Alfa Romeo Stelvio QV: Неостаряващото Ferrari сърце
Последен шанс да притежавате бъдеща класика
„Неостаряващо“ ли казахме? Та то направо си е прераждане! Глътка свеж въздух в стиснатия за гушата автомобилен свят в последните години!
Още от 2017 г. е ясно, че под капка на върховата версия с четирилистната детелина Quadrifolglio или QV накратко на първото SUV в историята на Alfa Romeo – Stelvio, тупти сърце на Ferrari. Това е 2.9-литровият V6 битурбо мотор с ъгъл от 90 градуса между цилиндрите. Той е базиран на 3.9-литровия F154 V8, създаден в Маранело за автомобили като 488 GTB и California, но с отстранени 2 цилиндъра и намален с един литър обем.
520 к.с.
Най-важното за този двигател е, че той все още е тук! Oсвен в спортни класики като Ferrari и Maserati, това бижу на автомобилостроенето продължава да се монтира в „обикновени“ автомобили като Alfa Romeo Stelvio и Giulia, дори и след втория им фейслифт за 2024 г.
При това с увеличена мощност от 520 к.с. и 600 Нм. Последен шанс да имате подобно чудо под капака и последен шанс да имате истинска Alfa (след придобиването на марката от концерна Stellantis). Сами започнахме да се уморяваме от собствения си песимизъм, който струи от повечето ни публикации от година-две насам с тези „последни“ прогнози. Но такава е реалността в Европа – дори най-легендарните производители започнаха да се отказват от V12 моторите, следват V8, 6-цилиндровите, дизеловите, дори и бензиновите. Какво ни остава? Релета, намотки и… никакъв характер.
За колекционери
Но да се върнем на тази бъдеща колекционерска класика – Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. С натискането на стартовия червен бутон, монтиран на волана (също в стил Ferrari), опционалните спортни гърнета Akrapovic изревават мощно, за да ви приветстват.
Звукът е натурален, суров и… „гърлен“ повече като на V8, отколкото остър като на V6. Дали това се дължи на оригиналната архитектура на Ferrari мотора с ъгъл от 90 градуса между цилиндрите е трудно да кажем. Проверихме обаче, че при V8 мотори подобна конструкция се самобалнасира чудесно, но когато се отстранят два от цилиндрите е необходимо да се добави допълнителен балансиращ вал. Той се върти в обратна посока на коляновия, за да неутрализира вибрациите. Важно е да се отбележи, че също както в автомобилите от Маранело и тук този двигател се сглобява ръчно.
Обороти
Другата полза от балансиращия вал е, че позволява линейно разгръщане на тягата до червената зона на оборотомера и продължително шофиране на високи обороти. Макар да е битурбо, при разгръщане на тягата може да се заблудите, че си имате работа с високообортна атмосферка. Няма турбодупки, няма неочаквани тласъци – има една постоянна и линейна тяга, която просто не свършва (до ограничителя на скоростта от 285 км/ч). А да – до 100 км/ч „вдига“ за 3.8 сек. Не е зле, нали?
Скоростната кутия е вече станалият легендарен 8-степенен автоматик на ZF, който толкова години не се намери кой да „бие“. Вярно, че всеки производител си го настройва според своите предпочитания, но това е избраната трансмисия от почти всички премиум производители. Тук италианците са я настроили за максимална отзивчивост и адаптиране към вашия (а и на автомобила) темперамент на шофиране. Чак толкова, че както си карате спокойно, ако изведнъж скочите на кикдауна, после ще ви отнеме време докато успеете да я „успокоите“ и да смъкне оборотите. А тази незабавна отзивчивост е страхотна при спортно шофиране. Също както и огромните магнезиеви „пера“ за ръчна смяна зад волана, които направо си крещят Ferrari.
Освен със стандартните режими на шофиране за Alfa Romeo – DNA (Dynamic, Normal, Advanced), имате и състезателния Race, който стяга всичко на макс и редуцира намесата на електронните стабилизатори. А за да го включите, автомобилът трябва да е в покой. Ясно е защо – производителят ви предупреждава, че трябва да сте максимално отговорни, защото иначе става страшно.
Чист автомобилизъм
Първият SUV на италианците използва платформата на Giulia. Бижуто на Ferrari е поместено надлъжно зад предния мост, а над двата предни амортисьора е разпъната стабилизираща щанга.
Това се прави, за да се постигне перфектно съотношение на масите (50 на 50% между предния и задния мост) и да се втвърди конструкцията на купето, за да не се клати в завоите. При стандартните версии на Stelvio, ако изберете задвижване само на единия мост, той е задният. Дори и версиите с 4х4 при добро сцепление прехвърлят тягата основно към задните колела за спортна тръпка, а при лошо до 50% отиват към предните. Коляновият вал е от чист карбон, много елементи по каросерията са алуминиеви, за да се редуцира теглото. Така големият, мощен всъдеход постига маса от 1850 кг, с което превъзхожда (в посока надолу) конкурентите си. А воланът е толкова прецизно настроен, че ви кара да се чувствате като в истински спортен автомобил.
Hot SUV
И стигаме до може би най-силната страна на Stelvio QV – управлението.
Представете си комбинацията от спонтанно разгръщащ се до високи обороти двигател, съпроводен от опияняващ Akrapovic звук с остро, стегнато и директно управление. Като четете това може да забравите, че говорим за SUV, нали? Уверяваме ви, като карате Stelvio QV – също. Стои на пътя и се управлява като истинска спортна кола, каквато е всъщност. Дори и спира като такава, благодарение на опционалните карбон-керамични спирачки Brembo. Не случайно Stelvio QV дълги години държа рекорда за най-бързо SUV на Нюрбургринг. Определено вози много твърдо за сегмента, но пък сравнително комфортно за спортна кола. Висок център на тежестта ли? Моля ви се, стига глупости – залепва в завоите като състезателна бегачка. Има си и инженерно обяснение за това, наречено активното окачване с електронно регулиране на амортисьорите и механичен диференциал с ограничено приплъзване.
Естетика
И всичкото това съвършено автомобилно инженерство е облечено в изящно дозирана спорна агресия и естетична хармония. Без съмнение един от най-красивите представители на сегмента. Отвътре още повече мирише на автомобилизъм с декорациите от истински карбон по таблото и централната конзола. Оформлението на салона също е в духа на спортната класика, а безспорният акцент са истинските карбонови спортни седалки. Какво ви пука при всичко това, че екранът е морално остарял и за да си свържете телефона имате нужда от жица?
В заключение – само можем да бъдем благодарни на съдбата и дори горди от възможността да се докоснем до автомобилния гений на легенди като Alfa Romeo и Ferrari! Кола, която се отличава и ви отличава от останалите. Да, скъпа е, но сме готови да се обзаложим, че ако можете да си я купите сега, след време ще е още по-скъпа. Просто защото подобни машини не се правят вече.
Под капака
Двигател – бензинов битурбо
Брой цилиндри – V6 90°
Задвижване на колелата – 4х4
Работен обем – 2891 куб.см.
Мощност в к.с. – 520 к.с. (при 6500 об.)
Въртящ момент – 600 Нм (при 2500 об.)
Ускорение (0 – 100 км/ч) – 3.8 сек.
Максимална скорост – 285 км/ч
Консумация на гориво
Смесен цикъл – 11.8 л/100км
Емисии на CO2 – 267 г/км
Маса – 1850 кг
Резервоар – 64 л
Цена – от 193 278 лв. с ДДС
Снимки: Авторът