Citroen C5X: Неопределимият

Крос-комби-купе, повдигнат хечбек в D сегмента или каквото си решите

Гатанка за автомобилни познавачи – как бихте определили автомобила, който виждате? Главният дизайнер на Citroen Пиер Леклерк нарича новия С5Х съчетание на елегантността на седана, динамичността на комбито и здравината на SUV. Ние бихме поспорили малко с него, защото повече ни прилича на повдигнат хечбек с купе заемки, но това реално е без особено значение.

Безспорните факти са, че с дължината си от малко над 4.8 м С5Х е позициониран в елитния клуб на D сегмента, с междуосието си от почти 2.8 м, осигурява много щедро пространство за пътниците в салона и с повдигнатото си окачване, гарнирано с протектори по калниците и праговете има малко по-авантюристичен вид. Именно и само заради него е и Х-ът в името. 4х4 няма да се предлага.

Щур

Дизайнът е провокативен и не е за всеки вкус. Колата или ви харесва или не. Ако кажете обаче, че не ви прави впечатление, няма да ви повярваме. Като изключим малко по-разкривената предница, в профил и отзад линиите започват да следват някаква посока, което прави силуета елегантен.

Както споменахме окачването е повдигнато. Французите пазят в тайна точно колко е пътният просвет, но казват, че ако изберете по-високите нива на оборудване с 19-инчови джанти, той е с 25 мм по-висок. Странно решение е на тези големи колела да се сложат сравнително тънки гуми с широчина от 205 мм. С тях автомобилът изглежда като на кокили. В по-базовите версии джантите са 17-инчови, а широчината на гумите 215 мм. Това щяхме да го определим като парадоксално, ако не говорихме за французи.

Citroen традиционно се славят с малко по-шантави интериори. Тук обаче само линиите са една идея по-екстравагантни, иначе всичко си е на мястото. Дори блокът за командване на климатика е изнесен под сензорния екран на централната конзола, което е много по-удобното решение. Самият екран е 12-инчов във високите нива на оборудване като изглежда скъп и качествен (в по-ниските нива е 10-инчов). За разлика от този зад волана, който е малък и вече има ретро излъчване в не особено добрия смисъл на думата.

Меко

Най-големият плюс на салона обаче се намира точно под задните ви части. Седалките са изградени според философията на Citroen, наречена Advanced Comfort. Те имат специална подложка, подобна на тази, използвани при матраците, а върху нея слой с висока плътност и удебелена структурирана пяна. Правилно се досещате, наглася се според вашите форми и овали. Резултатът напомня повече на висококачествена мека мебел, отколкото на автомобилна седалка. Което няма да ви зарадва особено, ако се опитвате да карате спортно в завоите, защото акцентът е върху релаксиращото усещане, а не върху страничната опора. Но такъв е и цялостният характер на автомобила, което е по-логичното решение за лимузина в D сегмента, макар и с причудлива форма. И е нещо съвсем присъщо за марка като Citroen, преобърнала представите за комфорт през миналия век с легендарното си хидравлично окачване.

Хидравлика

Като стана дума за него, от Citroen го връщат в някаква макар и непълна степен в C5X. Окачването е наречено Progressive Hydraulic Cuchions. То заменя конвенционалните амортисьори и пружини с по два хидравлични стопера от всяка страна. За разлика от другите модели на марката, които ползват същите хидравлични амортисьори, тук те са и адаптивни, като предлагат три режима на работа.

Резултатът от тази иновация на марката е приличен комфорт, но не очаквайте нещо революционно. Колата вози плавно и меко, но заклащането в завоите е една идея повече от нашия вкус и отработването на неравностите си достига до вас дори и през тези чудесни седалки. Но пък какви неравности си имаме у нас само… За сметка на това воланът е с чудесни настройки и осигурява чувство за контрол и прецизност на управлението.

Ток

Тестът ни започна с най-наточената версия – плъг-ин хибрид, който комбинира познатия от BMW и MINI 1.6-литров, 4-цилиндров турбобензинов двигател със 180 к.с. и 250 Нм с електромотор със 110 к.с. и 320 Нм. Скоростната кутия е 8-степенен автоматик. Общата изходна мощност на системата е 225 к.с. и 360 Нм, които ускоряват големия автомобил до 100 км/ч за 7.9 сек.

Но по-интересното е, че този „организъм“ осигурява чист електрически пробег от 50 км, благодарение на 12.4-киловатчасовата батерия, монтирана под багажника. За масовия европеец това е достатъчно за делнично придвижване само на електричество (със скорост до 135 км/ч), което пък дава основание на Citroen да твърдят, че в комбиниран цикъл колата ще гори само 1.3 л бензин на 100 км. Иначе на извънградско, в каквито условия протече тестът, разходът на бордовия компютър беше около 6 л при нормално шофиране.

След това скочихме и на версията със същия бензинов мотор със 180 к.с., но без електрическите помощници. Тя е с близо 100 по-лека, което беше плюс в прохода Троян-Кърнаре, където се позабавлявахме, доколкото колата позволява. Освен това има по-голям багажник (545 л спрямо 485 л за хибрида) и е по-евтина.

Под капака

Двигател – бензинов + електрически

Брой цилиндри – 4

Задвижване на колелата – предно

Работен обем – 1598 куб.см.

Мощност в к.с. (обща) – 225 к.с.

Въртящ момент – 360 Нм

Ускорение (0 – 100 км/ч) – 7.9 сек.

Максимална скорост – 233 км/ч

Консумация на гориво (WLTP)

Смесен цикъл –1.3 л/100км

Електрически пробег – 60 км

Емисии на CO2 – 29 г/км

Резервоар – 40 л

Маса – 1722 кг

Цена – от 59 515 лв. с ДДС

Цена на тестовата версия – от 86 456 лв. с ДДС

Снимки: Авторът

(Visited 2 052 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *