BMW XM: (Не е за) Изхвърляне
Дизайнът кара хората ви гледат като канибал, закусващ с малки деца, макар да карате на ток в града
Едва ли ще се намери разумен човек на тази планета, който да ви каже, че в крайностите има нещо хубаво. Но на много хора им е писнало да слушат разумни приказки и да се държат прилично. Те искат да разбият стената с глава. Или поне да карат BMW XM.
Брутален, крещящ, провокативен, бунтар, кичозен, за араби, за китайци, за чалгаджии… Оценките на „разумните“ хора общо взето са в тази посока. Но и в BMW работят доказано разумни хора, които през последните десетилетия успяха да изстрелят печалбите на компанията в неразумни висини. И едва ли сънят им се нарушава от мрънкането на BMW пуританите, които отричат (почти) всичко ново, предлагано от марката. Та когато вкараш в калкулаторчето брилянтната техника, с която така или иначе вече разполагаш и добавиш малко (добре де, много) крещяща екстравагантност, която не иска кой знае каква инвестиция, освен да отключиш решетките на луд дизайнер, то изведнъж след знака за равенство се открива цяла нова ниша, която е готова да се раздели с огромна сума пари, за да се открои от целия свят. Разумно ли би било, да не им ги вземат?
WTF?!
Но стига с мотивацията на компанията, да видим какво всъщност е BMW XM? Баварците ще ви кажат, че това е първият оригинален BMW M автомобил след BMW M1, създаден в чест на 50-годишния юбилей на BMW M GmbH.
Ще ви кажат и други „първи“ работи като, че това е първият „High-Performance автомобил с електрифицирано задвижване“. Ок, ама всички виждат, че той е „джип“ с размерите на автобус и тегло на танк (2710 кг). Какъв спорт, какъв М, какви 5 лв. (както обичаме да казваме у нас)? Спрете да мислите в тази посока и се върнете към онази ниша, мотивирала компанията да пусне подобно „чудо“. Просто има едни хора с много пари, които искат да имат от всичко по много на едно място, ама то същевременно да не прилича на нищо от всичкото, което го съставя.
Кичозен изрод
Дизайн – има ли смисъл изобщо да го обсъждаме? Квадратит, радикален, за едни грозен, за други плашещ, за трети извратен. Красив не чух като определение. Точно като соцпаметника в Шумен, на който му снимаха рекламата. Хората, обичащи автомобили, не виждат никакъв смисъл в „джип“ с 23-инчови нископрофилни гуми.
Още по-малко в златистите джанти. Но някой арабски шейх или поне местен бизнесмен, който плаща хиляди левове за салфетки по чалготеките, вероятно ще е запленен. Също и от светещите бъбреци.
Няма спор обаче, че е внушителен и респектиращ. Не само заради габаритите си (5.10 м дължина, 2 м широчина, 1.75 м височина), но и заради бруталната сила, излъчвана от грубите му форми. Особено от четирите огромни ауспуха отзад, изрязани до дифузьора, също със златист кант.
Ефектът е, че слизайки от тази кола, хората ви гледат канибал, закусващ с малки деца. Нищо, че е плъг-ин хибрид и в града се придвижва само на ток с нулеви емисии.
По-добре
Отвътре не е толкова кичозно. Поне ако не гледате тавана.
„Уникален е скулптурният таван с триизмерна призматична структура, подобна на паспарту рамка и осветление от 100 LED модула“, казват от BMW. „А може ли да го махнете?“, бих попитал аз. Един панорамен покрив би ме зарадвал в пъти повече.
Иначе таблото е перфектно подредено, както във всяко BMW, а материалите са изключително луксозни, дори бутикови като „винтидж“ кожата по таблото и вратите.
Просторът е разточителен, комфортът на креслата – царствен, цветовете… по-скоро стилни, а специфичните за модела възглавнички отзад вече никой не може да ви спре да ги изхвърлите. Ако искате.
Много по-добре
Мисля, че до тук е ясно, че не харесвам BMW XM като форми.
Нещата обаче се променят радикално когато говорим за съдържание. 4.4-литров V8 с 489 к.с. и 650 Нм, електромотор със 197 к.с. и 280 Нм, обща изходна мощност 653 к.с. и 800 Нм, ускорение от 0 до 100 км/ч за 4.3 сек… Как може човек да не хареса това? Разбира се, че може ако тръгне да сравнява, например с X6 M Competition с неговите 3.8 сек., но абстрахирайки се от останалия свят – мощта и динамиката на ХМ са впечатляващи.
Всъщност тестът не започна с чак толкова радикален обрат във възприятията. Пълзейки из града на електрически режим, с който може да изминете до 82 или 88 км само на ток, благодарение на 29.5-киловатчасовата батерия, реших рязко да сменя „концепцията“ на придвижване и залепих газта в пода.
Да видим дали върви, нали… „Късащата главата“ отзивчивост, която срещаме в останалите „неистински“ М модели (приемайки, че това е едва вторият истински) не се появи тук. Докато системата реши да включи и ДВГ-то се получи една „дупка“, от която плъг-ин хибридът се измъкна бавничко. Разбира се, познатите М режими на управление с желание ще умъртвят всякакво забавяне. Разполагате обаче и с един непознат режим – ELECTRIC, който ви позволява да карате само на ток със скорост до 140 км/ч. Непознат за M GmbH, иначе познат за всеки плъг-ин хибрид.
Направо нереално
Все пак има едно нещо, по което ХМ прилича на останалите М модели – брилянтното управление. Как този титан с маса от 2.7 тона завива така?
Няма да го сравнявам с М2 и М4 в завоя, защото е нелепо, но за това, което представлява колата, контролът е… бих казал ненадминат. Конструкцията на окачването е с двойни напречни носачи отпред и петраменна задна ос, със специфични за модела кинематика и еластокинематика, казват от BMW. XM предлага адаптивно М окачване Professional с амортисьори с електронно управление и активна стабилизация срещу наклоняване с 48-волтови електромотори и Active Roll Control. Макар да се управлява супердиректно, вози порядъчно комфортно, особено като се има предвид нелепите гуми, с които е „обут“. Това е и първият модел на BMW M с интегрално активно кормилно управление, а спирачките естествено са спортни.
Казано накратко – брутална мощ, овладяна по елегантен начин. И да, тази кола определено доставя удоволствие зад волана. Много по-голямо, отколкото за окото.
Под капака
Двигатели – бензинов + електрически
Брой цилиндри – 8
Задвижване на колелата – 4х4
Работен обем – 4395 куб.см.
Мощност в к.с. (обща) – 653 к.с.
Въртящ момент (общ) – 800 Нм
Ускорение (0 – 100 км/ч) – 4.3 сек.
Максимална скорост – 250 км/ч (270 км/ч с M Driver пакет)
Консумация на гориво
Смесен цикъл – 1.5-1.6 л/100км
Емисии на CO2 – 28.9-30.1 г/км
Маса – 2710 кг
Резервоар – 69 л
Цена – от 340 350 лв. с ДДС
Снимки: Авторът