BMW M2: Най-палавата М-ка

Взе двигателя и окачването от М3, но запази хулиганския си характер

Знаете ли кой е най-продаваният М модел на BMW? Щом ви представяме новото М2 сигурно вече се досещате. От предишното поколение са продадени над 60 000 бройки, което за спортен автомобил в днешното убийствено скучно SUV време си е постижение. И не, причината не е само най-ниската му цена в М гамата. Просто това е най-забавното BMW за каране и идейният продължител на икони като E30 M3 и BMW 2002 turbo. Сега в ръцете ни е новото поколение, което е силно променено спрямо своя предшественик (виж ТУК). Да видим дали е за добро.

Макар все още да е „най-слабият“ представител на М гамата, мощността на 3-литровия редови „шестак“ е увеличена с цели 90 к.с. до 460, а нютоните с 85 до 550 Нм. Спринтът до 100 км/ч се случва за 4.1 сек., а максималната скорост може да бъде увеличена до 285 км/ч над стандартните 250 с M Driver пакет.

 

По-близо до „батко си“

 

Честно казано преди в личната ми класация М4 стоеше над М2.

Да, М2 въртеше много по-лесно задницата, което е забавно, понякога плашещо, но М4 бе осезателно по-мощно и по-бързо, не само направо, но и в завоите, където залепваше като битум на асфалта. Сега от BMW правят нещо, което ужасно много ми харесва – слагат в компактното, скосено купе на М2, с осезателно по-късо междуосие, двигателя и окачването на М3 и М4 с 19-инчови джанти отпред и 20-ки отзад. Резултатът е просто фантастичен – комбинация между хулиганския нрав на предишното М2 и спортното превъзходство на М4.

Да, колата е станала осезателно по-стабилно „легнала“ на пътя заради чувствително разширената следа на гумите. Въпреки това онова незабавно хлъзване на задницата при по-груба газ от предшественика е останало и тук. Дори и с включени системи за стабилност. Остротата и директността на реакциите са точно такива каквито трябва да бъдат в една „резачка“ – бръснещи.

 

Изисква уважение

 

Може би именно това ми харесва най-много при М2 – просто това е най-изискващата от вас М-ка в гамата, макар да е най-малката и „най-слабата“.

Не е чудовище с над 600 коня, на което му залепвате газта в пода и оставяте електрониката и 4х4 задвижването да си свърши работата, а вие да си мислите, че сте се събудили изведнъж с уменията на професионален пилот. М2 ви кара да се отнасяте с него с уважение. Направите ли го ще се насладите на предели на сцепление в завоите, които рядко сте срещали другаде. Определено има сериозен прогрес в тази посока в сравнение с предшественика.

Версията, която караме е с брилянтния 8-степенен Steptronic автоматик, но – забележете – ако си доплатите около 1000 лв. получавате колата с 6-степенна ръчка. Предаването е само задно, не се предвижда 4х4 и може би тази екстра ще е една от най-поръчваните в автомобила, защото възможността да командваш с дясната си ръка 460 расови баварски жребци, ритащи само със задните си копита, не се отдава всеки ден.

 

Настройки

 

Ние обаче караме автоматика, който всъщност е 0.2 сек. по-бърз в спринта до 100 км/ч и в никакъв случай не убива удоволствието зад волана.

Всеки компонент на автомобила се настройва в три степени – твърдостта на волана, стегнатостта на амортисьорите, отзивчивостта на двигателя и бързината на скоростната кутия. Спирачките пък в две – комфортна и спортна. И така съвсем послушната и податлива на контрол кола в ежедневието, може да стане опасно остра и директна. Това ви се напомня по вдъхновяващ начин от звука на изпускателната система. В леките режими той е солидно гърлен, за да ви предупреди все пак с какво си имате работа.

Отворят ли се клапите в изострените режими обаче отзад започва да гърми и трещи със смразяващи кръвта децибели (може и от отделен бутон до скоростния лост). За по-удобно баварците са изнесли бързи бутони М1 и М2 на волана, на които предварително може да зададете предпочитаните настройки на всеки един компонент по отделно.

При нормално каране разходът на гориво пада под 13 л на 100 км, а когато го карате като М2 отива към 20 на 100.

 

Не може да не го забележиш

 

Дизайнът е станал очевидно различен и очевидно противоречив. На живо колата е много по-въздействаща, отколкото на снимки заради „разпльоканите“ си пропорции и предницата, която сякаш е сглобявана на Lego, сравнявайки я с тази на стандартната „двойка“.

За собствениците на спортни коли е важно да се отличават и да изглеждат страховити, което несъмнено е постигнато тук. Особено с този млечно син цвят, направо крещи отдалеч, че има психически отклонения.

В интериорното оформление се отличава новият извит екран, събиращ в едно 12.3-инчовият екран на таблото и 14.9-инчовият сензорен екран на мултимедията, от който се контролират всички функции на автомобила. Графиките са със специален М стил, за да допълнят спортните емоции на водача.

Предните седалки разбира се са спортни. Отзад обаче не возете пътници, различни от деца, макар и 390-литровият багажник да ви подлъже, че това става и за семейна кола.

 

Под капака

Двигател – бензинов Twin Turbo

Брой цилиндри – 6

Задвижване на колелата – задно

Работен обем – 2993 куб.см.

Мощност в к.с. – 460 к.с. (при 6250 об.)

Въртящ момент – 550 Нм (при 2750 об.)

Ускорение (0 – 100 км/ч) – 4.1 сек.

Максимална скорост – 250 (285) км/ч

Консумация на гориво

Смесен цикъл – 9.6-9.8л/100 км

Емисии на CO2 – 218-222 г/км

Резервоар – 52 л

Маса – 1725 кг

Цена – от 189 100 лв. с ДДС

 

Снимки: Авторът

(Visited 1 878 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *