Новото Volvo XC90: Класиката не остарява

Домашен уют на борда, изстрелващ се за 5.4 сек. до 100 км/ч

Ново или обновено? Това е първият въпрос, който поколението на Volvo XC90 за 2025 г. повдига. Отговорът ни – изобщо не ни пука. Още от първото си поколение през 2002 г. този модел е доказал, че е неподвластен на времето и просто не остарява. А промените 10 г. след пускането на пазара на втора генерация са такива, че с основание карат шведите нескромно да заявят, че това е най-доброто ХС90 досега.

Ако видите колата отдалеч може и да не разберете, че пред вас всъщност стои новото Volvo XC90. Но пък няма да имате никакво съмнение, че това е именно шведският флагман. Осанката на автомобила е запазена – присъствието му е солидно като на шведски дворец, но дяволът е в детайлите. Екстериорът е променен с… интериорни решения. Шведите акцентират най-силно на новите фарове, с много по-модерна визия и интерпретация на емблематичния светлинен подпис на Volvo „Чукът на тор“. И макар да са много готини, не те приковават първо погледа ни – по-широката радиаторна решетка със срещуположни диагонални линии е тази, която някак подсъзнателно ни кара да предусетим домашния уют, който ни очаква вътре в автомобила.

 

У дома

 

Дърво, метал, шведски кристал, луксозни кожени или „веган“ тапицерии на салона…

Неподвластна на времето класика за 7 души на борда. Разбира се, модерните времена нахлуват и тук – екранът на централната конзола е по-голям, с по-добра резолюция, вграден Google и улеснена смартфон интеграция, включително и с устройства на Apple. Дали е станал по-интуитивен за ползване? Може би малко. Шведите казват, че е подобрено потребителското изживяване.

Но не екранът е причината да искате да останете вътре в автомобила възможно най-дълго, а изчистеният, класен скандинавски стил и качественото изпълнение. В комбинация с изключителната филтрация на въздуха в купето, елиминираща над 99% от всички полени, прахови частици и други дразнители във въздуха, и опционалната аудиосистема с 900 вата мощност на Bowers & Wilkins, пресъздаваща акустиката на операта в Гьотеборг се чувствате… сякаш живеете един наистина пълноценен и качествен живот.

За още по-голямо удобство са осигурени допълнителни места за съхранение на вещи по централната конзола, нова поставка за чаши и др.

 

Меко

 

Гореописаният комфорт на борда има нужда от подходящата „подкрепа“ от техниката, за да не бъде опорочен. Точно върху това са акцентирали шведските инженери. Стандартното очакване е с адаптивни амортисьори, които индивидуално се адаптират към условията на пътя, но ако искате повече – има. Опционалното въздушно окачване работи съвместно с активно шаси, което следи състоянието на автомобила, пътя и водача 500 пъти в секунда, осигурявайки най-удобната возия. Възможността за регулиране на окачването – от понижаване с 20 мм до повдигане с 40 мм – осигурява лесен достъп, подобрена аеродинамика при високи скорости или допълнителна височина за неравен терен. Правилно се досещате да – има и офроуд режим.

В реалността въздушното окачване предлага наистина великолепен комфорт на возене. Но не само това – също и чудесно удържане на огромния автомобил. Тестът се проведе в Искърското дефиле, където няма друго освен остри завои. ХС90 демонстрира много прецизно поведение, а при избора на динамичен режим значително редуцира заклащането, същевременно оставайки предостатъчно комфортен. И шофьорът доволен, и на пътниците отзад не им се повръща.

 

Електрификация

 

Другата новост при ХС90 е, че вече няма неелектрифицирана версия. Базовата модификация В5 се задвижва от двулитров, 4-цилиндров бензинов мотор, който вече е допълван от мека хибридна система. Мощността му е 250 к.с., а задвижването 4х4. Ние обаче караме по-интересната модификация – 7-местния plug-in хибрид с 455 к.с. и около 70 км чист електрически режим на задвижване.

Освен, че ви предоставя възможността през делника да го ползвате като чист електромобил, ако редовно му зареждате 18.8-киловатчасовата батерия в контакта, тази модификация е и доста бърза. Тя съчетава споменатия бензинов агрегат, само че „напомпан“ до 310 к.с. с електромотор със 145 к.с. Така общата изходна мощност е 455 к.с., въртящият момент 709 Нм, а ускорението от място до 100 км/ч се случва за 5.4 сек.

За 2.3 тона „шведска стомана“ това са цифри, които заслужават уважение. Обещаваният разход на бензин от 1.2 л на 100 км заслужава още по-голямо уважение, но трябва да имате предвид, че той е постижим, само ако ползвате ХС90 като електромобил през делника. На извънградско може да очаквате около 10 л на 100 км.

Да не забравяме и основната ценност на Volvo – животът и здравето на пасажерите. Няма да се впускаме в подробности за всички радари и сензори, с които е оборудван автомобилът, за да предотврати сблъсък, а ще изтъкнем само едно – това е един от най-безопасните автомобили на планетата.

В заключение – нов модел или фейслифт, реално е без особено значение. Volvo XC90 остава точно това, което очаквате от него – непреходна класика.

 

Под капака

Двигател – бензинов + електрически

Брой цилиндри – 4

Задвижване на колелата – 4х4

Работен обем – 1969 куб.см.

Мощност в к.с. (обща) – 455 к.с.

Въртящ момент (общ) – 709 Нм

Ускорение (0 – 100 км/ч) – 5.4 сек.

Максимална скорост – 180 км/ч

Консумация на гориво

Смесен цикъл – 1.2 л/100км

Електрически пробег – до 71 км

Емисии на CO2 – 30 г/км

Маса – 2297 кг

Резервоар – 71 л

Цена – от 150 400 лв. с ДДС

Цена на plug-in хибрида – от 180 100 лв. с ДДС

 

Снимки: Авторът, Тони Тончев

(Visited 2 648 times, 1 visits today)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *