Dacia Duster 2023: Лайфстайл амбиции

Идва ли нещо ново с новата емблема? А нужно ли е наистина?

Добре де, обещаваме, че това ще е последното ревю на Duster от настоящото му второ поколение, което всъщност си е по-мащабен фейслифт на първото. Сбогувахме се с модела още през миналата година, когато румънците пуснаха „напудрената“ с оранжеви елементи версия Extreme, но уви те отново решиха да „обновят“ модела, лепвайки му новата си емблема.

Т. нар. Dacia Link всъщност е цяла нова продуктова идентичност на марката и това заиграване с буквите D и C, в стил свързан синджир, се е получило готино. Но как стои новата емблема на Duster? Всъщност едва ли на някой от клиентите на марката му пука. Те купуват „джипката“ на Dacia защото е евтина, но пък съвсем не е лоша и лишена от качества. А и след около година чакане на новата кола (каквато е реалността на автомобилния пазар в момента) и без предна решетка да дойде, те пак ще са доволни.

 

С бели конци

 

Лична оценка – логото ни допада, но защо трябваше да е бяло? Още повече и с тези бели черти, които заменят хрома по предната решетка.

Бялото изпъква твърде много и ни изглежда по-евтино от предшестващия го хром, макар да е с лакова повърхност. А и не хармонизира така добре с фаровете и джантите (особено готини на тестовата кола). Може би белите чертички се явяват нещо като продължение на готиния светлинен подпис, с който моделът се сдоби след фейслифта на фейслифта, но все пак оставят едно усещане за съшиване с бели конци. Ще откриете новото лого и на джантите, на задния капак надписът Dacia е изписан в новия стил, както и на волана. И това са новостите при може би вече наистина последната серия на най-успешния модел на Dacia за последното десетилетие.

Но погледнат в цялост Duster си изглежда много добре. Получил е и модерните напоследък „убити“ цветове като т. нар. Monolith Grey на тестовата кола, който леко зеленее.

 

Осмоъгълници

 

В тон с новото лого, отвътре ви посреща леко модифициран интериор.

Вентилационните отвори вече не са кръгли, а издължени осмоъгъници, които създават аналогията за въпросния свързан синджир. Интериорът отдавна вече не е спартански. Седалките са облицовани в приятна текстилна тапицерия, меки и удобни са и дори предлагат функция за подгряване. Дисплеят на централната конзола пък може да клонира екрана на мобилния ви телефон и показва изглед от 360-градусова системата от четири камери. Пътниците отзад разполагат с два USB порта за мобилните си устройства.

Разбира се, получавате всичко това във високите нива на оборудване. Oтключването и запалването на двигателя става с карта „Свободни ръце“. Хубавото е, че колата се отключва автоматично щом се доближи човекът с картата до нея и респективно се заключва сама, когато се отдалечи. Това е полезна екстра, ако носите нещо обемисто и ръцете ви са заети.

 

Дизел с 4х4

 

Ако се чудите дали да си поръчате от последните дъстъри от второ поколение или да изчакате първите от третото, ще ви споделим някои размишления.

В края на жизнения цикъл на всеки един модел, той е изчистен от „детски болести“, твърдят автомобилните разбирачи. Защо на тестовия Duster не му работеше добре лостчето за отваряне на капачката на резервоара, вероятно е конкретен проблем на конкретната кола и няма нищо общо с изчистените слабости на модела от пускането му през 2017 г. насам. Освен това, макар през последните години цените на колите да хвръкнаха в небесата, нали не очаквате новият модел да е по-евтин? И трето, но не на последно място – ДИЗЕЛ! Да, Duster все още се предлага в „магическата“ комбинация от дизелов двигател с 4х4 задвижване. Хвърляйки един поглед към новите Sandero и Jogger на Dacia, сме готови да се обзаложим, че при Duster 3 дизеловите двигатели ще отпаднат от гамата. Дано не отпадне и 4х4 задвижването. А, да и четвърто – емблемата ще е същата 😉

 

Кален в битки

 

Въпросният дизел е каленият в десетилетни битки 1.5 dCi на Renault със 115 к.с. и 260 Нм. 4х4 системата пък е познатата от предишните поколения на Nissan Qashqai с три режима и заключване на диференциала – Auto (основно се използва предният мост, а до 50% от тягата се предава на задния, когато предните колела забуксуват), Lock (при който 50% отиват за предната и 50% за задната ос, но може да се използва само при скорост по-ниска от 60 км/ч) и 4х2 (задвижва само предните колела).

Румъно-французите така и не успяха да комбинират това задвижване с автоматик, затова единствената ви опция тук е 6-степенна ръчна скоростна кутия. За по-добро представяне извън пътя първата предавка е по-къса, за да осигурява повече мощност, но на пътя това малко дразни, спъвайки ускорението и усещането за еластичност на мотора. Никакъв проблем не е да тръгвате направо от втора, че даже и от трета предавка. Пътният просвет е цели 214 мм, така че с този Duster може да засрамите доста „джипове“ извън пътя.

Динамиката в никакъв случай не е лоша за подобен автомобил – 10.2 сек. спринт до 100 км/ч и 175 км/ч максимална скорост. А разходът на гориво при предимно високи скорости на магистралата варираше около 7 л на 100 км. Комфортът на возене е абсолютно приемлив, а накланянето в завоите не е драстично макар колата да е висока. Каква е причината ли – ами този Duster тежи едва 1400 кг. Помните ли колко приятни за каране бяха колите когато бяха леки?

 

Достоен финал

 

За финал (този път наистина за финал за Duster 2) – модел, заслужаващ уважение.

Той не просто надгради успеха на първото поколение. С модерен и атрактивен дизайн, комфортен и функционален интериор и надеждно задвижване, Duster изстреля себе си и марката Dacia на съвсем друго ниво. Превърна най-евтините коли на европейския пазар в минималистично-симпатични. С новата продуктова идентичност, част от която е и въпросната емблема, компанията цели да установи още по-тясна връзка със своите клиенти и дори да създаде един своеобразен лайфстайл облик, ориентиран към хора, които не робуват на суетата, а залагат на истинските ценности в живота. Всичко това задължава много Duster 3 още преди да се е родил. Чакаме го с интерес.

 

Под капака

Двигател – дизелов

Брой цилиндри – 4

Задвижване на колелата – 4х4

Работен обем – 1461 куб.см.

Мощност в к.с. – 115 к.с. (при 3750 об.)

Въртящ момент – 260 Нм (при 1750 об.)

Ускорение (0 – 100 км/ч) – 10.2 сек.

Максимална скорост – 175 км/ч

Консумация на гориво (WLTP)

Смесен цикъл – 5.3 л/100км

Емисии на CO2 – 138-140 г/км

Резервоар – 50 л

Маса – 1439 кг

Цена – от 35 720 лв. с ДДС

Цена на тестовата версия – от 45 990 лв. с ДДС

 

Снимки: Авторът

(Visited 2 333 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *