Citroen C4 X: Елегантен и в практичността
24 см по-дългата версия добавя много литри в багажника и радва окото с купе силует
Може ли практичните автомобили да бъдат елегантни? Citroen показва, че могат със специалната си версия на С4, наречена С4 Х.
Тя е с точно 24 сантиметра по-дълга от стандартния C4. Всъщност „стандартен“ за модел на Citroen звучи малко глупаво. Колкото е трудно С4 да бъде определен дали е хечбек или SUV, още по-трудно е да бъде класифицирана и неговата Х версия. В нея откриваме чертите на комби, хечбек, кросоувър и купе, благодарение на което получавате един елегантен силует.
Отпред колата е същата като „стандартния“ С4.
Има странно разкривени двойни фарове, които обаче не са лишени от идея, тъй като светлинният подпис е във формата на шеврон (каквото е и логото на марката). Разликите идват от по-издължения и елегантен профил, напомнящ на купе, но пък задницата е станала доста по-обикновена от тази на С4 и дори леко напомня на бюджетника C Elysee. С увеличената дължина обаче е нараснал обемът на багажника от 380 на цели 510 литра.
Модерно и функционално
Отвътре ви посреща новият инфорaзвлекателен интерфейс My Citroen Drive Plus, който видяхме за първи път в C5 X.
Екранът му е с доста приличен диагонал и резолюция, а с изнесените бързи бутони е и сравнително удобен за ползване. Тук екстравагантността на французите е подчинена на функцията, което е в интерес на шофьора. Доста умно е измислено и панелчето за телефона ви – поставка за безжично зареждане, нормално USB отдясно и USB-C отляво. Така независимо с какво устройство разполагате ще сте сигурни, че ще можете и да го заредите, и да го клонирате на основния екран. За свързване с Apple CarPlay и Android Auto не ви е необходим кабел. Нито допълнително заплащане като при Mercedes-Benz, например. Жабката пред пътника отпред е разделена на две, горната част се отваря бавно като в премиум автомобил, долната поема по-обемисти предмети. Чекмеджето отгоре е предвидено за таблет, за който се предлага и специален калъф, който може да бъде закачен като екран пред пасажера на специална стойка.
Комфорт
На вратите има текстил, който внася доза стил, а типично за Citroen седалките са красиво оформени. От марката винаги са обръщали особено внимание на комфорта на креслата си и тези не правят изключение. Те са по-широки от обикновено с вътрешност тип мемори пяна и са изключително удобни. Не държат стабилно в завоя, но ви отпускат меко като канапето вкъщи. Предните две предлагат подгряване и функция за масаж, който макар да не е особено впечатляващ, си е приятна екстра на дълъг път. Откакто Stelantis придоби Opel, започнаха да ползват тяхното ноухау за седалките и в другите им брандове, затова и тук имате сертификат от немската асоциация за здрави гърбове AGR.
Просторът на задните места пък е повече отколкото очаквате в този сегмент.
Малък, но пъргав
В гамата от двигатели има бензинови и дори дизелови мотори, което е все по-голяма рядкост за индустрията и разбира се задължителната вече електрическа версия.
Тестовата кола бе с бензинов 1.2-литорв, 3-цилиндров двигател със 130 к.с. и 230 Нм максимален въртящ момент. Макар със скромен обем, той е съчетан с 8-степенен автоматик на японската компания Aisin. Задвижваща конфигурация, която е повече от адекватна за подобна кола, предлагаща добро съотношение между динамика и икономичност. Благодарение на приличния въртящ момент от ниски обороти и адекватната работа на автоматика, имате приятна отзивчивост в педала на газта при променливо шофиране и нужда от доускорение. Заради това и бордовият компютър отчете консумация от 7 л на 100 км, без изобщо да се стараем да караме икономично. Базовата версия на С4 Х е със същия мотор, но със 100 к.с.
Полухидравлика
Автомобилът бе снабден и с новото окачване на Citroen, наречено Advanced Comfort.
При него наблюдаваме частично завръщане към легендарната хидравлика на марката. Казвам частично, защото колата няма класическо хидравлично окачване, а само хидравлични амортисьори от средните нива на оборудване нагоре. Докато „нормалното“ окачване се състои от амортисьор, ресор и механичен ограничител, то окачването на С4 Х добавя два хидравлични ограничителя от всяка страна. Технологията е заимствана от състезателните писти, но тук целта е да подобри комфорта на возене като филтрира неравностите по пътя. Но в реалността нещата не са се получили толкова добре, поне при този по-дълъг модел. Имате заклащане в завоите, гарнирано с твърдо друсане и тропане по неравности, а по чакъл усещате силни вибрации в окачването, все едно нещо не е добре закрепено отдолу.
Под капака
Двигател – бензинов
Брой цилиндри – 3
Задвижване на колелата – предно
Работен обем – 1199 куб.см.
Мощност в к.с. – 130 к.с. (при 5500 об.)
Въртящ момент – 230 Нм (при 1750 об.)
Ускорение (0 – 100 км/ч) – 9.4сек.
Максимална скорост – 200 км/ч
Консумация на гориво (WLTP)
Смесен цикъл – 5.7 л/100км
Емисии на CO2 – 129 г/км
Резервоар – 50 л
Маса – 1364 кг
Цена – от 48 340 лв. с ДДС
Цена на тестовата версия – от 55 689 лв. с ДДС
Снимки: Авторът