BMW iX2: Липсващото парче от пъзела
Електромобилът е мощен, бърз, но същевременно икономичен
Радикална промяна претърпя не особено успешният модел на BMW – X2. За разлика от всички четни Х-ове на компанията, които са SUV купе модели (сегмент, създаден от Х6), предишното Х2 беше един повдигнат хечбек. И макар ние да харесваме модела – особено емблемата на С колоната, заемка от легендарните купета като 2000 CS и 3.0 CSL, той не стана пазарен хит. С изцяло новото поколение на Х2 обаче баварците си подреждат къщичката и то вече е едно класическо SUV купе (ако, разбира се, автомобил с подобни форми би могъл да бъде наречен „класически“).
Новата форма е свързана с чувствително нарастване на габаритите. В сравнение с предишния модел, дължината на новото BMW X2 е увеличена със 194 до 4554 мм, широчината с 21 мм до 1845 мм и височината с 64 до 1590 мм. Мястото отвътре, по-специално на задните места обаче не е толкова чувствително увеличено.
Макар междуосието също да е пораснало с 22 мм до 2692 мм, то заради по-скосения покрив отзад си е… все така широко както си беше и преди, но това вече не е някаква изненада на фона на външните габарити. Спокойно автомобилът приютява четирима възрастни, които не жертват комфорта си. Това до голяма степен се дължи на новата пространствена концепция на интериора, вдъхновена от визионерския модел iX. Какво означава това – по-ниско арматурно табло, един огромен извит екран, помещаващ в себе си информационното табло пред водача и мултимедията, липса на централна конзола, „реещ се“ подлакътник с интегриран контролен панел. Почти няма никакви бутони – всичко се контролира от волана или екрана. Багажникът обаче събира доста повече – 560 л спрямо 470 л за предшественика и 525 л за електрическата версия, която ви представяме сега.
Бърз и мощен
Караме BMW iX2 в най-мощната му версия xDrive30. Това ще рече, че разполагате с два електромотора с по 190 к.с. и 247 Нм на предната и задната ос, съответно – 4х4 задвижване. Мощността и скоростта са впечатляващи – 313 к.с., незабавен въртящ момент от 494 Нм, които изстрелват повдигнатото купе до 100 км/ч за спортните 5.6 сек.
Особено ни впечатли обаче друго – изключително добре настроеното управление. Бяхме готови да се обзаложим, че от BMW са измислили някакъв нов метод за олекотяване, защото е много директен и отзивчив в завоите, а масата му не ви дърпа към канавката. С други думи – усеща се лек и невероятно контролируем. Няма я и онази характерна за електромобилите тежест в пода, която ви кара да се чувствате тромави, все едно „стъпвате тежко“. Поглеждам техническите данни обаче и виждам тегло от цели 2095 кг. Явно всичко опира не до олекотяване, а до баланс на масите и настройка на окачването. Карахме го през Петрохан и Кресненското дефиле, повярвайте ни – стои страхотно в завоите.
Специална карта
Сега по-запознатите с географията си казват – проходът Петрохан води към Видин, а Кресненското дефиле – към Гърция. Две противоположни посоки от София, а колата е електрическа, колко ли време сме провеждали теста? Не, не е седмица, а два дни – събота и неделя.
С не особено голямата си батерия от 68 кВтч (64.7 използваеми), мощният автомобил ме посрещна с оставащ пробег от 390 км. Баварците обещават пробег с едно зареждане от 449 км при смесена консумация от 16.3 кВтч/100 км. Средният ни тестови разход при умерено и динамично шофиране пък беше 18.3 кВтч/100 км. А причината да се отдадем на по-дълги пътешествия е една нова услуга на BMW България – карта за зареждане, която работи с почти всички вериги на бързозарядни станции у нас. Ако си купите нов електромобил на марката получавате и комплимент от 1000 лв. във въпросната карта.
Ние ползвахме бързозарядните станции на Eldrive с мощност от 120 и 180 кВтч, макар колата да може да зарежда с максимална мощност до 130 кВтч. Така за около 30 мин. зареждаме от 10 до 80% и продължаваме спокойно по пътя си.
Умна технология
Рекуперацията е адаптивна и върши фантастична работа. Дори и на магистрала управлението на енергиите е толкова ефективно, че усещате кога колата „отпуска“ рекуперацията, за да не убива инерцията, например при предстоящо изкачване, или я „затяга“, ако пред вас има трафик или предстои завой. Това е така, защото тя ползва данни от навигационната система и сензорите на системите за подпомагане на водача.
В заключение – определено добър електромобил, който е приятен зад волана и същевременно икономичен. Новата форма на SUV купе в тези по-компактни габарити изисква известно време за привикване на окото. Честно казано симпатизираме повече на предишния „хечбек“. Но баварците са показали, че доста добре умеят да анализират и да отговарят на клиентските изисквания, така че очакванията са новата форма да съживи продажбите на модела.
Под капака
Двигател – два електрически
Задвижване на колелата – 4х4
Мощност в к.с. – 313 к.с.
Въртящ момент – 494 Нм
Ускорение (0 – 100 км/ч) – 5.6 сек.
Максимална скорост – 180 км/ч
Пробег – 449 км (WLTP)
Капацитет на батерията – 68 кВтч
Емисии на CO2 – 0 г/км
Маса – 2095 кг
Цена – от 109 450 лв. с ДДС
Снимки: Авторът