Раздвоение на личността: Новото MAXI/MINI Countryman JCW
Компактното SUV на британците не спира да расте, но си пази гените и остава забавно
Раздвоение ме обзе по време на теста на новото MINI Countryman в най-напомпаната му версия John Cooper Works. От една страна мозъкът ми отказваше да го приеме за MINI по видими с просто око причини. Но от друга – иконичният дух на легендарната британска марка е пропит и в най-малкия детайл на този автомобил. Дори и в пътното му поведение.
Но нека започнем от очевидното – това е най-голямото MINI, създавано някога. Дълго е точно 4447 мм, широко е 1843 мм и е високо 1645 мм. Това означава, че е с цели 13 см по-голямо от никак не малкия си предшественик и с 6 см по-високо. Също така означава, че е по-голямо от средностатистическите представители на С сегмента. Толкова е голямо, че емблемата на MINI му стои някак шизофренно.
Ръбат
Дизайнът му пък от заоблен е станал ръбат.
Отпред решетката е огромна и отвесна, фаровете не са кръгли, а шестоъгълни, пътният просвет пък е нараснал до 18.5 см за JCW версията и цели 20 см за стандартните. Правоъгълната форма на каросерията е запазена, но вече не ви стига до кръста, а до очите. Стоейки пред него имате усещането, че сте пред планински масив, а не пред MINI. В крак с дизайнерската тенденция, обзела BMW Group напоследък, Countryman като че ли не се старае да изглежда добре, а плашещо. Иначе двата цвята – британско зелено, комбинирано с червен покрив и червени състезателни линии, както карираните и британски флагове, интегрирани в различни детайли, недвусмислено крещят MINI.
Дигитална революция
Отвътре е впечатляващо. Огромният кръг на централната конзола, който на времето беше скоростомер, сега е дигитален OLED екран с 24 см диагонал, от който се командва всичко в автомобила.
Той изглежда изключително модерно. Няма рамка, резолюцията е висока, информацията може да си я поднесете както ви харесва, а графиките са младежки и забавни, както очаквате от MINI (има дори и видео игри). Доколко е удобен за употреба е отделен въпрос, но за улеснение разполагате с гласови команди и асистент на име Spike. Водачът не е нужно да си отклонява вниманието от пътя, защото има и head-up дисплей.
Визията на екрана се променя в зависимост от избраните режими на шофиране. А те са с някакви шантави имена от сорта на Vivid, Core, Timeless, Trail и т.н., като при всеки от тях се променят не само настройките по колата, но и цялостната атмосфера в салона.
Особено готини са текстилните повърхности, с които е покрито цялото табло, създадени от рециклиран полиестер. Освен, че изглеждат страхотно, създават усещане за уют. Мястото и на двата реда е неочаквано голямо за MINI, но съвсем в реда на нещата за размера на автомобила.
Багажникът от 460 л пък успя да събере цялата ски екипировка на тричленно семейство. Ако все пак ви е недостатъчен, нараства до 1450 л при спускане на задните облегалки. Все цифри, които не сме свикнали да свързване с британската марка досега.
SUV Kart
Теглото от 1.7 тона също никога не е било типично за MINI. Но пък изключително прецизното и директно управление винаги е било запазената марка на британците.
Успели са да го запазят до голяма степен и тук въпреки нарасналите габарити, маса и високия център на тежестта. Все още от MINI го наричат Go Kart, макар да е далеч от иконичния пример на истинските малки минита от преди десетелития. Разширената следа, увеличеното междуосие (2692 мм), спортното окачване и прецизните кормилни настройки обаче няма как да ви оставят да скучаете зад волана. Може и да е най-недиректното MINI до момента, но със сигурност е едно от най-директните компактни SUV-та на пазара.
300 коня
Емоциите се подсилват и от прекрасния двулитров турбомотор с 300 к.с. и 400 Нм. Тягата му се предава към четирите задвижващи колела от 7-степенна трансмисия с двоен съединител.
Тази върхова задвижваща конфигурация осигурява спринт до 100 км/ч за едва 5.4 сек. и 250 км/ч максимална скорост. Освен страхотна динамика, той предлага и доста прилична икономичност. Взех колата при показания на борд компютъра малко над 9 л на 100 км, а след динамичен тест, успях да ги докарам до 10.1 л. За толкова голяма и мощна кола това си е направо икономично.
В заключение – новото MINI Countryman е страхотен автомобил, но е много важно как го възприемате. Ако мислите за него като за MINI е възможно да ви разочарова, въпреки цялата младежка енергия, която струи от детайлите му. Ако го приемате като компактно SUV обаче едва ли ще откриете по-забавен конкурент.
Под капака
Двигател – бензинов Twin Turbo
Брой цилиндри – 4
Задвижване на колелата – 4х4
Работен обем – 1998 куб.см.
Мощност в к.с. – 300 к.с. (при 5750 об.)
Въртящ момент – 400 Нм (при 2000 об.)
Ускорение (0 – 100 км/ч) – 5.4 сек.
Максимална скорост – 250 км/ч
Консумация на гориво
Смесен цикъл – 7.8-8.3/100 км
Емисии на CO2 – 177-187 г/км
Резервоар – 54 л
Маса – 1660-1735 кг
Цена на модела – от 74 650 лв. с ДДС
Цена на JCW версията – от 104 900 лв. с ДДС
Снимки: Авторът