Dacia Jogger Hybrid: Най-изгодната електрификация! Но нужна ли е?
Незабавният въртящ момент ви прави пъргави в града и осигурява комфорт зад волана
Dacia Jogger е най-голямата Dacia, произвеждана някога, според мнозина и най-добрата, а сега става първата в историята на румънския производител с хибридно задвижване. Dacia лансира своя семеен автомобил, предлагащ се и със 7 места преди около година (виж ТУК). За този кратък период Jogger се превърна във втория най-популярен автомобил сред частните клиенти в C-сегмента, ако не броим SUV моделите. Да видим какво крие под предния си капак избраният за автомобил на годината в България за 2023 г. бюджетник.
Lego
Всъщност преди това малко история.
Иновативна хибридна система е позната от компанията-майка Renault. Любопитен факт е, че тя е разработена от своя създател Никола Фремо на конструктор Lego. Идеята е да е компактна, лека, достъпна и най-вече ефективна. Според Фремо електромоторът трябва да се разглежда като основният двигател, който ще стартира автомобила. С цел да поддържа нещата семпли той си представя радикално решение: да лиши автомобила от съединител и дори синхронизатори на скоростната кутия. Има технология, която прави това възможно – многорежимната скоростна кутия, която се използва в моторните спортове.
Организъм
И така стигаме до настоящия хибриден организъм в Jogger. Той е съставен от четирицилиндров 1,6-литров бензинов атмосферен двигател, осигуряващ 90 к.с. и 148 Нм., електромотор с 50 к.с. и 205 Нм и стартер-генератор с високо напрежение. Общите силови ресурси на трите източника с максимум от 140 к.с. и 205 Нм се управляват от автоматична електрическа скоростна кутия с четири предавки, свързани с двигателя с вътрешно горене, две предавки, свързани с електрическия мотор и режим В, засилващ рекуперацията. Липсата на съединител се компенсира от стартер-генератора, който се грижи за плавното превключване на предавките. Споменатата скромна 230-волтова батерия с 1.2 кВтч капацитет е разположена на мястото на резервната гума в багажника и се зарежда при движение по инерция и спиране или от бензиновия мотор. Тоест това е т.нар. самозареждащ се хибрид.
Динамика
В динамично отношение това е най-добрият Jogger. Спринтът до 100 км/ч отнема 9.8 сек., а доускорението от 80 до 120 км/ч – 8.7 сек. Тоест, електромоторът осигурява еластичност на движението. Особено на по-ниски градски и извънградски скорости се наслаждавате на моменталния максимум на въртящия момент от 205 Нм, а често се придвижвате и само от електромотора, докато ДВГ стои изключен. От Dacia казват, че с Jogger Hybrid в града може да постигнете 80% изцяло електрическо задвижване и с до 40% икономия на гориво в сравнение с двигател с вътрешно горене. Румънците обещават комбиниран разход от 4.8 л, които по пътищата в Португалия се убедихме, че са напълно постижими.
При динамично шофиране обаче нещата не стоят така. Тогава много осезателно усещате как атмосферката се напряга. Може би защото скромната й мощност е насочена в две посоки – едновременно да задвижва колелата и да зарежда батерията. Същото е и на магистралата, заради което и разходът тръгва на горе с 2-3 литра.
Предсказуема
Jogger Hybrid е и може би най-приятната Dacia зад волана.
Не само заради иновативното си задвижване, но и заради добре настроеното пътно поведение. Тук воланът ви слуша, а не прави каквото си иска, колата стои стабилно и предвидимо в завоите, тъй като е лека (1357 кг) и има сериозно междуосие от почти 2.9 м. Пак заради него вози направо комфортно. Меките седалки също засилват това усещане.
Отвътре новост е специалният 7-инчов инструментален панел – познат от Renault, но непознат досега за Dacia. Той предлага избор от 7 различни изгледа и съществена информация като ниво на заряд на батерията, оставащ пробег и енергиен поток.
Освен първият хибрид в историята на Dacia обаче Jogger е и първият модел на марката с цена над 50 000 лв. Точната стартова цена е 50 490 лв. с ДДС. Това прави Jogger най-достъпният хибриден 7-местен автомобил на българския пазар. Но дали клиентите на Dacia се интересуват от електрификацията и са готови да плащат значително по-скъпо за нея? След колко километра пробег по-скромният разход на гориво ще компенсира 20-те хил. лв. по-ниска цена за версията с газова уредба, например? Въпроси, на които пазарът ще отговори.
Под капака
Двигател – бензинов + 2 електрически
Брой цилиндри – 4
Задвижване на колелата – предно
Работен обем – 1598 куб.см.
Мощност в к.с. (обща) – 140 к.с.
Въртящ момент – 205 Нм
Ускорение (0 – 100 км/ч) – 9.8 сек.
Максимална скорост -167 км/ч
Консумация на гориво
Смесен цикъл – 4.8 л/100км
Емисии на CO2 – 108 г/км
Маса – 1357 кг
Резервоар – 50 л
Цена – от 50 490 лв. с ДДС
Снимки: Авторът