Ford Focus ST: Реже като скалпел

Един от последните хотхечове „обува“ състезателно окачване

Докато голяма част от автомобилните производители се отказват от хотхечовете си, Ford обновява своя Focus ST, доближавайки го още повече до състезателната писта. Моделът вече идва серийно с пистовия Track Pack, а като опция може да го оборудвате със състезателното окачване KW Automotive. И така да станете по-бързи от немалко суперавтомобили с шестцифрени цени. Не на правата, а в завоите. Там където истинските шофьори се познават.

Това е фейслифт на модела от 2019 г. и затова промените отвън не са големи. Изцяло нови светлини отпред и с променен светлинен подпис отзад, малко по-различна радиаторна решетка, нови джанти и „отровно“ зелен цвят с подходящото име Mean Green (лошо зелено). Дребни щрихи, които обаче правят облика по-изчистен и лесно „смилаем“ за окото.

 

Екран

 

Отвътре е пипано по-сериозно като срамежливото и бюджетно изглеждащо екранче на предшественика е заменено с огромен „таблет“ с диагонал от цели 13.2 инча, който е приятен за окото и дори е удобен за работа.

Да, откакто Ford започна да си съперничи с Tesla на полето на електромобилността, екраните започнаха да растат. За радост тук имате изнесени бутони за важни функции и на централната конзола (за съжаление без климатика), а най-важните като смяната на режимите на шофиране ги правите директно от волана.

Всъщност наистина най-важното за един хотхеч отвътре са седалките, а те са изцяло нови, последно поколение Ford Performance. Комбинират прекрасно задължителната за спортните коли солидна странична опора с наистина добър комфорт за дълъг път. Дори са сертифицирани от AGR – немската асоциация за здрави гърбове и така след няколко часа забавления по завоите не слизате като пребити.

 

Ъпсайзинг

 

Под капака нищо ново. За радост, че посоката, в която е тръгнал автомобилният свят не е най-радващата за феновете на спортните автомобили.

Още от 2019 г. на пук на масовата тенденция за намаляване на работния обем на двигателите, наречена даунсайзинг, Focus ST сменя двулитровия мотор с 2.3-литров, което си е чист ъпсайзинг. И на всичкото отгоре го комбинира с 6-степенна ръчна скоростна кутия – още една „екзотика“ в днешно време. Мощността е 280 к.с., а въртящият момент 420 Нм. Най-големият плюс за изключителната динамика и незабавна отзивчивост на този мотор е т.нар. антилаг система, която поддържа високи оборотите в турбото, дори и като отнемете газта и така елиминира турбодупката. Тя, заедно с високия въртящ момент правят работата на двигателя изключително еластична и много отзивчива в променливи условия на шофиране. Единственото нещо, което бих изтръгнал на момента е звуковият резонатор, който вкарва звука на двигателя в купето през тонколоните за повече спортна тръпка. Хич не се получава, звучи като бръмбар в тенджера и най-много да ви заболи глава, макар аудио системата да е дело на премиум марката Bang & Olufsen. А отвън спортните гърнета си звучат чудесно и без синтетика.

В спортен режим пък, 6-степенната ръчна скоростна кутия разполага с асистент, автоматично подаващ междинна газ при преминаване на по-ниска предавка, което синхронизира оборотите на двигател и трансмисия за незабавна отзивчивост. Тя е снабдена и с функцията за изстрелване от място „лаунч контрол“, благодарение на която вдигате до 100 км/ч за спортните 5.7 сек. Като опция се предлага и 7-степенен автомат с планки на волана, който макар и да е по-бърз, не е толкова забавен за употреба.

 

Скалпел

 

А и никой автоматик не може да замени ръчката по отсечки със завои, където е силата на Focus ST. Макар и с предно предаване, настройките на окачването са такива, че в завоите се чувствате непоклатими и центробежните сили не важат за вас.

Адаптивните амортисьори се настройват по 500 пъти в секунда, а за да се избегне характерното недозавиване за мощните коли с предно предаване, имате електронен диференциал с ограничено приплъзване и блокаж, който заедно със системата за разпределение на въртящия момент Torque vectoring, непрекъснато насочват тягата към колелото с по-високо сцепление. Така за да „тръгнете направо“ трябва да дадете много груба и неразчетена газ в остър завой. Воланите на Ford като цяло са удоволствие за водача, но в спортните модели те са настроени направо съвършено. Тук електронно усиленото серво предлага различна стегнатост в зависимост от избрания режим, но дори и в нормален, остротата на управление е забележителна. Имате чувството, че воланът мести и задницата на колата, не само предните колела (твърдата конструкция също си казва думата тук).

 

От пистата

 

Нещата могат да станат в пъти по-сериозни, ако заложите на споменатото опционално състезателно окачване KW Automotive.

Съвместно разработена със специалистите по моторни спортове KW Automotive системата за навиващо се окачване на Track Pack включва амортисьори, които предлагат 12-степенна настройка за реакция нагоре и 16-степенна настройка за отскок. Track Pack подобрява спирачната ефективност с 363-милиметрови предни спирачни дискове и спирачни апарати Brembo, а спецификацията на гумите спомага за максималното сцепление. Амортисьорите работят заедно с прахово боядисани пружини, които са до 50 процента по-твърди и намаляват клиренса с 10 мм в сравнение със стандартния Focus ST, понижавайки центъра на тежестта и спомагайки за намаляване на накланянето на каросерията за по-бързи промени в посоката. Шофьорите могат също така да регулират окачването до 15 мм, където е разрешено от местното законодателство.

19-инчовите алуминиеви джанти са от уплътнена алуминиевата сплав с повишена якост и устойчивост на удар, като същевременно се използва по-малко материал за олекотяване. Резултатът е колела, които са с 10 процента по-леки от стандартните и могат да променят вертикалната посока по-бързо, което подобрява контакта на гумата с пътя и постига оптимизирано представяне при ускорение, спиране и завиване. Колелата са допълнени от поръчкови, оптимизирани за сцепление гуми Pirelli P Zero Corsa за безкомпромисна способност на писта и сух път.

Жалкото е, че този прекрасен инструмент за радост зад волана (на всичкото отгоре и чудесно приложим за ежедневна употреба) може да се окаже един от последните хотхечове. А това е наистина тъжно.

 

Под капака

Двигател бензинов – EcoBoost

Брой цилиндри – 4

Задвижване на колелата – предно

Работен обем – 2261 куб.см.

Мощност в к.с. – 280 к.с. (при 5500 об.)

Въртящ момент – 420 Нм (при 3000 об.)

Ускорение (0 – 100 км/ч) – 5.7 сек.

Максимална скорост – 250 км/ч

Консумация на гориво

Смесен цикъл – 8.1 л/100км

Емисии на CO2 – 188 г/км

Резервоар – 52 л

Маса – 1506 кг

Цена – от 77 600 лв. с ДДС

 

Снимки: Авторът, Ford

(Visited 3 520 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *