DS 7: Умело дозирана екстравагантност
Стилен дизайн, странен интериор и комфортно поведение
Умело дозирана екстравагантност – така с три думи може да се опише обновеният DS 7. Автомобил, имащ за цел да ви открои от тълпата и да ви накара да се чувствате малко по-специални.
DS 7 всъщност е първият модел, чийто дизайн през 2017 г. беше самостоятелно разработен от отделения бранд DS. Сега екстериорът е изцяло реновиран. И за разлика от други модели на побратимите Peugeot и Citroen, тук екстравагантността е умело дозирана и съчетана с чистота на линиите, която не нарушава усещането за елегантност. Решетката е голяма, но не прекалено, оформлението й е „диамантено“, но не кичозно, дневните светлини се спускат към бронята, подобно на новите модели на Peugeot, но не го правят толкова агресивно и натрапчиво, стоповете са с кристален ефект, но не ви „вадят очите“. LED фаровете пък освен, че гледат умерено злобно, са с матрична функция и обхват от 380 метра. Кола с луксозно излъчване, в която няма да имате нищо против да ви видят.
Объркващ
Интериорът е още по-екстравагантен. До толкова, че чак объркващ.
Отне ми няколко минути да открия бутона за стартиране на двигателя. От какъв зор са го сложили в средата на централната конзола точно под отварящия се със запалването аналогов часовник, не е особено ясно. Самият часовник е луксозен детайл, който сме виждали в много по-скъпи марки, но тук изработката му е такава, че изглежда по всякакъв друг начин, но не и луксозно.
Иначе формите отвътре са заимствани от бижутерийната индустрия. Дори тапицерията на седалките наподобява верижка на часовник. От DS твърдят, че тя е от естествена кожа напа, но честно казано имам известни съмнения, че в тестовия автомобил кожата беше истинска. Просто не изглеждаше такава. Може би слагат естествена само в най-върховите нива на оборудване.
Но пък масажът с 8 режима на предните две кресла си беше луксозно преживяване. И като цяло обстановката отвътре е комфортна и приятна.
Гама
По отношение на задвижването може да избирате между дизел и плъг-ин хибридни версии. Дори ще се предлага и DS 7 Performance версия със спортно окачване и 360 к.с., която ще ускорява до 100 км/ч за 5.6 сек. Задвижването е като на върховото Peugeot 508 PSE и включва 1.6-литров бензинов мотор, достигащ впечатляващата мощност от 200 к.с. и 300 Нм максимален въртящ момент, и два електромотора на предния и задния мост, добавящи още 223 к.с. и 486 Нм, които осигуряват 4х4 задвижване.
Тестовата кола обаче се задвижваше от базовия 1.5-литров дизелов мотор със 130 к.с. Двигателят като цяло е добър и предлага приятно съотношение между динамика и икономичност, но със сигурност не подхожда на кола с премиум амбиции. Макар с високия въртящ момент от 300 Нм и комбиниран с добрия 8-степенен автоматик на японската компания Aisin, той не може да достави премиум динамика зад волана. Ускорението до 100 км/ч за 10.9 сек. го доказва. Но за сметка на това е много икономичен. Взехме тестовата кола с показание на бордовия компютър от 6.4 л. Французите пък обещават смесена консумация от 5.9 л на 100 км, тоест обещаваните цифри са напълно постижими, ако не карате само на магистрала и в града. Ние обаче отидохме до морето и обратно, основно с магистрално темпо и показанието се повиши до 7.4 л, което пак е чудесно.
Комфорт
Към пътното поведение обаче могат да се отправят само суперлативи. Вози меко, но не клати и не друса. Неравностите са отработват повече от добре.
Имате усещането за един качествено сглобен и изпълнен автомобил. Той е оборудван със система за контрол на работата на амортисьорите на основата на данни от видеокамера. Тя регулира индивидуално и независимо работата на адаптивните амортисьори на всяко от колелата, отчитайки и изглаждайки несъвършенствата на пътната настилка.
В заключение – DS 7 определено е различно и приятно предложение. Доколко премиум амбициите му се покриват в сравнение с предложенията на традиционните премиум марки е малко дискусионно, особено в чисто автомобилно отношение, но почитателите на комфорта и авангардния дизайн ще го оценят. Те вероятно биха преглътнали и стартовата му цена от 83 хил. лв. за базовата версия с дизелов двигател, достигаща до над 102 хил. лв., ако добавите повечко екстри. Хибридните предложения започват от 110 хил. лв. и достигат до 160 хил. за Performance версията.
Под капака
Двигател – дизелов
Брой цилиндри – 4
Задвижване на колелата – предно
Работен обем – 1499 куб. см.
Мощност в к.с. – 130 к.с. (при 3750 об.)
Въртящ момент – 300 Нм (при 1750 об.)
Ускорение (0 – 100 км/ч) – 10.9 сек.
Максимална скорост – 195 км/ч
Консумация на гориво
Смесен цикъл – 5.9 л/100км
Емисии на CO2 – 134 г/км
Маса – 1428 кг
Резервоар – 55 л
Цена – от 83 хил. лв. с ДДС
Снимки: Авторът