Chevrolet Volt: Мост към бъдещето
Първият в света електромобил, който сам си произвежда ток
Георги Колев
Не е чист електромобил, но не е и хибрид. Какво е тогава? Ами, точно това, което реално ще ви свърши работа – първият в света електромобил с удължен пробег Chevrolet Volt.
Той има електромотор и голяма батерия като всеки електромобил, но има и двигател с вътрешно горене като всеки хибрид. Въпреки това се различава и от двете. Задвижва се само чрез електричество, но когато му се изчерпят батериите не се превръща в паметник, ако наоколо няма контакт, а се включва бензиновият двигател, чиято единствена функция е да генерира ток за електромотора. Разстоянието, което може да измине с едно зареждане на батерията и резервоара е над 500 км. Така вече няма пречка да бъде единственият автомобил в семейството, задоволяващ както ежедневните, така и ваканционните ви нужди и се явява като неизбежния мост между познатите ни коли с двигатели с вътрешно горене и чистата електрическа мобилност на бъдещето.
Организъм
За задвижването на Volt се грижи изключително високо технологичен „организъм”, състоящ се от два електромотора (единият работи като генератор), двигател с вътрешно горене, батерия, трансмисия с три съединителя и планетарен механизъм. Реално задвижването се поема единствено от електромотора, който черпи енергия от батерията. Когато тя свърши се стартира бензиновият двигател. Той обаче не участва пряко в задвижването на колелата, а задейства генератор, който произвежда ток, захранващ електромотора и батерията.
Шофирането на Volt е голямо удоволствие, не само заради различното усещане и пълната тишина на придвижване, а защото електромоторът е доста пъргав. Той е с мощност от 150 конски сили и висок въртящ момент от 370 Нм. Най-хубавото при електромоторите е, че не трябва да достигате до определени обороти на двигателя, за да разполагате с целия въртящ момент. Той ви е наличен в секундата, в която натиснете педала, който по традиция ще продължавам да наричам „на газта”. Така ускорявате до 100 км/ч за 9 сек., а максималната скорост е 161 км/ч. По-интересното обаче е, че до 50 км/ч се изстрелвате само за 3.1 сек., т.е. можете да засрамите доста спортни автомобили на светофара. Шофьорът разполага със спортен режим, който прави колата още по-агресивна за каране, както и със специален режим за планини, напрягащ максимално бензиновия двигател, за да може да достави нужната енергия за едно по-продължително изкачване. Последният режим, наречен Hold (задържане), е предназначен да съхранява заряда и е много подходящ за градските задръствания.
Ресурсът на тежащата 198 кг литиево-йонната батерия, съставена от 288 панела, подредени в Т-образна форма, стига за между 40 и 80 км. Пробегът зависи от това, колко ви е тежък кракът и какви други консуматори на енергия като климатик, светлини, чистачки, аудиосистема и др. са включени в колата. За разлика от други електромобили, Volt много по-малко се влияе от това дали навън е жега или студ, защото батерията има система за затопляне и охлаждане, така че да не допуска сериозни амплитуди в температурата, което би могло да доведе до намаляване на ресурса й. Електрическият пробег е напълно достатъчен за ежедневна употреба, тъй като изследванията показват, че повечето хора изминават максимум 50-60 км дневно с автомобилите си. Реално това означава, че в огромната част от времето Volt ще се използва като чист електромобил, който няма да отдели никакви вредни емисии в атмосферата, а по сегашните цени на тока у нас, 100 км пробег би ви струвал около 3 лв. При използване на спирачката батерията се зарежда от отделяната кинетична енергия, както и при движение по инерция, като има и специална предавка за тази цел на автоматичната трансмисия, засилваща процеса. Основното зареждане на батерията се извършва в обикновен контакт, за което са необходими около 4 часа, като имате специален таймер за отложен старт, който можете да нагласите, за да се възползвате от ниските нощни цени на електроенергията.
Бензин
Най-интересното обаче започва когато батерията се изтощи. Тогава абсолютно неусетно се стартира 1.4-литровият бензинов мотор с мощност от 86 конски сили, който е свързан с генератор и започва да произвежда ток, захранващ електромотора. Динамиката, управлението и усещането при шофиране не се променя съществено. Разбирате, че той работи само по информационния дисплей пред вас, който ви показва, че вече не черпите енергия от батерията, а от бензиновия мотор. Само когато настъпвате максимално колата двигателят се форсира, за да генерира повече енергия и чувате неговата работа. През останалото време работи в оптимални равни обороти, абсолютно тихо и неусетно.
Общият пробег когато батерията и 35.2-литровият бензинов резервоар са пълни до горе е над 500 км. Когато електричеството за задвижването се произвежда от двигателят с вътрешно горене, разходът на гориво е около 1.2 л на 100 км, а отделяните в атмосферата емисии на CO2 – 27 г/км.
Недостатъкът на автомобила е само един – високата цена от 41 950 евро. У нас все още не е предвидено държавата да плаща част от сумата. В повечето държави от ЕС се поемат между 7000 и 14 000 евро от стойността на автомобила, предвидени са данъчни облекчения, безплатно паркиране в централните части на градовете и отстъпки от цената на тока, ако е от „зелени” източници.
Функционална семейна кола
Няма никаква пречка Volt да бъде единственият ви семеен автомобил. Той е дълъг 4.5 м (габаритите му са сходни със седаните от С сегмента като Ford Focus, VW Jetta, Toyota Corolla и др.), има напълно „пълноправни” четири места и голям багажник с обем от 310 л, нарастващ до 1005 л със спускането на задните седалки. Тоест е точно толкова функционален, колкото всеки друг автомобил от най-разпространения сегмент в света. Няма възможност обаче за пета седалка, тъй като по средата на автомобила минава част от Т-образната батерия. За сметка на това мястото е функционално употребено с поставки за чаши, ниши за съхранение на дребни предмети, комфортни подлакътници и др. Пътниците пък се наслаждават на добре обособено лично пространство в луксозния интериор с подчертано футуристично оформление.
Под капака
Двигатели електрически + бензинов
Задвижване на колелата предно
Мощност в к.с. 150 к.с.
Въртящ момент 370 Нм
Ускорение (0 – 100 км/ч) 9 сек.
Максимална скорост 161 км/ч
Пробег над 500 км
Консумация на ток под 16 kWh/100км
Консумация на гориво 1.2 л/100км
Капацитет на батерията 16 kWh
Зареждане
-
батерия 4 часа
-
резервоар 35.2 л
Маса 1715 кг
Емисии на CO2 на батерия 0 г/км
Емисии на СО2 при вкл. ДВГ 27 г/км
Цена 41 950 евро