BMW M4 Competition: Последният истински М?

Еталонът за управление добавя конски сили и още повече прецизност

Може ли BMW M4 да стане по-добро? Може – с още малко конски сили и по-прецизна настройка на управлението! А защо заглавието звучи песимистично и има въпросителна накрая? Защото скоро карахме plug-in хибрида М5 и ни обзема силна тревога за бъдещето и на тази икона. Дано не сме прави.

Но да не се впускаме в мрачни прогнози и догадки, а да видим с какво разполагаме тук. BMW е марка със стройна организация – пускат нов модел и след 4 г. му правят т. нар. „фейслифт“ или обновяване по нашенски. Вероятно сега гледате снимките и се чудите какво е новото при М4. Отговорът е – почти нищо. LED фаровете са адаптивни, матрични като дългите не заслепяват и са станали по-изразителни. Имат нов, по-ефектен светлинен подпис, оформен като стрелки, насочени навън. Изглеждат готино, особено когато дадете мигач и започнат да присветват в жълто. Отзад светлинното шоу е дори по-готино с ексклузивните лазерни задни светлини в стила на BMW M4 CSL.

This slideshow requires JavaScript.

Конкретната тестова кола беше оборудвана и с карбонови „остриета“ в долната част на броните и праговете, които недвусмислено подсказват с каква машина си имате работа.

 

Екрани

 

Новости ви посрещат и отвътре. Интериорът е обновен, като интерфейсът е iDrive с един извит дисплей, който съчетава 12,3-инчов приборен панел и 14,9-инчов екран на мултимедията.

Още по-новото е лесното и интуитивно управление на системите чрез новия QuickSelect. В превод това означава опростено управление чрез тъч функцията на контролния дисплей и естествени гласови команди. Графиките са със специален М стил, за да допълнят спортните емоции на водача. Запазеният истински скоростен лост на 8-степенната спортна трансмисия също допринася за това.

Предните седалки, разбира се, са спортни, с качествена тапицерия, а като опция може да поръчате и истински карбонови състезателни корита.

 

Мощ и издръжливост

 

В началото казахме, че BMW M4 предлага 20 к.с. повече до 530 к.с., изстискани от същия 3-литров редови „шестак“, но е важно да уточним, че става дума само за Competition версията с 4х4. Тази на задно си остава с 510 к.с., а без Competition пакета все още може да се сдобиете с една бъдеща колекционерска класика – М4 само на задно с 6-степенна ръчна скоростна кутия и 480 к.с.

Колкото и пуританите да повдигат вежда като чуят М4 с 4х4, това е най-бързият представител на гамата. 3.5 сек. до 100 км/ч (да, точно колкото постига и М5 със 727 к.с.) и 290 км/ч максимална скорост, ако поръчате M Driver пакет. Как се усеща двигателят ли? Просто фантастично особено под съпровода на гърмежите от спортните гърнета. Както при повечето М-ки разгръщането на мощността е линейно, т.е. в целия диапазон на оборотите и на практика не свършва докато не достигнете ограничителя на максималната скорост. Усещате двигателя жив, дори и когато се опитвате да му „вземете душата“, т.е. в режим на високи натоварвания. Това се постига с някои заемки от състезателната писта като изключително здрав Closed-Deck цилиндров блок без гилзи, кован олекотен колянов вал и стоманено покритие за цилиндровите стени, нанесено чрез процеса на електродъгово напластяване (LDS). Сърцевината на цилиндровата глава, произведена с помощта на процес на 3D принтиране, има оптимизиран канал за охлаждаща течност, който не може да бъде постигнат с помощта на конвенционална технология за леене на метал. По този начин едновременно са оптимизирани теглото и управлението на температурата.

 

Подобрен волан

 

Няма да се правим на свръхспециалисти, правещи разлики в управлението на коли, които караме с промеждутък от 4 години и направо ще си признаем, че наш познат, притежаващ „четворка“ от преди фейслифта ни обърна внимание в различните настройки на волана.

Той е станал още по-прецизен чрез… намаляване на остротата му. Да, колкото и странно да ви звучи това се отразява по-добре при управлението както в ежедневието, така и при спортно каране, защото не е токова рязък и позволява по-добро дозиране на усилието. Разбира се, изберете ли спортни или Sport Plus настройки нещата стават много сериозни и колата се изостря като бръснач, включително и по отношение на волана (прекрасна идея са бързите бутони М1 и М2, които всеки може да настрои според вкуса си). Системите за стабилност редуцират своята намеса и разбира се могат да бъдат напълно изключени, заедно с 4х4 системата, за да демонстрирате на всички как въртите задницата. Дори спирачките имат възможност да се настроят в две степени на острота на реакцията, а като опция може да поръчате карбон-керамични дискове, които няма да прегреят на състезателната писта. Но и обикновените са толкова добри, че правят този разход малко излишен.

Поведението на пътя е като в никой друг автомобил. Макар да е адски стегнато и спортно М4 всъщност не вози некомфортно дори и в спортните режими. Кара ни да си задаваме само един въпрос – дали изобщо сме срещали по-добър контрол и усещане при управление в друга кола? Може би не, макар че М2, М8, Mercedes-Benz SLS AMG и Nissan GTR да ни карат да се замисляме! Просто BMW M4 няма никакво намерение да се отказва от титлата си на еталон, извоювана през годините!

 

Под капака

Двигател – бензинов Twin Turbo

Брой цилиндри – 6

Задвижване на колелата – 4х4

Работен обем – 2993 куб.см.

Мощност в к.с. – 530 к.с. (при 6250 об.)

Въртящ момент – 650 Нм (при 2750 об.)

Ускорение (0 – 100 км/ч) – 3.5 сек.

Максимална скорост – 250 (290) км/ч

Консумация на гориво

Смесен цикъл – 10.1 л/100 км

Емисии на CO2 – 229 г/км

Резервоар – 59 л

Маса – 1850 кг

Цена – от 177 500 лв. с ДДС

Цена на тестовата версия – от 199 400 лв. с ДДС

 

Снимки: Авторът

(Visited 1 975 times, 4 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *