движението на колела 1000 пъти в секунда, настройвайки се спрямо пътните условия. Това е друга заемка от състезателната писта, която за пореден път разбива клишето, че американският „мъсъл кар“ е бърз докато не дойде време да завива. Новият Mustang не просто завива, той следва траекторията си с хирургическа прецизност. И вече по нищо не отстъпва на най-добрите европейски примери в управлението.
Именно прецизното управление е най-съществената разлика с предишния Mustang, който само чакаше да „пипнете“ по-настойчиво газта, за да започне да върти задницата (дори и в „по-скромната“ си версия с 2.3-литров турбомотор). Новият Dark Horse се впива като скалпел в асфалта и трябва огромна доза умисъл, както и заиграване с режимите, за да видите пушек от задните гуми.
Пинизи
Именно с тази цел той вече е снабден с една хидравлична „дрифт“ ръчна спирачка. При първите ни опити да занесем автомобила с нея ударихме на камък – само спира задния мост, при това плавно. Потапяйки се в истинското море от режими и настройки на новия Mustang обаче открихме откъде се активира и с всяко нейно докосване задницата тръгваше да ни изпреварва. Какво имаме предвид под море от настройки – имате режими за хлъзгаво, нормален, спортен, пистов, за драг или индивидуален. Освен това може активирате или изключите споменатите Rev Match и Drift Brake. Може да заключите задния диференциал с ограничено приплъзване или да изберете режим за максимално ефективно ускорение от място Launch Control. За последния може дори сами да изберете до колко оборота да качва педала на газта преди да пуснете съединителя. Можете да настройвате спирачното усилие, ограничителя на скоростната кутия кога да се задейства и за щастие – да изключвате вкарването на звука от изпускателната система в купето през тонколоните. Това е абсолютно излишно като се има предвид колко въздействащ е натуралният сам по себе си. С други думи, вече може да настроите всеки елемент от управлението на Mustang по начин, който ви харесва. Което е чудесно.
Гейминг
Искат ли пилотите на Mustang да гледат големи телевизори?
Въпреки че производителят твърди, че интериорът е вдъхновен от пилотската кабина на изтребител, пред водача вече вместо табло има 12.4-инчов екран с 3D Unreal Engine технология на изображението от видео игри. Той се слива в едно цяло с 13.2-инчовия на централната конзола, от който контролирате почти всичко в автомобила. Екраните са с чудесно качество на изображението, а операционната система SYNC4 е станала двойно по-мощна и бърза. Все пак колкото суров и натурален да е новият Mustang, той не може напълно да избяга от ерата, в която е роден. Иначе материалите в салона са чувствително подобрени в сравнение с предшественика, но отново не блестят с премиум качество. Не това обаче вълнува човека зад волана.
По-скоро той би се зарадвал на опционалните Recaro седалки с фантастична опора в завоите.
Дизайн
Новият Mustang определено е пропит от гените на оригинала от преди 60 години, както и на своя предшественик от шесто поколение.
Дизайнът му е по-скоро еволюция, а от Ford твърдят, че добавеният нов преден спойлер и странични прагове подобряват аеродинамиката и пътното поведение. Дали е по-красив и въздействащ от своя предшественик? Според нас не, но все още е един от добре изглеждащите, агресивни спортни автомобили на пазара (за разлика от много други). И определено един от последните истински автомобили за ценители. Дано не сме прави.
Под капака
Двигател – бензинов V8
Брой цилиндри – 8
Задвижване на колелата – задно
Работен обем – 5038 куб.см.
Мощност в к.с. – 453 к.с. (при 7250 об.)
Въртящ момент – 540 Нм (при 5100 об.)
Ускорение (0 – 100 км/ч) – 5.2 сек.
Максимална скорост – 263 км/ч
Консумация на гориво
Смесен цикъл – 12 л/100 км
Емисии на CO2 – 279 г/км
Маса – 1742 кг
Цена – от 118 900 лв. с ДДС
Цена на Dark Horse версията – от 148 200 лв. с ДДС
Снимки: Авторът, Ивелин Солаков
Видео: Авторът