Ford Focus ST: В горната лига (ВИДЕО)

Тяга по всяко време и управление като бръснач

ST беше по-мекият хотхеч в гамата на Ford Focus. Над него бе позициониран бруталният Focus RS, който в последното си поколение достига 350 к.с. и има 4х4 задвижване (виж ТУК).

Това си важи като цяло за хотхечовете – в „аматьорската“ лига са тия по-меките и ежедневни модификации, а в горната „висша“ лига са най-изострените бегачки, по-подходящи за писта отколкото за шосета, с по над 300 коня и радикални настройки на управление и окачване.

Още със сядането ми в спортната, но същевременно сравнително комфортна, седалка Recaro, натискането на тежкия съединител, стегнатото превключване на 6-степенната ръчка и изключителната острота на управлението чрез волана, бях наясно, че новото ST почти заличава границите между двете лиги. Това вече е машина, която е способна да задоволи и най-взискателните „карачи“. Дано само не са го направили такъв, защото все още не е ясно дали RS ще продължи да съществува. Но ако все пак има нов RS, какво ли чудо ще бъде при това ниво на SТ?

Ъпсайзинг

Бърз поглед към техническите характеристики е достатъчен да потвърди усещанията ми. На пук на масовата тенденция за намаляване на работния обем на двигателите, наречена даунсайзинг, Focus ST сменя двулитровия мотор с 2.3-литров, което си е чист ъпсайзинг. Точно така – моторът е същият като на настоящия Focus RS и турбинирания Mustang (виж ТУК). Мощността му тук е 280 к.с., което превъзхожда с 30 к.с. предишния Focus ST, а въртящият момент 420 Нм. Най-големият плюс за изключителната динамика и незабавна отзивчивост на този мотор е т.нар. антилаг система, която поддържа високи оборотите в турбото, дори и като отнемете газта и така елиминира турбодупката. Тя, заедно с високия въртящ момент правят работата на двигателя изключително еластична и много отзивчива в променливи условия на шофиране. От Ford обещават и да не е много жаден – 8.2 л в смесен цикъл. Но това е при спокойно каране, а никой не си купува такава кола, за да я кара спокойно. Затова и бордовият компютър отчете към 16 л, но е важно да се отбележи, че автомобилът бе на съвсем малък пробег.

This slideshow requires JavaScript.

В спортен режим пък, 6-степенната ръчна скоростна кутия разполага с асистент, автоматично подаващ междинна газ при преминаване на по-ниска предавка, което синхронизира оборотите на двигател и трансмисия за незабавна отзивчивост. Поръчате ли колата с опционалния Performance пакет (2950 лв.), което горещо ви препоръчвам, получавате функцията за изстрелване от място „лаунч контрол“, благодарение на която вдигате до 100 км/ч за спортните 5.7 сек. (с 8 десети по-бързо от предишния Focus ST).

Други важни подобрения, които получавате с въпросния пакет са регулируемо спортно окачване и режим Track за писта. Окачването е снижено с 10 мм, предното е с 20% по-твърди пружини, а задното с 13% и цялостната твърдост на каросерията да е повишена с 20%. Въпреки това, в нормален режим Focus ST е напълно приложим за ежедневието и няма да ви разбие бъбреците от друсане. Преминете ли в спортен режим всичко се стяга и изостря осезателно, а окачването става доста по-твърдо. В пистов режим пък нещата направо груби, супердиректни и натурални като усещане, а контролът на сцеплението се изключва. Готин е и начинът, по който режимите се сменят – от бутони на волана. Има един бърз бутон само за спортен режим и втори Mode, от който избирате между всичките четири (последният, за който не стана дума е за мокро и сняг, който оптимизира сцеплението). Единственото нещо, което бих изтръгнал на момента е звуковият резонатор, който вкарва звука на двигателя в купето през тонколоните за повече спортна тръпка. Хич не се получава, звучи като бръмбар в тенджера и най-много да ви заболи глава, макар аудио системата да е дело на премиум марката Bang & Olufsen.

Кеф

Една от най-силните страни на модела винаги е било изключително прецизното му управление. Воланите на Ford като цяло са удоволствие за водача, но в спортните модели те са настроени направо съвършено. Тук електронно усиленото серво предлага различна стегнатост в зависимост от избрания режим, но дори и в нормален остротата на управление е забележителна. Имате чувството, че воланът мести и задницата на колата, не само предните колела (твърдата конструкция също си казва думата тук). От крайно ляво до крайно дясно той прави два пълни оборота, а воланите на нормалните коли правят по четири. За да се избегне характерното недозавиване за мощните коли с предно предаване, имате електронен диференциал с ограничено приплъзване и блокаж, който заедно със системата за разпределение на въртящия момент Torque vectoring, непрекъснато насочват тягата към колелото с по-високо сцепление. Така за да „тръгнете направо“ трябва да дадете много груба и неразчетена газ в остър завой.

Изпитах доколкото възможностите ми позволяват на какво е способен Focus ST както на отсечки с много завои, така и на писта. Начинът, по който ускорява, завива и спира (на спирачките също е обърнато специално внимание), е направо изключителен. Спортните емоции зад волана съперничат на далеч, далеч по-скъпи и по-мощни автомобили. Да живеят хотхечовете!

Под капака

Двигател бензинов EcoBoost

Брой цилиндри 4

Задвижване на колелата предно

Работен обем 2261 куб.см.

Мощност в к.с. 280 к.с. (при 5500 об.)

Въртящ момент 420 Нм (при 3000 об.)

Ускорение (0 – 100 км/ч) 5.7 сек.

Максимална скорост 250 км/ч

Консумация на гориво

Смесен цикъл 8.2 л/100км

Емисии на CO2 179 г/км

Маса 1508 кг

Цена от 63 900 лв. с ДДС

Източник: в. „Телеграф“, 11.11.2020 г.

Снимки и видео: Авторът

(Visited 2 454 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *