BMW 5-series Touring: Практичността може да е изящна
Супербърз електромобил или суперикономичен дизел – това комби задоволява всеки вкус
Динамика на болид, лукс на лимузина и практичност на… семейно комби (всяко друго сравнение би било излишно). Всичко това може да очаквате новата 5-series Touring на BMW. В едни версии на куп, в други – с някои компромиси, но и преимущества.
Милионите верни фенове на skorost.info по цял свят вероятно помнят сравнението на двете най-противоположни версии на 5-series – електрическата i5 M60 и базовия дизел 520d (виж ТУК). Е, сега поради липса на въображение правим повторение на сравнението, само че с комбитата на модела в същите модификации. Какво ви дава повече комбито от седана? Лесно предсказуемо – огромният багажник с 570 л обем и при двете версии (спрямо 520 л за дизеловия седан, 490 л за електрическия). Какво ви отнема? На практика абсолютно нищо – динамиката, прецизността на управление и комфортът на борда са съвсем идентични с тези на седана.
По-впечатляващ
Разбира се, основната разлика е в дизайна и според субективните ни възприятия комбито изглежда по-добре. Даже „комби“ звучи малко обидно за това издължено, динамично, естетично, хармонично и толкова елегантно купе, което са създали баварците. Вижте този профил…
Не искате ли да го притежавате? Размерите са същите като на седана – в сравнение с предишния модел дължината е увеличена с 97 мм до 5060 мм, широчината с 32 мм до 1900 мм, височината с 36 мм до 1515 мм, а междуосието с 20 милиметра до 2995 милиметра. Но осанката в профил е много по-изящна при комбито. И много по-различна, тъй като „петицата“ вече напомня повече на предишната „седмица“ по габарити и излъчване, а виждали ли сте „седмица“ комби досега? Разбира се, имаме и забележки към екстериора (все пак говорим за ново BMW). Да – досещате се, бъбреците. Макар и да не са с размер на радиатор както при 7-series, те също светят. Гадно, но факт. А пък на някои хора дори им харесва (още по-гадно, но също факт).
Явно дизайнерите на BMW не са непреклонни като DJ Мартен, който отказа да пусне „Луда по тебе, та-на-на-на“ дори на мегазвездата на световния тенис Новак Джокович и задоволяват желанията на масите. На пук на добрия вкус. Кое е по-правилното поведение е философски въпрос, който по-добре да не обсъждаме тук.
Бъди ларж
И също както при седана на втория ред седалки ще ви се стори тясно за 5-метрова кола. Но пък ако при стандартния багажник бихте реагирали на безумно огромния куфар на жена ви за кратка уикенд почивка с „Еее, ти в ред ли си?“ (нищо, че има достатъчно място), то комбито би ви направило по-широко скроени и „приятно“ иронични с реакция от типа „Само един куфар ли носиш?“ Защото можете да си го позволите.
Но да се върнем на сравнението на двете крайности – най-мощната електрическа версия, М60 с два електромотра (съответно 4х4), 601 к.с. и 820 Нм въртящ момент, срещу която се изправя базовият дизел с двулитров мотор, 197 к.с. и 400 Нм. Също както при седаните избрахме едно и също трасе, за да сме максимално обективни – този път от София до Слънчев бряг. Дори избрахме и приблизително еднакви часове на тръгване и прибиране – късни петък и неделя вечер в активния летен сезон.
Мъка
Колкото и да е фантастична електрическата комби М-ка с нейния спринт до 100 км/ч за 3.9 сек. (3.8 за седана), тя не е правилната кола за подобно пътуване, извършващо се предимно по магистрала.
Макар че от BMW обещават пробег с пълна батерия от 445-506 км, които на хартия биха ви стигнали, реалността е доста по-различна. Тук караме при летни температури и разходът на електроенергия се колебае между 22 и 23 кВтч на 100 км (зимата седанът трудно падаше под 27). А караме на круиз контрол със 120 км/ч, за да сме по-икономични и въпреки това борд компютърът показва, че между 20 и 50 км няма да ни достигнат (в различните етапи на пътуването). Батерията е с капацитет 81.2 кВтч, но кой е толкова луд, че да рискува да стигне на 1-2% оставащ заряд, ако изобщо стигне – това нелепо уточнение го правя за хората с калкулаторите в групите на електромобилистите, които много обичат да спорят с… реалността.
Бавното каране обаче ни отваря очите за един огромен плюс на новата 5-series – окачването. Сигурно знаете какви неравности има в дясната лента на „Тракия“ между Сливен и Стара Загора. С нормална кола имате чувството, че ще се разпаднете. Спортното i5 M60 обаче така изкусно ги филтрираше, че направо може да откаже прокуратурата да търси виновния за това безочливо безобразие. Уникален баланс между управление и комфорт на возене, благодарение на адаптивното окачване с амортисьори с електронно управление. Може би най-добрият, на който сме попадали изобщо.
Ясно е обаче, че ще се спира да се зарежда по пътя. Слава Богу, бързо зарядни станции колкото искаш. Радостта ни обаче е кратка – припомняме, че пътуваме в петък вечерта в активния летен сезон и всички станции по пътя ни (до една) са заети. Не ни се чака освен за нашето зареждане и за нечие чуждо, и затова се налага да се отклоним от магистралата за свободна станция. Остава ни около половината път още и около половината заряд, затова пълним до 90% на 50-киловатова DC станция. Общо с отбивката – около час време. Като прибавим и по-бавното каране от обичайното, стигаме до морето с около 1:20 часа по-късно, отколкото с която и да е друга ДВГ кола. Благодарим за 600-те коня… Батерията е паднала до 25%, заради което вместо за плаж, на следващия ден пак отделяме два часа за зареждане (един за пълзене в задръствания и един на самата колонка).
За щастие попадаме на 120-киловатчасова станция на Eldrive, която не е заета от електромобили, а само от конвенционалните коли на персонала на хотела, в който се намира, така че с кратки (10 мин. добавено време) преговори, успяваме да се включим. Прогнозата за прибиране обратно в София без много проблеми става оптимистична. Разбира се, филмът със заетите станции по магистралата на връщане се повтаря, но пък вече знаем къде да отбием… и да подремнем.
На екс
Скромният базов дизел е съвсем различна „бира“. Върви ефирно леко, въпреки далеч по-скромните си силови ресурси. От място „вдигате“ 100 км/ч за 7.5 сек. (7.3 за седана), но на кой му пука. Натиснете ли газта, ускорявате и то много добре. И по-важното – не се притеснявате да натиснете газта. Тук също има електрификация, но минимална – 48-волтов мек хибрид, добавящ 11 к.с. и 25 Нм.
Борд компютърът ни посреща с близо 1000 км оставащ пробег при пълен 60-литров резервоар. Точно така – отиване и връщане до морето без зареждане. Съвсем реално. И не караме със 120 км/ч по магистралата. Дори и със 140 не караме, но тихо сега. Стигаме за малко над 3 часа, а не за 5. Пътното поведение ли – още по-добро, тъй като сме с близо половин тон по-леки (1895 кг за дизела, 2350 кг за електричката). Завои има чак след края на магистралата край морето, но там ясно проличава колко по-добре стои лекият дизел от спортния електромобил.
Но да не се повтаряме със заключението ни от сравнението на седаните. Важното е, че настоящата 5-series на BMW предлага и двата свята – на който каквото му е на сърце. Вече и в практична форма, която не само, че не ощетява естетиката, а дори я надгражда.
Под капака
Двигатели – два електрически – дизелов
Задвижване на колелата – 4х4 – 4х4
Мощност в к.с. – 601 – 197 к.с.
Въртящ момент – 820 – 400 Нм
Ускорение (0 – 100 км/ч) – 3.9 – 7.5 сек.
Максимална скорост – 230 – 218 км/ч
Разход (смесен цикъл) – 20.8-18.3 кВтч/100 км – 5.9-5.3 л/100 км
Капацитет на батерията – 81.2 кВтч/Обем на резервоара – 60 л
Емисии на CO2 – 0 – 154-141 г/км
Маса – 2350 кг – 1835 кг
Цена – от 199 650 – 127 800 лв. с ДДС
Снимки: Авторът