Chevrolet Malibu: Верен на корените си
Глобалният модел си остава типичен американец
Георги Колев
Подобно на американски военен хеликоптер, кръжащ над тихата виетнамска джунгла, от който дъни до дупка Джими Хендрикс, Chevrolet Malibu контрастира от европейския автопарк, но ни най-малко не му пука от това. И няма как да е иначе когато в дизайна му се откриват заемки от легендарния зад океана хулиган Camaro.
Ще го видите същия по булевардите на Ню Йорк и Лос Анджелис. Chevrolet Malibu е може би най-типичният американец сред днешните автомобили със своята история, започваща още от 1964 г., която го превръща в най-дълго произвеждания модел от среден клас в света. Той вече е и у нас. Всъщност можете да го видите същия и по булевардите на Рио де Жанейро, Лондон, Дубай, Шанхай, Токио и др., тъй като новото осмо по ред поколение на Malibu е първото глобално и единственото до момента официално представено в Европа. За разлика от повечето глобални модели, чийто дизайн има за цел да се хареса на хората по всички краища на пъстрия свят и нерядко заради това им липсва малко характер, Malibu е верен на корените си и гордо се фука с тях.
Camaro
Нека този път да започнем да разглеждаме колата отзад-напред. Първият и най-ярък акцент са масивните задни светлини с характерното за Camaro оформление. Компания им правят мощните калници и атлетична стойка, гарнирани с оформлението на багажната врата като лек спойлер. Така макар и колата да е със сериозни габарити (дължина 4865 мм, широчина 1855 мм, височина 1465 мм, междуосие 2737 мм), изглежда стегната и динамична. В предницата има повече следи от глобализацията, но автомобилът запазва напереното си и самоуверено излъчване. Акцентът е паднал, както при всички нови модели на марката, върху изразителната решетка и огромната папионка на Chevy в средата. С изтеглените назад фарове и изпъкналите форми на капака на мотора, Malibu изглежда дори леко надменно.
Качество
Отвътре ви посреща огромно пространство, комфорт и високо качество на материалите, което европейските клиенти на Chevrolet не бяха свикнали да виждат. Таблото също е оформено в стилистиката на Camaro, като скоростомерът и оборотомерът са поставени в квадратни, наклонени към водача гнезда, а централната конзола е в познатата и от други модели V-образна форма. Особено хитро място за съхранение на дребни предмети се открива зад 7-инчовия тъчскрийн дисплей на инфоразвлекателната система, който се отваря с копче.
От Chevrolet твърдят, че са отделили особено внимание на седалките, за да направят времето ви в компанията на Malibu максимално удобно и приятно. Те са разработени на базата на многобройни практически изпитания по целия свят, като шофьорът може лесно да избере идеалната за него позиция.
Дали заради удобното ми наместване в седалката или защото колата е страхотна за каране, отсечките, осеяни със завои, по които се проведе тестът, се оказаха истинско удоволствие. В окачването е уцелен идеалният баланс между комфорт и стабилно пътно поведение, а здравата самоносеща конструкция на купето и широката следа на колелата (1583 мм отпред, 1585 мм отзад), не позволяват почти никакво заклащане в завоите. Воланът е с променливо съпротивление, спрямо скоростта на движение и предоставя много точна информация за случващото се на пътя. Всъщност той е разработен от немската компания ZF, позната най-вече с прецизните си трансмисии, използвани от марки като Jaguar, Land Rover, BMW и др. „Стъпил” върху всичко това Malibu се оказа истински провокатор за динамично шофиране.
Дизел
Първият двигател, с който тествах колата бе двулитров дизел със 160 конски сили и 350 Нм въртящ момент. Изпитан боец от много модели на концерна GM, той предлага отлично съотношение между динамика и икономичност. В комбинация с 6-степенна ръчна скоростна кутия, ускорява обширния седан до 100 км/ч за 9.75 сек., а максималната скорост е 213 км/ч. Силата на дизеловите мотори е в това, че благодарение на високия си въртящ момент, наличен от ниски обороти на двигателя (в случая 1750), шофьорът може да разчита на тягата му почти винаги в нормална ежедневна експлоатация. След теста бордовият компютър отчете доста скромния разход от 7.2 л на 100 км, при обещани смесено 5.1 л, но както можете да предположите, икономичното шофиране не беше на дневен ред.
Бензин
Другият мотор, с който се предлага Malibu е 2.4-литров бензинов с мощност от 167 к.с. и 225 Нм максимален въртящ момент. Макар и да звучи вече доста морално остарял, от тези които вървят малко и горят много, двигателят всъщност предложи съвсем прилична динамика. На старт даже е по-бърз от дизеловия си колега, но скоро след това започва да губи устрем. Спринтът от 0 до 100 км/ч става за 9.5 сек., а когато е в комбинация с 6-степенен автоматик, както в тестовия автомобил – за 10.2 сек. За да разчитате на тяга обаче трябва да поддържате над 5000 оборота. Разходът на гориво се оказа приятна изненада. Въпреки автоматичната трансмисия, бордовият компютър отчете консумация в рамките на 10 л на 100 км, а производителят обещава, че може да я намалите до 8 л.
Под капака
Двигатели – бензин – дизел
Обем на двигателите – 2384 – 1956
Брой цилиндри – 4 – 4
Задвижване на колелата – предно – предно
Мощност в к.с. – 167 (при 5800 об.) – 160 к.с. (при 4000 об.)
Въртящ момент – 225 (при 4600 об.) – 350 Нм (при 1750 об.)
Ускорение (0 – 100 км/ч) – 10.2 – 9.75 сек.
Максимална скорост – 206 – 213 км/ч
Консумация на гориво
- Градско – 11.5 – 6.6 л/100км
- Извънградско – 6.0 – 4.2 л/100км
- Смесен цикъл – 8.0 – 5.1 л/100км
Емисии CO2 – 188 – 134 гр/км
Резервоар – 73 – 73 л
Цена От 48 113 лв. с ДДС