Dacia Spring Extreme вдига мощността с „цели“ 45%

Градският електрически мъник е по-пъргав и приятен с 65 к.с.

Най-продаваният електромобил у нас и трети в Европа – Dacia Spring увеличи мощността си с почти 45% и вече се предлага и във версия с „цели“ 65 к.с. И за да е сигурно, че ще се отличавате, новият двигател ще се предлага само в авантюристичната версия на марката Extreme.

Не очаквайте по-висок просвет или някакви „мъжкарски“ протектори. При Spring пакетът Extreme се изразява в интересен „военно“ зелен цвят и бронзови детайли като капаци на огледалата, линийки около светлините и др.

 

Електромотор

 

От Dacia твърдят, че електрическият двигател е изцяло нов. Основна му характеристика са по-високите обороти – 14 700 об/мин в сравнение с 8500 об/мин за ELECTRIC 45. Новите технически спецификации на редуктора (с предавателно число, което е нараснало от 7,162 на 12,057) увеличават въртящия момент, предаван към задвижващите колела. Така се осигурява по-доброто ускорение и рекуперация в по-широк диапазон. Интересното е, че тук въртящият момент всъщност е намален от 125 до 113 Нм, в сравнение с версията с 45 к.с., но ви е наличен в почти двойно по-широк диапазон от обороти – между 500 и малко над 4000.

 

Осезателно по-пъргав

 

Така по градски пътища „мощният“ Spring ускорява от 0 до 50 км/ч за 3,9 секунди, което е с 1,9 секунди по-бързо от Spring с 45 к.с. До 100 км/ч „вдигате“ за 13.7 сек., а не като досега за цяла вечност – 19.1 сек. Доускорението от 80 до 120 км/ч пък е намалено почти наполовина (13,5 сек. в сравнение с 26 сек.), което прави колата доста по-приятна по междуградски пътища и изпреварванията не са вече сложно изчислително упражнение.

 

Пробег

 

Батерията обаче е същата със скромния капацитет от 27.4 кВтч. И логично когато вдигнеш мощността на двигателя, а той черпи енергия от един и същи източник, това да е за сметка на пробега. Той обаче е пострадал в много по-малка степен, отколкото са ползите за динамиката – само с около 5%. Тук може би трябва да благодарим на подобрената рекуперация. Spring Extreme ELECTRIC 65 може да се похвали с пробег от 220 км в комбиниран цикъл по WLTP и 305 км в градски цикъл по WLTP. По време на теста във Виена и околностите се убедихме, че тези цифри са напълно реални.

 

Ефективност

 

Причината за този пробег от толкова малка батерия е, че колата тежи едва 975 кг и изразходва едва 14.5 кВтч на 100 км според данни на производителя. Каква е реалната цифра не можем да кажем поради липсата на бордови компютър.

Според изчисленията на компанията, направени сред клиентите на Spring, те изминават средно по 31 км на ден, със средна скорост от 26 км/ч. Така напълно заредена батерия би им стигнала за цяла седмица. Те обаче предпочитат да я зареждат по-често и 75% от тях го правят основно вкъщи. Което у нас означава, че използват евтиния битов ток. Също както и досега, на бърза зарядна станция Spring може да поеме до 34 кВт, които да ви осигурят до 80% заряд за около час.

 

Extreme аксесоари

 

За модела Jogger обаче с пакета Extreme получавате и малко технология, не само декоарация – функция за контрол на сцеплението, наречена Extended Grip. Чрез регулиране на електронния контрол на стабилността тя ви осигурява малко по-добро сцепление по неравни повърхности.

Особено интересен обаче е Пакетът за сън за Jogger. Той дава възможност да превърнете пътническото отделение в спалня само за няколко минути. Наличен е както за 5, така и за 7-местната версия, но двете подвижни седалки на третия ред трябва да се извадят, преди да може да се монтира. Пакетът е изработен от дърво и се състои от три основни компонента: двойно легло с матрак 190х130 см, което може да се постави без чужда помощ за по-малко от две минути, рафт и отделение за багаж с вместимост 220 л. С него получавате затъмняващи щори за всички прозорци, за да не ви прониква светлина докато спите, а и да се лишите от любопитни погледи.

This slideshow requires JavaScript.

Може да поръчате и интелигентна палатка, която се свързва към Jogger, когато багажникът е отворен, и осигурява допълнително пространство за спане. Цената на сгъваемото легло обаче е цели 1590 евро, а на палатката още 400 евро. При това, ако ги поръчате заедно с Jogger. Ако ги добавите в последствие се очаква да са още по-скъпи.

 

Под капака

Двигател – електрически

Задвижване на колелата – предно

Мощност в к.с.-  65 к.с.

Въртящ момент – 113 Нм (от 500 до 4060 об./мин.)

Ускорение (0 – 100 км/ч) – 13.7 сек.

Максимална скорост – 125 км/ч

Пробег (WLTP)

Градски – 305 км

Смесен – 220 км

Консумация на ток – 14.5 кВтч/км

Капацитет на батерията – 27.4 кВтч

Емисии на CO2 – 0 г/км

Маса – 975 кг

Цена – от 46 000 лв. с ДДС

 

Снимки: Авторът

(Visited 2 326 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *