Обновеното Renault Arkana: Подчертава силните страни

Достъпното крос-купе вече не е толкова достъпно, но пък радва още повече окото

Renault обнови крос-купето си за простосмъртни Arkana, а ние побързахме да се отправим с него към сръбската столица Белград, за да озадачим съседите. Защо ли? Защото при тях не съществува такъв модел…

Всъщност съществува, но се казва Megane Conquest. Досещате ли се каква е причината? Подобно на Mitsubishi Pajero, което в испаноговорящите страни бе прекръстено на Montero (тъй като „пахеро“, както би се произнасяло там, означава… да кажем официално – хомосексуалист), то в Сърбия и страните от бивша Югославия, Arkana се свързва с прякора на сочения за сръбски мафиот и военнопрестъпник Желко Ражнатович – Аркан (убитият през 2000 г. съпруг на фолкпевицата Цеца Величкович). Всъщност обаче името на модела Arkana идва от латинското arcanum, което означава тайна.

 

Ефектно

 

Има ли някакви тайни при обновяването на достъпното крос-купе, появило се за пръв път на автомобилната сцена през 2021 г.? По-скоро не.

Макар като габарити да е поместено в С сегмента (дължина 4568 мм, широчина 1821 мм, височината 1571 мм и междуосие 2720 мм), то всъщност се вози на разтеглената платформа на Clio от В сегмента. Обновяванията тук са малко, но ефектни – новият дизайн на логото на компанията, по-ефектна предна решетка, изградена от множество мини емблеми на Renault, частично затъмнени светлини, черни акценти вместо хромирани и още по-спортно изглеждаща задница.

This slideshow requires JavaScript.

В унисон с всички модели на марката, най-високото ниво на оборудване вече се казва Esprit Alpinе, което замества досегашното R.S. Line. То се отличава с 19-инчови джанти с двуцветно покритие, както и логото Alpine, изобразено върху предните калници. Като цяло идеята на този модел беше да грабва окото при създаването му през 2021 г., а с малките, но ефектни промени французите затвърждават това.

 

Кадифено усещане

 

Отвътре ви посреща чувствително подобрен интериор, за да се радват и другите ви сетива.

В Esprit Alpine ниво на оборудване впечатление правят щедрото тапициране с алкантара и декоративните апликации по таблото, наподобяващи тъмно дърво. Седалките са декорирани със сини шевове, логото на Alpine и френския флаг. Дребни детайли, които обаче повишават усещането за качество.

This slideshow requires JavaScript.

Таблото пред водача вече представлява 10,2-инчов цветен екран, а на централната конзола грее контрастно 9,3-инчов сензорен дисплей от ново поколение. Мястото за пасажерите отзад е изненадващо добро за компактните габарити на автомобила. Багажникът също е повече от добър – 485 л за хибридната версия, която караме, нарастващи до 1296 л при сгъване на задните седалки.

 

Електрификация

 

И като казахме хибирд, също както и при Clio хибридната система E-Tech тук предлага 145 к.с. Вече нееднократно сме отбелязвали, че тя използва ноухау от Формула 1 и има над 150 патента. Любопитен факт е, че хибридът е разработен от своя създател Никола Фремо на конструктор Lego. Идеята е системата да е компактна, лека, достъпна и най-вече ефективна. Затова е отстранен съединителят от многорежимната скоростна кутия, вдъхновена от автомобилните спортове. Задвижването разчита на два електромотора, единият с 36 кВт, другият стартер-генератор с 18 кВт, съчетани с 1,6-литров атмосферен мотор с 94 к.с., работещ по цикъла на Аткинсън и 1.2 кВтч батерия. Системната мощност е 145 к.с., а въртящият момент е 144 Нм на атмосферката и 205 Нм на електрическия мотор.

Основната цел на системата е да бъде възможно най-дълго време в електрически режим. По заводски данни средният разход е 4.9 л/100 км, но можете да паднете и под него в реалния свят. От София до Белград и обратно пък се пътува само по магистрала, където бордовият компютър отчете около 7 л на 100 км. От Renault твърдят, че можете да карате (в Сърбия недейте да карате, а да возите, защото може да станете жертва езикови разминавания) на ток 80% от времето в града, което сваля разхода с 40% в сравнение с конвенционален бензинов двигател.

 

Уравновесен

 

За някаква особена динамика не можем да говорим – спринт до 100 км/ч за 10.8 сек. и максимална скорост от 172 км/ч. Дори при продължително магистрално шофиране, зарядът в батерията невинаги е наличен, заради което атмосферката често започва да издава напрегнати звуци. А липсата на електрическа подкрепа започва да се усеща неприятно при изкачванията на баири.

Пътният просвет е доста приличен – цели 19 см, но не се изкушавайте да тръгнете на офроуд – 4х4 задвижване не се предлага. На фона на тънките гуми и високия пътен просвет обаче колата стои стабилно и уверено на пътя. Със сигурност не е спортна и воланът е сравнително лек, но няма никаква драма по завоите. Можем да отдадем това на приличното тегло от 1.5 тона, което си е направо ниско в днешното все по-тромаво автоелектрифицирано време.

В заключение – французите се придържат към максимата, че когато нещо е добро и успешно, не е нужно да го променят радикално. С няколко фини щрихи подсилват силните страни на Arkana – да радва окото. А колко точно е успешен моделът се вижда и с просто око по улиците. Дали ще продължи да е така с новите цени (тестовата кола струваше цели 78 840 лв.) предстои да разберем.

 

Под капака

Двигател – бензинов + 2 електрически

Брой цилиндри – 4

Задвижване на колелата – предно

Работен обем – 1598 куб.см.

Мощност в к.с. (обща) – 145 к.с.

Въртящ момент – 205 Нм

Ускорение (0 – 100 км/ч) – 10.8 сек.

Максимална скорост -172 км/ч

Консумация на гориво

Смесен цикъл – 4.9 л/100км

Емисии на CO2 – 111 г/км

Маса – 1517 кг

Резервоар – 50 л

Цена – от 52 490 лв. с ДДС

Цена на хибридната версия – от 68 990 лв. с ДДС

 

Снимки: Авторът

(Visited 2 342 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *