Dacia Jogger LPG: Най-разумният
С Jogger от Dacia създадоха нов клас, който към момента реално няма конкуренция. Нещо средно между комби, миниван и SUV с опция за 7 места, като последните две са напълно пригодни за използване от възрастни. Но липсата на конкуренция се отнася най-вече за цената му – кола с подобни размери и практичност за около 30 000 лв., за съжаление вече е невъзможно да се намери. И тъй като е ясно, че моделът ще намери своята аудитория сред хората, търсещи най-разумното съотношение между цена и предлагане, то версията LPG с фабрична уредба на пропан-бутан, се очаква да се радва на най-голям интерес. Още повече, че е и по-евтината в гамата.
Jogger не предлага особено разнообразие в задвижването – двигателят е само един еднолитров бензин с турбо и 3 цилиндъра. Без газ той е с мощност от 110 к.с., а в нашия случай – със 100 к.с. Въртящият момент е 170 Нм, което подсказва, че Jogger няма как да бъде особено бърз (ускорение от 0 до 100 км/ч за 12.3 сек.), но и в никакъв случай не е „спънат“ като газовите атмосферки от едно време. Скоростната кутия е 6-степенна „ръчка“, а енергия черпите от 40-литрова газова бутилка и 50-литров бензинов резервоар.
Когато карате на газ, на ниски обороти имате усещане за добра еластичност. Дори да сте на висока предавка с по-ниска скорост, педалът на газта остава отзивчив заради турбото. Но вдигнете ли малко оборотите, сякаш се задейства някакъв ограничител и колата започва да изпитва затруднения в набирането. На бензин това усещане го нямаше и се придвижвате по-пъргаво.
Разход
Тестът протече по най-неикономичния възможен начин – основно в града и по магистрала до морето с максимално позволената от закона скорост от 140 км/ч, зададени на темпомат (да, Dacia вече предлага подобни екстри). Но въпреки това разходът на газ от 12 л на 100 км според бордовия компютър си е висок. Старата истина – голяма кола с малък двигател няма как да бъде икономична. На бензин консумацията беше 9 л, което също не е никак малко в днешно време, при това колата не е била товарена с много пасажери или багаж. Цифрите от теста доста се разминават с обещаваните от румънците 7.7 л на газ и 6 л на бензин. Но може би при едно нормално извънградско шофиране, не по магистрала, показанията на борд компютъра биха били различни.
Прогрес
Иначе всичко в Jogger оставя усещане за крачка напред от това, което бяхме свикнали да получаваме от марката. Вози се на платформата CMF-B, заедно с Logan и Sandero, но не е позиционирана като тях в B сегмента, а в C. Дължината е малко над 4.5 м, което го прави най-голямата Dacia, предлагана някога. Междуосието пък е направо огромно със своите почти 2.9 м. Заради него колата стои стабилно на пътя и изобщо не вози зле. Дори отработва неравностите грамотно. Разбира се, заради пътния просвет от 200 мм се заклаща в завоите, но не ви кара да се чувствате несигурни. За това може би трябва да благодарим и на изключително ниското тегло на фона на габаритите от едва 1223 кг. Единственото, с което трябва да се примирите е повечкото шум в салона на висока скорост – нали не очаквате скъпа шумоизолация от бюджетен бранд?
Практичност
Отвън Jogger определено изглежда добре. Отвътре също, а в салона има огромно пространство. Базовите версии имат капак, на който да поставите смартфона си и да го ползвате за навигация и други базови функции. Dacia нарича това Media Control, а по-скъпите версии имат 8-инчов сензорен дисплей, предлагащ свързаност чрез Android Auto и Apple CarPlay. Системите за сигурност са на най-модерно ниво, включително разполагате и с асистент за подпомагане при тръгване от наклон. Във високите нива на оборудване предните седалки вече предлагат и подгряване.
Багажникът е огромен със своите 708 л в петместната версия, а ако свалите седалките получавате товарен обем от цели 1819 л.
Догодина към гамата ще се присъедини и хибрид с технология E-Tech на Renault, който ще бъде с автоматична скоростна кутия.
Под капака
Двигател – бензин/пропан-бутан
Брой цилиндри – 3
Задвижване на колелата – предно
Работен обем – 999 куб.см.
Мощност в к.с. – 100 к.с. (при 5000 об.)
Въртящ момент – 170 Нм (при 2000 об.)
Ускорение (0 – 100 км/ч) – 12.3 сек. (на газ)
Максимална скорост – 175 км/ч (на газ)
Консумация на гориво (WLTP)
7.7/6.0 л/100км (газ/бензин)
Емисии на CO2 – 119/135 г/км (газ/бензин)
Резервоари – 40 л/50 л (газ/бензин)
Цена – от 31 090 лв. с ДДС
Снимки: Авторът