Ford Explorer Electric: До морето и обратно

„Изследователят“ идва с 5 г. безплатно зареждане у нас

Ford лансира легендата Explorer в Европа през 2021 г. Истинския американски Explorer с габарити на гарсониера, „тежък“ лукс на борда и мощен бензинов V6 под капака, подкрепян от plug-in хибридна технология (благодарение на която успя да припари на строгия като екологични норми Стар континент). Бяхме наистина впечатлени след срещата си него. Днес караме новия Explorer и нещата са коренно различни. От предишния гигант няма и спомен, а задвижването е станало изцяло електрическо. Макар в САЩ вече да е готов фейслифтът за 2025 г. на „истинския“ Explorer, той отново се изтегля от Европа, оставяйки на тукашния фронт новата рожба на сътрудничеството между Ford и VW – Explorer Electric.

 

Червена точка

 

Като техника и задвижване това всъщност е Volkswagen ID.4. Поглеждайки го отвън, обаче няма как да го разберете.

Дизайнът на Explorer е изцяло променен – логичен, динамичен и атрактивен. Личи, че моделът е електрически, но не ви го крещи в лицето с някаква прекалено натрапчива „екологичност“, а се придържа към утвърдената автомобилна естетика. И донякъде към духа на оригинала. Да се дават оценки за дизайн е трудна работа, тъй като възприятията са изцяло субективни, но смело можем да кажем, че Explorer ни допада много повече от ID.4. А и той получи престижната награда за продуктов дизайн Red Dot, за разлика от немския си „родител“.

 

Пространство

 

Отвътре приликите с ID.4 са повече. Най-вече по отношение на изключителния простор в салона на фона на външните габарити (4,47 м дължина, 1,87 м широчина, 1,64 м височина и междуосие 2,77 м).

Знаете, че един от плюсовете на електромобилите е много по-малкият набор от части, заради което има повече пространство на борда. И докато скоростният лост от дясно на волана и екранът пред водача да са идентични с тези на VW, то отвесният „таблет“ на централната конзола си е изцяло „фордски“.

Един от пинизите тук е, че той се движи на височина и може да променя ъгъла си на наклон. Като цяло е по-логичен и удобен за ползване от екраните и менютата на VW, но и тук са запазени неудобните сензорни плъзгачи и бутони от ID.4, включително за регулиране на огледалата и отваряне на задните прозорци. Истинско предизвикателство се оказа да открием къде са USB-C изводите, които са скрити зад плъзгащия се екран, но още по-трудно се оказа да успеем да ги уцелим с кабела в тесния процеп, след като вече ги открихме.

This slideshow requires JavaScript.

Багажникът е с двоен под и обем от 470 л, а при сгъване на облегалките на задните седалки, получавате до 1460 л товарен обем.

 

Гама

 

Също както при ID.4, базовата версия е с 52 кВтч батерия и 170 к.с. само на задно предаване.

По-голямата батерия е 77 кВтч с 286 к.с., която обещава пробег от 602 км. Ние караме топверсията с 4х4, която се задвижва от два електромотра на двете оси, черпи енергия от 79 кВтч батерия и достига мощност от 340 к.с. Динамична конфигурация, която предлага спринт до 100 км/ч за спортните 5.3 сек. и 180 км/ч максимална скорост, а благодарение на мигновения си въртящ момент от 679 Нм, пренася незабавно на асфалта всяка промяна на шофьорското ви настроение. Ford са отделили специално внимание на настройките на окачването, за да отговори на по-динамичните очаквания на техните клиенти. И действително, макар колата да тежи цели 2.1 тона, управлението е сравнително директно и предсказуемо, което в комбинация с високата мощност и незабавна отзивчивост на ускорението, може да направи Explorer забавен зад волана.

 

Състезание

 

Нашата задача обаче е друга. Вносителят на марката, Мото-Пфое, ни отправя предизвикателство, което е напълно в духа на „Изледователя“ – да стигнем до морето без да дозареждаме по пътя.

Началната точка е София, финалната е Солун (около 300 км). Краят на ноември е и температурите в София са ниски, а в Солун – пролетни. Тръгваме от топлия гараж на Мото-Пфое с 95% заряд на батерията и показания за оставащ пробег от впечатляващите 690 км, макар че по каталог от Ford обещават 566 км с едно зареждане за тази версия. „Направо ще отидем и ще се върнем без да зареждаме“, шегуваме се с екипажа на борда (с общо тегло още 300+ кг). Налага се да отскочим до центъра и при външна температура от 5 градуса, бордовият компютър бързо преизчислява оставащия пробег на 310 км. Оптимизмът ни леко се поизпарява.

Колкото повече наближава Солун, толкова повече показанията на термометъра се покачват, а ние поддържаме „геройско“ темпо от 110-120 км/ч по магистралите, за да пестим енергия. Стигаме до хотела ни на солунското крайбрежие, където термометъра сочи 16 градуса, с 14% оставащ заряд в батерията, достатъчни за още 61 км. Най-икономичните колеги от групата успяват да пристигнат (разбира се последни) с цели 36% батерия. Предизвикателството е изпълнено, а изводът е ясен – лятото и българското море няма да е проблем, стига да се въоръжите с търпение и да карате по-бавно по магистралата.

 

Бонус

 

На връщане зимата дойде с пълна сила, а и вече не се състезавахме, което ни подсказа, че е по-разумно да включим колата за малко, докато се изредим през тоалетната и си вземем по кафе от бензиностанцията.

Включваме се на 50 кВт станция на „Елдрайв“ и след 10 мин. сме добавили 10% в батерията, които ни прибират без проблем до София, въпреки зимните температури и навяващия сняг. Реално можехме да стигнем и без въпросните 10%, но „на тръни“. А пък и новите собственици на Ford Explorer у нас нямат никаква причина да пестят. Мото-Пфое дават бонус – ваучер за зареждане за 5 години при покупка на електромобила (изчислен при 20 кВтч среден разход на 100 км и пробег до 13 000 км годишно). А 5 години да караш безплатно си е изкушаваща оферта, до голяма степен компенсираща по-високата цена на електромобила.

 

Под капака

Двигател – два електрически

Задвижване на колелата – 4х4

Мощност в к.с. –340 к.с.

Въртящ момент – 679 Нм

Ускорение (0 – 100 км/ч) – 5.3 сек.

Максимална скорост – 180 км/ч

Пробег – до 566 км (WLTP)

Разход (смесен цикъл) – 15.7-16.6 кВтч на 100 км

Капацитет на батерията – 79 кВтч

Емисии на CO2 – 0 г/км

Маса – 2104 кг

Цена – от 85 900 лв. с ДДС

Цена на тестовата версия – от 107 500 лв. с ДДС

 

Снимки: Авторът

(Visited 2 259 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *